Ciekawe artykuły

Re: Ciekawe artykuły

Postprzez Thordis » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 20:26

Bardzo ciekawy artykuł i trafne spostrzeżenia autora. Zdecydowanie warty przeczytania. Ale dwa stwierdzenia budzą moje wątpliwości.

1. "System aksjonormatywny średniowiecznych Skandynawów można ująć w sposób triadyczny, gdzie jego głównymi komponentami są trzy cnoty: dobro, mądrość i miłość."

Owszem, rozwinięte jest to potem sensownie, ale samo to stwierdzenie (jak dla mnie raczej frazes) jest tak ogromnym uproszczeniem, że wyrwane z tekstu zwyczajnie mija się z prawdą. Autor pisze o różnicach między grecko-łacińską i judeochrzescijańską etyką, a tą przedstawioną w Havamal. A sprowadza je w tym zdaniu ewidentnie do jednego i tego samego frazesu. Konkretnie w tym stwierdzeniu tę ostatnią sprowadza do dwu pierwszych - takie odnoszę wrażenie. Używa terminologii właściwej dla tamtych systemów, aby potem w rozwinięciu opisać inny system i wskazać jego odmienność. Ok - w porządku. Ale z miejsca, zanim rozwija myśl, wprowadza czytelnika w błąd.

2. "Jako, że kultura średniowiecznych Skandynawów była w pełni patriarchalna, jedyną możliwością częściowej emancypacji kobiet był podstęp, lub rozkochanie w sobie mężczyzny. "

No właśnie, z tego co mi wiadomo, poziom emancypacji kobiet był stosunkowo wysoki na tle innych kultur typowo patriarchalnych. Chyba tutaj autor trochę przesadza.

Poza tymi dwiema wątpliwościami (może tylko w moim odczuciu) - naprawdę warto poczytać.
Thordis

Re: Ciekawe artykuły

Postprzez Vrede » środa, 10 kwietnia 2013, 11:37

Po pierwsze cieszę się, że w ogóle ktoś taki artykuł napisał i że pojawia się zainteresowanie tematem.
Co prawda przyczepić można by się do wielu uogólnień, (np. w pewnym momencie można dojść do wniosku, że Skandynawowie spisywali przy pomocy run całe mity i wierzenia, albo to że Odyn i Thor to typowi bogowie "od wojny", itd) ale nie ma sensu się czepiać szczegółów, bo w końcu takie artykuły kierowane są do przeciętnego odbiorcy, niekoniecznie zainteresowanego mitologią, i nie wszystkie wątki poboczne trzeba rozwijać i tłumaczyć. Treść w sumie konkretna i ciekawie napisana, chociaż też ta triada i fragment o emancypacji kobiet niespecjalnie mi pasuje. W przypadku triady odnoszę wrażenie, że najpierw powstała teza, że muszą to być akurat 3 wartosci (i właśnie dobroć, mądrość i miłość) a potem po prostu zostały dopasowane odpowiednie cytaty. Bardzo sprytnie zresztą ale jak dla mnie to zbyt zawęża pogląd i jest naciągane na siłę. Przyjaźń, lojalność i odpowiedzialność można podciągnąć pod miłość ale po co, skoro to odrębne pojęcia.
Tak czy inaczej - artykuł bardzo zgrabny, treściwy i mimo małych niedociągnięć mnie się bardzo podoba. Postawiłabym 5 za taką pracę maturalną :-)
Vrede

Poprzednia strona

Powrót do Literatura