Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3227 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - zapachy

zapachy

zapachy

Postprzez Luiza » poniedziałek, 5 marca 2012, 12:47

Nie wiedziałam gdzie rozpocząć ten wątek, ale w końcu uznałam, że tworzenie dobrych zapachów to sztuka. Także perfumiarzy inspiruje mitologia nordycka. Przykładem może być zapach Odin niszowej firmy Black Phoenix Alchemy Lab. Zapach zawiera m. in. nuty zapachowe 9 roślin mocy.
Oto link do forum perfumiarskiego, warto poczytać, bo aż kipi w nim od "odynicznych" skojarzeń - od męskości i wojowniczości, przez złożoność, nieoczekiwane zdarzenia (zapach zbyt męski na kobiecie pachniał na jej mężu słodkim mydłem) po kontakty z krukami.

http://www.bpal.org/topic/22280-odin/

Sama go czułam i jestem zachwycona, czekam na dobrą duszę w Stanach, która go dla mnie nabędzie w normalnej cenie.
Używacie zapachów jako oprawy obrzędów? Próbowaliście nut 9 ziół mocy? Jak doświadczenia?
Znacie jakieś wyjątkowo skandynawsko kojarzące się perfumy?
Jak pachną Asowie?
Luiza

Re: zapachy

Postprzez Knust » poniedziałek, 5 marca 2012, 13:17

Asowie pachną piwem, miodem i rzemiosłem.
Wiem, że suchar. Ale powstrzymać się nie mogłem.
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez KozioU » poniedziałek, 5 marca 2012, 16:11

Problemem z zapachami jest to, że my głównie na powietrzu blotujemy, a tam wiatr szybko zabiera wszystkie zapachy. Choć niektóre zapachy zdecydowanie kojarzą się z blotem i świętami, Jule pachnie ogniem, drewnem i ciepłym jedzeniem, Ostara wiosennym wiatrem i błotem z topniejącego śniegu, Midsommar rozgrzaną ziemią, trawą i ziołami, a Vetrablot pierwszym przymrozkiem, opadłymi liśćmi i dymem z nagrobnych zniczy. Te zapachy zdecydowanie bardziej kojarzą mi się ze świętami niż perfumy. Co do skojarzeń z konkretnymi bogami, to zapach stojącej wody i bagna zawsze kojarzy mi się z Wanami, ale to prosta asocjacja bo rzadko chodzę na bagna w innym celu niż ofiara.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Luiza » poniedziałek, 5 marca 2012, 17:56

Jak pachnie rzemiosło? ;)
Dla mnie Wanowie pachną trochę jak żurawina. I też mam skojarzenia z takimi błotno-, ziemno-, ziołowymi zapachami, ale też z zapachem ryby, chleba w piecu z gliny i ognia. Czyli w sumie zapach blotu.
Zaczęłam wątek, bo na mnie jeśli chodzi o wprowadzenie się w atmosferę blotu lepiej działają zapachy niż widoki czy muzyka - działają, ale nie absorbują uwagi potrzebnej by spotkać się z moimi bogami. Bardzo jestem ciekawa jak podziałałby zapach opisany w pierwszym poście - jest mistrzowsko skomponowany, ale to nie znaczy, że rzeczywiście polubiłby go Alfather.
Luiza

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 5 marca 2012, 18:03

Luiza napisał(a):Jak pachnie rzemiosło? ;)

Potem.
No i dochodzą zapachy charakterystyczne - drewna, metalu, skóry, wełny etc... a dziś rozpuszczalników ;-)
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Luiza » poniedziałek, 5 marca 2012, 18:20

Dla mnie rzemiosło od niedawna pachnie farbą akrylową w aerografie, dlatego pytam ;)
Ale najbardziej lubię jak pachnie gorącym potem kowala ;)
Luiza

Postprzez KozioU » poniedziałek, 5 marca 2012, 19:33

Luiza napisał(a):polubiłby go Alfather.

Myślę, że zgodnie z tradycją jednak woli zapach krwi i gnijących na powrozie szczątków sprawianych przez kruki ]:) .
Szerszen napisał(a):
Luiza napisał(a):Jak pachnie rzemiosło? ;)

Potem.

U mnie jeszcze krwią często, ale to pewnie dlatego, że ciągle się biorę za coś nowego więc jestem wiecznym amatorem.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Luiza » poniedziałek, 5 marca 2012, 19:35

Myślę, że interesowała go jednak faza przed rozkładem, świeża i bogata w doznania. I krew z miodem.
Luiza

Powrót do Sztuka