Jeszcze dawniej

Jeszcze dawniej

Postprzez Cachir » środa, 30 stycznia 2013, 20:01

Ot, taka mała wycieczka w zamierzchłą przeszłość, na tereny obecnej Polski.

http://www.wiz.pl/8,237.html#
http://www.powiat.kazimierzaw.pl/staros ... nowice.htm

Niestety, podobno stanowisko archeologiczne jest w fatalnym stanie. Ot ponowie naukowcy wzięli co było wartościowe i się zmyli. Zamierzam tam się wybrać jak trochę obeschnie i sprawdzić co, i jak. Swoją drogą ciekawe jak takie znalezisko potraktowano by w innym kraju?
Cachir

Re: Jeszcze dawniej

Postprzez Satu » środa, 30 stycznia 2013, 21:44

Miejsce na pewno ciekawe i warte odwiedzenia, na pewno dziękuję z góry za wiadomość, bo jestem w trakcie poszukiwania miejsc na spędzenie najdłuższych wakacji życiu (juhu!).
Co do potraktowania miejsca to, bez względu na kraj, wszystko zależy od tego kogo i z jakimi pieniędzmi uda się tym znaleziskiem zainteresować.
Satu

Postprzez Cachir » czwartek, 7 lutego 2013, 12:28

Satu napisał(a):Co do potraktowania miejsca to, bez względu na kraj, wszystko zależy od tego kogo i z jakimi pieniędzmi uda się tym znaleziskiem zainteresować.

Może i tak, ale dla przykładu Niemcy potrafili coś zrobić w tym względzie http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owi ... C5%82abscy. Ciekawe jak by się zachowali gdyby wykopali u siebie taką "dolinę królów".
A swoją drogą dziwi mnie brak zainteresowania w naszym kraju spuścizną przedchrześcijańską (może z wyjątkiem rekonstrukcji Biskupina). Za to dużo chętniej wysyłamy i finansujemy wyprawy archeologiczne do Egiptu czy Etiopii.
Cachir

Postprzez Satu » czwartek, 7 lutego 2013, 12:33

Cóż, jakby się zachowali ze swoją "doliną królów" już pisałam, kwestia farta odkrywcy.

Co do naszego braku zainteresowanie to kwestia społeczna. Przecież u nas nie istniało coś takiego jak spuścizna przedchrześcijańska! Wtedy były tu tylko dzikie lasy, zarośnięte małpoludy i ośmiogłowe, diabelskie bestie, które wielcy chrześcijanie pokonali przynosząc jakąkolwiek kulturę i cywilizacje na te podłe tereny!
Po prostu bezpieczniej odkrywać takie rzeczy po cichu, bo nadal sporo się, niestety, ryzykuje takimi odkryciami i zainteresowaniami. Za to co się działo w Egipcie czy w Etiopii jest kwestią bezpieczną.
Satu

Postprzez Thordis » czwartek, 7 lutego 2013, 13:22

Cachir napisał(a):A swoją drogą dziwi mnie brak zainteresowania w naszym kraju spuścizną przedchrześcijańską (może z wyjątkiem rekonstrukcji Biskupina). Za to dużo chętniej wysyłamy i finansujemy wyprawy archeologiczne do Egiptu czy Etiopii.

Ja właśnie jestem na etapie rozgryzania tego problemu ;) Piszę w tej chwili pracę naukową na temat analizy przyczyn i skutków braku zainteresowania własną kulturą przedchrześcijańska w literaturze staropolskiej ];) I Satu ma tutaj wiele racji. Co ciekawe, właśnie w literaturze staropolskiej istnieją usilne próby udowodnienia, że... przodkowie Polaków przed chrześcijaństwem byli Grekami ;P
Thordis

Postprzez Satu » czwartek, 7 lutego 2013, 13:27

Thordis napisał(a):Co ciekawe, właśnie w literaturze staropolskiej istnieją usilne próby udowodnienia, że... przodkowie Polaków przed chrześcijaństwem byli Grekami ;P

Może specem nie jestem, ale to nie było nic specjalnie... niecodziennego, prawda? Rzymianie udowadniali, że pochodzą od Trojan, Grecy mieli swoją wizję (nie pamiętam jaką, niestety), potem polska szlachta chciała pochodzić od Sarmatów. Wyszukiwanie sobie wysoko cenionych/wiele znaczących, rozwiniętych kulturowo przodków było bardzo popularne. Aczkolwiek ciekawe, że chcieliśmy być akurat Grekami (i chyba do dziś wiele się tu nie zmieniło ]:D )
Satu

Postprzez Thordis » czwartek, 7 lutego 2013, 15:09

To już się zaczęło przed okresem sarmackim. Jeszcze w późnym średniowieczu i zabytki piśmiennictwa dowodzą, że wyraźnym celem było wyparcie się własnych korzeni. Mnie to dziwi u Polaków, którzy tak bardzo walczą o swoją polskość, swoje korzenie, a o tych najdawniejszych nie chcą pamiętać. Średniowieczni i potem renesansowi twórcy oraz kultura tamtych czasów wyraźnie starali się zafałszować pochodzenie Polaków, celowo wyprzeć się ich pochodzenia. A pogaństwo greckie uznano za lepsze niż jakiekolwiek inne. Pogaństwo greckie traktowano jako "szlachetne pogaństwo", natomiast słowiańskie, germańskie czy celtyckie jako "pogaństwo barbarzyńskie".
Thordis

Postprzez KozioU » czwartek, 7 lutego 2013, 15:41

Cachir napisał(a):A swoją drogą dziwi mnie brak zainteresowania w naszym kraju spuścizną przedchrześcijańską (może z wyjątkiem rekonstrukcji Biskupina).

To nie do końca prawda, po prostu się o tym nie mówi. Pewnie nawet większość czytelników tego forum (mimo że to ludzie szczególnie zainteresowani tematem) nie wie, że jeden z dwóch najstarszych na świecie zabytków runicznych został znaleziony właśnie w Polsce (no dobra, wtedy to była Polska, teraz Ukraina) i do czasu kradzieży podczas wojny był wystawiony w Warszawie. Poniższy gocki grot włóczni jest datowany na III wiek, czyli tuż po powstaniu alfabetu runicznego (dwa czy trzy znaleziska "runiczne" datowane wcześniej zostały uznane w końcu za późne napisy północnoetruskie albo za falsyfikaty).

Ktoś się podejmie odczytania napisu? ]:)

Obrazek
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Ulf » czwartek, 7 lutego 2013, 20:02

Napis nie jest specjalnie skomplikowany - gorzej z jego znaczeniem.
No ale nie bede psuc zabawy innym...
]:D
Ulf

Postprzez Cachir » czwartek, 7 lutego 2013, 20:17

Satu napisał(a):Wtedy były tu tylko dzikie lasy, zarośnięte małpoludy i ośmiogłowe, diabelskie bestie, które wielcy chrześcijanie pokonali przynosząc jakąkolwiek kulturę i cywilizacje na te podłe tereny!

Co racja, to racja. Dopiero jak Mieszko się ochrzcił zaczęła się nasz historia, że o cywilizacji nie wspomnę :argument:

Satu napisał(a):Po prostu bezpieczniej odkrywać takie rzeczy po cichu, bo nadal sporo się, niestety, ryzykuje takimi odkryciami i zainteresowaniami. Za to co się działo w Egipcie czy w Etiopii jest kwestią bezpieczną.

Thordis napisał(a): Mnie to dziwi u Polaków, którzy tak bardzo walczą o swoją polskość, swoje korzenie, a o tych najdawniejszych nie chcą pamiętać. Średniowieczni i potem renesansowi twórcy oraz kultura tamtych czasów wyraźnie starali się zafałszować pochodzenie Polaków, celowo wyprzeć się ich pochodzenia.

A kto ma w tym interes?
Cachir

Następna strona

Powrót do Historia