Ksiazki rozne

Re: Ksiazki rozne

Postprzez Odinson » czwartek, 23 lutego 2012, 09:40

Hmm przydasię napewno.
Odinson

Postprzez myszaq » wtorek, 17 lipca 2012, 10:51

W weekend została poczęstowana przez koleżankę taką pozycją:

http://merlin.pl/Saga-Sigrun_Elzbieta-C ... l#fullinfo

Cały cykl nosi nazwę "Północna droga" i składa się z trzech części - oprócz wspomnianej pierwszej mamy jeszcze "Ja jestem Halderd" oraz "Pasja według Einara". W tym momencie jestem na pierwszej części - czyli właśnie "Sadze Sigrun". Zdecydowanie polecam jako lekkie i przyjemne czytadło (zwłaszcza dla kobiet - jako że książka pisana jest z perspektywy głównej bohaterki i skupiona na jej życiu). Na plus - bardzo naturalnie wplecione nawiązania do mitologii. Na minus - no nie jest to jakaś pozycja górnych lotów - ot, przyjemna lektura "w klimacie".

]8]
myszaq

Postprzez Thordis » wtorek, 17 lipca 2012, 11:46

O! Ja to też niedawno czytałam :D Mnie się podoba - przyjemne kobiece czytadło zgrabnie oddające klimat epoki. Teraz czytam inną książkę tej autorki - "Korona śniegu i krwi" - kolejne przyjemne, zgrabne czytadło w realiach Piastów po Rozbiciu Dzielnicowym z bardzo delikatną nutką fantastyki/mistyki. Na razie jestem po 1/4 książki (bycza cegła, ponad 700 stron w wielkim formacie i twardej oprawie - swoją drogą piękne wydanie - którą można przy okazji kogoś zabić). W każdym razie też sympatyczne.
Thordis

Postprzez scramasax » sobota, 13 kwietnia 2013, 18:52

Thordis i jak ta "Korona śniegu i krwi"? Właśnie trzymam ją w ręku i nie wiem czy opłaca się zaczynać.
scramasax

Postprzez Thordis » sobota, 13 kwietnia 2013, 19:52

Bardzo warto :)

Jeżeli chcesz poczytać moją szerszą opinię na ten temat, masz tutaj: http://efantastyka.pl/art_korona-sniegu ... herezinska
Thordis

Postprzez Brida » niedziela, 21 kwietnia 2013, 13:27

A ja chciałam polecić bardzo gorąco cykl Wojny Wikingów Bernarda Cornwella (pierwsza część: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74986/ostatnie-krolestwo). Nie chcąc się specjalnie rozpisywać, napiszę tylko, że wiedza historyczna oraz poczucie humoru są godne podziwu :)
Brida

Postprzez Odinson » czwartek, 20 czerwca 2013, 19:04

Ogólnie polecam - jeśli kogoś interesuje historia oraz parę ciekawych książek i podręczników w różnych językach.
http://runeberg.org/irescan.
Odinson

Postprzez Knust » czwartek, 20 czerwca 2013, 19:41

Thordis napisał(a):O! Ja to też niedawno czytałam :D Mnie się podoba - przyjemne kobiece czytadło zgrabnie oddające klimat epoki. Teraz czytam inną książkę tej autorki - "Korona śniegu i krwi" - kolejne przyjemne, zgrabne czytadło w realiach Piastów po Rozbiciu Dzielnicowym z bardzo delikatną nutką fantastyki/mistyki. Na razie jestem po 1/4 książki (bycza cegła, ponad 700 stron w wielkim formacie i twardej oprawie - swoją drogą piękne wydanie - którą można przy okazji kogoś zabić). W każdym razie też sympatyczne.

Właśnie. Jak rozumiesz te wrzeszczące / warczące herby? Jako element fantastyki, czy metaforę?
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez Thorbiern » czwartek, 20 czerwca 2013, 20:36

Jestem przed lekturą,(o ile w ogóle). Ale zafrapowało mnie hasło herby w odniesieniu do czasów Przemysła II. Toć to anachronizm. W Polsce z heraldyzacją godeł mamy do czynienia dopiero w w drugiej dekadzie XIV wieku. A utrwalony system heraldyczny wykształcił się u nas dopiero u schyłku tego stulecia. Tak więc "duby smalone"! Owszem faktem jest, że to właśnie Przemysł II wprowadził na pieczęć królewską ukoronowanego "heraldycznego"orła, ale trzeba pamiętać o pozycji jaką zajmował w społeczeństwie Europy feudalnej. A jeśli już przy Przemyśle jesteśmy, to nie sposób nie wspomnieć, że kilkukrotnie zmieniał swoje napieczętne godło, choć zawsze pojawiało się ono "heraldycznie" tj. w polu tarczy herbowej. Herbami jednak, te wyobrażenia, nie były bo brakowało im "elementu" trwałości. Herbem w ówczesnym rozumieniu było godło dziedziczne.
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez Thordis » piątek, 21 czerwca 2013, 07:59

Knuście, ja je rozumiem jako alegorię. Znaczenie alegoryczne poprzez wprowadzenie wątku fantastycznego. Nie brałabym tego dosłownie, jako typowej fantastyki, prędzej coś w rodzaju realizmu magicznego (jeżeli w ogóle można tego terminu użyć odnośnie tego rodzaju utworu), nierealnego sposobu ukazania realnych zjawisk, zastosowania wyjątkowo rozbudowanego symbolu.

Thorbiernie, chodzi po prostu o godła. Ale Knust użył określenia herb, prawdopodobnie dlatego, że wydawca książki używa dokładnie tego samego terminu np. w blurbie ("z herbów schodzą bestie(...)", w zapowiedziach wydawniczych, tekstach marketingowych. W samej treści książki też można znaleźć sformułowania typu "tunika herbowa" (chodzi chyba o tabard), więc czytelnik używa tej samej terminologii. Jakby nie patrzeć, to nie rozmawiamy tutaj o żadnych rzetelnych źródłach historycznych, ale o książce beletrystycznej, ciekawym - ale jednak - historyczno-fantastycznym czytadle. I nikt w tej dyskusji nie oceniał i nie recenzował wartości historycznej książki, bo wiadomo, że jest niewielka, to tylko beletrystyka, fikcja literacka osadzona w realiach historycznych - miejscami lepiej, miejscami nieco słabiej.
Thordis

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Literatura