Oddział AFA w Polsce

Re: Oddział AFA w Polsce

Postprzez Viking » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 20:50

No to jedziemy z koksem ];)
1.Tutaj cele są takie jak w statucie organizacji - musze go dopiero przetłumaczyć ale dziś już nie dam rady - już teraz jest dostępny po angielsku na stronie AFA jeśli chcesz. Jeśli chodzi o moje osobiste cele to napewno cykliczna i stała organizacja świąt asatryjskich otwartych dla wszystkich asatryjczyków (nie tylko z AFA) oraz wykładów dla wszystkich zainteresowanych. Chciałbym też wprowadzić w życie kilka przedsięwzięć które dobrze działają w Stanach - np program ekologiczny.
2. Generalnie AFA rozszerza działalność na Europe, współpracujemy już dwa lata i w porozumieniu z kierownictwem postanowiliśmy realizować cele statutowe też tutaj.
3. W Polsce narazie jestem tylko ja oficjalnie zarejestrowany, mam jednak w oddziale kilka osób bo jestem koordynatorem na całą Europe Północną poza Skandynawią, liste dostane na dniach myśle jednak że nie jest ich więcej niż 10. Tu zaczynamy praktycznie od zera ]:) Pamiętaj też że ten podział na oddziały nie jest aż tak ścisły - koordynator to ktoś kto organizuje oficjalne imprezy, święta, ma prawo wypowidać się w mediach w imieniu AFA, publikowac teksty itd jednak zwykli członkowie jako tacy mu nie podlegają - to tylko reprezentant i organizator z większymi uprawnieniami.
4.Napisałem w jedynce - organizacja świąt, wykładów, publikacja tekstów, program ekologiczny o którym niedługo napisze coś wiecej. Chciałbym wprowadzić też inne programy działajace w AFA ale do tego jeszcze daleko.
5. Tutaj tak jak w AFA - Asatryjczyków o podobnych poglądach.
6. Z racji tego że wyznawców Asatru jest w Polsce mało i religia jest prawie nieznana na początku będziemy kłaść nacisk na otwarte dla chętnych i zainteresowanych wykłady i święta tak aby każdy kto "coś o nas słyszał a niewiele wie" mógł łatwo znaleźć informacje, poznać się itd. Oczywiście niektórych programów takich jak wsparcie dla weteranów czy inwalidów wojennych nie mają u nas sensu.
7. Jeszcze nie wygląda - narazie jestem koordynatorem na 6 miesieczny okres próbny, jak po tym czasie wszystko będzie ok można będzie się tym zająć. Narazie wszystko będzie organizowane w imieniu organizacji zarejestrowanej w USA. Jeśli ktoś postanwi się zapisać i wpłacać składki to również będą one trafiać do centrali a nie do "oddziału".
8. Wszystkich Asatryjczyków jako partnerów przy organizowaniu wydarzeń, działalności programów itd. Oczywiście musimy się zgadzać poglądowo na tyle abyśmy mogli się przy takim organizowaniu dogadać ];) Mile widziane są też własne pomysły na projekty.
9. Tutaj wszystko jest kwestią zaangażowania. Możesz wziąść na siebie prowadzenie całej strony a mozesz jedynie opłacać składki i pojawiać się (albo nie) na świętach. Prawa wszystkich członków z calego świata są takie same.
"Życie człowieka to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój
Dzieło to twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot twój! "
Viking

Postprzez Viking » wtorek, 9 kwietnia 2013, 09:34

Pierwszy program który będe chciał wprowadzić w życie to właśnie ten ekologiczny - w Stanach stawiają na promowanie i pomoc przy przestawianiu się na alternatywne źródła energii, domy samowystarczalne, niezależne od sieci energetycznych, kanalizacyjnych, grzewczych itd
Tutaj zaczniemy bardziej skromnie - od cyklicznych akcji sprzątania lasów i stałej zbiórki żywności dla bezdomnych zwierząt.
Viking

Postprzez szw2230 » wtorek, 9 kwietnia 2013, 12:18

Akcja ze sprzątaniem lasu i dokarmianiem zwierzat naprawde zacna jest, ale wytlumacz mi w jaki to sposob ma to funkcjonowac.? W Ameryce gdzie jest wiecej asatryjczyków okej. ale w Polsce gdzie jest nas niewielu i jestesmy rozproszeni po calym kraju? i gdzie te akcje mialyby byc organizowane. w najwiekszych miastach Polski? i zeby asatryjczycy zjezdzali sie po to aby posprzatac las? nie uwazam ze takie akcje są złe tylko musi być wiecej ludzi w kilku punktach w kraju zeby moc organizowac to w roznych miastach. bo we Wroclawiu czy na Pomorzu jest sporo ludzi ale np u mnie w Lublinie jestem ja i jeszce jeden, z ktorym narazie nawet kontaktu nie mam.
Natura jest świątynią, kędy słupy żywe
Niepojęte nam słowa wymawiają czasem.
Człowiek wśród nich przechodzi jak symbolów lasem,
One mu zaś spojrzenia rzucają życzliwe.

Piwo a miód pijali, o wino nie dbali.
szw2230

Postprzez Thordis » wtorek, 9 kwietnia 2013, 12:43

Słuszna uwaga! Dokładnie, prosto i na temat - kto i gdzie miałby te lasy sprzątać? W jaki sposób zamierzasz werbować ludzi do takich akcji?
Thordis

Postprzez KozioU » wtorek, 9 kwietnia 2013, 12:59

A co sprzątanie lasu czy dokarmianie zwierząt ma wspólnego z celami AFA? Nie wydaje ci się, że sprzątaniem lasów i dokarmianiem zwierząt zajmuje się już w Polsce kilkadziesiąt organizacji które robią to dłużej i lepiej, a organizacja z "Asatru" w nazwie powinna zajmować się czymś innym?
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Viking » wtorek, 9 kwietnia 2013, 19:32

Jest to działalność ekologiczna która jest w celach AFA jasno wymieniona, chodzi między innymi o to że jest społeczność która działa, wspiera się, organizuje. W ten czy inny sposób - bo bycie asatryjczykiem do dla mnie nie tylko odprawianie rytuałów czy spotykanie się przy miodzie. To też takie akcje bo przez swoje życie tak samo jesteśmy asatryjczykami jak przez rytuały. A robiąc coś, zwłaszcza jesli jest to trudne czy zaczyna się od zera nie mniej czcimy bogów niż wylewając na ziemie litry miodu.
Oczywiście organizacja to wyzwanie bo jest nas mało a wszyscy członkowie AFA z mojego okręgu zmieścili by się przy jednym stoliku w knajpie - dlatego właśnie zaczynam od sprzątania lasu i dokarmiania a nie od budowy farmy słonecznej }:=
Jeśli chodzi o dokarmianie to bardzo proste a im lepiej będzie rozreklamowane tym lepiej - nie chce mi się tutaj całego planu logistycznego rozwijać prawdopodobnie bez sensu, jeśli ktoś będzie zainteresowany udziałem niech napisze na priv. Co do sprzatania to jeszcze prostsze - chcesz zrobić coś takiego to wybierasz miejsce, idziesz sam do tego zabierasz każdego kto chce ci pomóc (można zachęcić ludzi np po skończonej pracy robiąc grilla, małą impreze albo coś na co się wpadnie - 4 osoby to już dość aby sporo zrobić a jak masz cały dzień to i 2 wystarczą) i robisz. Wiadomo że każdy w swojej okolicy ale chyba bardziej praktycznie zabrac kolege który asatryjczykiem nie jest a mieszka obok niż jechać do albo z Wrocławia ];) Tu chodzi o oddolne inicjatywy, o to żeby było zrobione jak najwięcej i nawet niekoniecznie musi to być reklamowane w internecie - organizowane święta czy wykłady to co innego ale w tych ekologicznych projektach chodzi o wykonaną prace, zrealizowany cel nawet jesli AFA tylko kogoś zainspiruje - nawet gdyby mi biskup przysłał w ramach projektu 20 ludzi do sprzatania lasu albo 5 ton karmy dla kotów to wcale się nie obraże ]:)
Viking

Postprzez Thordis » wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:07

Ale z tego wynika, że równie dobrze można zbierać śmieci w lesie z dwoma kumplami bez AFA.
Thordis

Postprzez szw2230 » wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:15

I jesteś pewien że pro-ekologiczne akcje to jest to czym powinno się zajmowac AFA w Polsce na początek? Od tego zaczynał McNallen tworząc amerykańskie AFA? Od dokarmiania psów i zbieraniu śmieci w lasach po brudasach że tak się wypowiem.?

szw2230

Postprzez Viking » wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:17

Pewnie że można - było by bardzo źle gdyby się nie dało @]:D My staramy się inspirować jako asatryjska społeczność a do tego zwyczajnie robić swoje - każdy wedle chęci i możliwości. No i jak już się program ruszy, będzie u nas więcej osób to nie tylko ty możesz zbierać z nami ale i my możemy zbierać z Tobą jeśli coś zorganizujesz - i może np załatwić kontener do wywiezienia śmieci albo auto żeby kogoś podwieść albo ktoś z nas akurat będzie budował dom i pare dodatkowych worków do wywalenia nie zrobi mu kłopotu - na tym to generalnie polega i nie widze w tym kłopotu bo absolutnie nie chcemy mieć wyłączności na to co robimy, ani na święta ani na zakładanie paneli słonecznych ani na sprzątanie lasu ];) Zwyczajnie trzeba to zrobić i nie ma co tu dyskutować @]:D
Viking

Postprzez szw2230 » wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:25

Thordis dobrze mówi. Zbieraniem odpadów można zając się w ramach rekreacji a AFA powinno zając się sprawami bardziej promocyjnymi tfu. jak to brzmi.. tak jak sam powiedziałeś powinno to byc prowadzenie wykładów jak i inne akcje przybliżające ludzi do poznania naszej wiary. Bo raczej na akcji zbierania karmy dla psów wielu ludzi nie zachęcisz do zapoznania się z naszą religią,

_______

Nie neguje tutaj pożyteczności tych akcji a jedynie staram Ci się wytlumaczyc że to raczej nie jest najlepsze na rozruch organizacji jakiej jest AFA, której to w większości przypadków zależy na ilości członków.
Ostatnio edytowano wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:30 przez szw2230, łącznie edytowano 1 raz

szw2230

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neopogańskie ścieżki i bezdroża