[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1035: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/config.php:19)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/session.php on line 1035: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/config.php:19)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/config.php:19)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/config.php:19)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/config.php:19)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/config.php:19)
Forum • Zobacz wątek - Rytuał uświęcenia

Rytuał uświęcenia

Rytuał uświęcenia

Postprzez Drakoniusz » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 18:09

Poczytałem trochę zarówno tutaj jak i w książce Edreda Thorssona o runach, konkretnie o runach w postaci takiej jak w temacie zaraz obok . Osobiście jeszcze nigdy nie stworzyłem sobie takiego futharku, a jestem przeciwnikiem kupowania gotowych run.

Naszło mnie właściwie kilka pytań...

Po pierwsze jak zdobywaliście materiał na runy (czyt. drewno pewnie w większości przypadków), bo wiem, że należałoby poprosić drzewo lub ziemię o odpowiedni materiał?
Drugie z kolei pytanie... Czy po wykonaniu futharku przeprowadzaliście rytuał uświęcenia go, jak on wyglądał i ewentualnie ku któremu z bogów swój futhark uświęcaliście? :-)

Ciekaw jestem tego bardzo, bo cały czas jestem przed wykonaniem własnego futharku (jak go stworzę to pewnie się pochwalę) i zanim się za to zabiorę, chciałbym zebrać trochę waszych doświadczeń w tej kwestii.
Drakoniusz

Re: Rytuał uświęcenia

Postprzez Ask » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 19:00

Drakoniuszu, w moim przypadku opierałem się na wytycznych Igora Warnecka zamieszczonych w jego książce "Świat Run". A mianowicie:
Na początku wybrałem rodzaj drzewa. Zważ iż każdy jego gatunek posiada własną moc - najlepsze to Dąb, Leszczyna, Lipa, Buk, Cis, Wiśnia i Olcha. Pamiętaj że materiał nadaje znakom konkretną siłę, jeżeli poszukasz to dowiesz się że gatunek drzewa naprawdę ma duże znaczenie. Ja wybrałem Dąb i jestem z mojego Futharku bardzo zadowolony :)

Następnie oczywiście poszedłem do lasu, mam ten komfort że blisko niego mieszkam ;) . Zdałem się na intuicję, która doprowadziła mnie do odpowiedniego drzewa. Uzbrojony byłem w miód (nie pitny, ale wielokwiatowy :D ) i piłę ręczną. Kiedy już znalazłem odpowiedniego młodego i zdrowego dąbczaka, wyciszyłem się i poprosiłem drzewo o pozwolenie pozyskania jego części na wykonanie Futharku. Kiedy poczułem że nie mam wewnętrznego problemu z uszkodzeniem drzewa (zaznaczam że na codzień bardzo je szanuję) jak najdelikatniej odciąłem odpowiednią gałąź a nastepnie miejsce odcięcia zasklepiłem ziemią i miodem (drzewko rośnie do dnia dzisiejszego :D ). Następnie podziękowałem Bogom za pomoc i drzewu za hojnośc ofiarą z miodu, którą złożyłem wykopując mały dołek w jego korzeniach wypełnijąc rzeczonym miodem. Tak pozyskałem materiał który wykorzystałem prawie całkowicie, natomiast odpady z niego pozostałe spaliłem w ogniu.Z szacunku dla Dębu.

Futhark wykonałem własnoręcznie z odpowiednio przesuszonego drewna, najpierw wycinając runy nożem zgodnie z kolejnością a później zabarwiłem krwią - własną :twisted:
Rytu poświęcenia dokonałem w czwartek podczas pełni księżyca (czwartek jest dniem Thora/Donara), miałem szczęście iż była wtedy bezchmurna księżycowa noc i w jego świetle rozłożyłem na ziemi wszystkie runy zgodnie z kolejnością, wziąłem do ręki każdą z nich chwilę się skupiając starając wyobrazic sobie w myślach konkretny znak a następnie ponownie je wszystki w kolejności ułożyłem odmówiając nad nimi zaklęcie Thur uiki thasi runar czyli "Thorze pobłogosław moje runy". Od tej pory mój futhark mieszka w skórzanym woreczku i mogę z przekonaniem powiedziec że działa dla mnie bardzo dobrze.

Twoja kolej Drakoniuszu :) . Oczywiście możesz korzystac z moich doświadczeń ale równie dobrze w oparciu o nie tworzyc swój własny ryt.
Wiedz natomiast, że najlepszym ekspertem na temat runologii jest na tym forum Szerszeń i z Jego rad warto jest korzystac - z pewnością Ci pomoże :kumpel: .
Ask

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 20:22

Jak to przeczytałem, to stwierdziłem, że chyba nędzny ze mnie "runemaster"...

1. Futhark mam z kości a dokładniej z kłów dzika, bo takie mi żona kupiła i sprezentowała. :piwo: dla Niej.
2. Jak chodzi o uświęcanie... to sama robota przy ich szlifowaniu, potem wyżynanie run i ich kolorwanie farbką do malowania figurek... było wystarczającą męką. Z ulgą zakończyłem przy nich pracę... (i nie obeszło się bez krwi parę razy utoczonej przy tej robocie ale bynajmniej nie do barwienia - o tym dalej)
3. Jako człowiek praktyczny, wywierciłem w każdej kostce "dziurkę" na rzemień - więc częściej noszę je jako "naszyjnik" niż w woreczku, a i to nie za często... ale przynajmniej są w kupie, nanizane na jeden rzemień.
4. Jeśli chodzi o drogę runiczną, to zdecydowanie podążam raczej za tym co opisano w Legendzie o Rigu, Sadze o Egilu i co znaleziono archeologicznie, niż za romantyzmem z przełomu XIX i XX wieku i tarotlike ideami z lat 80 XX wieku. Tak więc raczej twierdzę iż run się uczyłem od Heimdalla niż szukając ich u Valfathera, choć do zaklęć w istocie dość często wołam Thora a czasem i Tyra.

Teraz parę uwag technicznych:
1. Warneck opiera się w swojej książce nie na poematach runicznych lecz na zaklęciach runicznych - tych samych, których użył Guido von List do stworzenia swojego armanen futhark. Tyle jeśli chodzi o tę rekomendację. Z dobrych słów o tej książce - podkreśla iż jest to jego droga indywidualna - co IMHO jest bardzo istotne.
2. Thorsson jest problematyczny ze względu na swoje związki ze "ścieżką lewj ręki" (w tym i "Temple of the Set"), oraz konsekwencjami w postaci pewnej "ceremonializacji" magii runicznej.
3. Krew pojawia się w związkach z runami na dobrą sprawę jedynie w magii stricte związanej z życiem i śmiercią - nie mam przekonania do używania jej do kompletów "wróżebnych". Wyjątek stanowią "jednorazowe" - ale wtedy i pytania są zazwyczaj ważne i faktycznie rytuał nie jest "codzienny".

To taka moja garść wymądrzeń.
Acha i nie piszę tego aby kogoś zrugać czy skrytykować - taka po prostu była i jest moja droga.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Drakoniusz » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 21:21

Nie no spokojnie, nie popadajmy w paranoję ;-) konstruktywna wypowiedź była przecież. :-)

Nie wiem czemu, mnie osobiście bardziej przyciąga kamień niż drzewo. Mam nadzieję, że jakoś w wakacje uda mi się wyrwać z Warszawy i wybrać nad jakiś górski strumień, żeby poprosić rzekę o kamienie dla mnie. :-)

Nie wiem czemu, ale czerwień i jej konotacje z krwią mnie trochę odrzucają jeśli chodzi o tą barwę na runach. Myślę, że moje pomaluję zieloną farbą.

No ale my tu gadu gadu, a ja chciałbym jeszcze przeczytać innych doświadczenia w tym temacie. :-)
Drakoniusz

Postprzez Ask » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 21:35

@Szerszeniu - mógłbyś trochę bardziej rozwinąc wątek z wpływami Lista na Warnecka? Z jego bibliografii wynika iż opierał się ongłównie na wspomnianym przez Ciebie Thorssonie, oprócz tego na Aswynn i Friesie. Tzw. Futhark Armeński Warneck określił jako sztuczny i nieprawdziwy, analizował jedynie Futhark Starszy 24 znakowy. Może więc te zapożyczenia są w gruncie rzeczy nieświadome?
Jednocześnie co sądzisz o roli intuicji na etapie przygotowania Futharku?

Twoja droga runiczna niewątpliwie zasługuje na uznanie i szacunek a więc :piwo:
Ask

Postprzez Drakoniusz » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 21:57

O, dołączę się do pytania! Intuicja, czy to ważne, czy należy jej nie słuchać? :->
Drakoniusz

Postprzez Ulf » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:08

Pozwolisz Ask, ze wtrace sie w dyskusje ;) W Armenii nigdy nie uzywano Futharku, wiec nie ma czegos takiego jak "Futhark ArmEński".
Istnieje tylko stworzony przez v.Lista Futhark ArmAński" noszacy nazwe od okultystycznego stowarzyszenia Armanen Orden czyli Zakonu Armańskiego.
Armanowie to wg. pokreconych teorii rasistowskich nadludzie stworzeni do wladania innymi.

Ergo, gdy trafisz w jakims opracowaniu runicznym nazwe Futhark ArmEński, wyrzuc odrazu to co czytasz do kosza. Bo wlasnie w tym momencie autor pokazal jakim jest ignorantem.
( a teraz przypomnij sobie szybko w ilu ksiazkach "runicznych" spotkales to okreslenie :P- niby tylko roznica jednej literki, a ile potrafi powiedziec o autorze ...)

:D
Ulf

Postprzez Drakoniusz » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:20

O autorze lub tłumaczu. Zdarzyło mi się jakiś przekład z rosyjskiego czytać i tam na pewno był taki błąd...
Drakoniusz

Postprzez Szept » wtorek, 21 czerwca 2011, 06:50

ja swoje uświęciłam, jak je szlifowalam. Palce do krwi starłam czego ślad noszą runy.
:)
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Postprzez Ulf » wtorek, 21 czerwca 2011, 07:30

Ulf

Następna strona

Powrót do Runy