Full rekonstrukcja w Łodzi

Full rekonstrukcja w Łodzi

Postprzez Arnikka » czwartek, 1 listopada 2012, 04:57

Witam :)
Mamy z Coffim pomysł, otóż chcielibyśmy zacząć grupę odtwórczą X w. Skandynawia (+ jak może jacyś Saamowie będą chcieli to zapraszamy ]:D ), tak wiem, tego kwiatu jest pół światu i przeogromna mnogość jednak jako w pierwszej kolejności asatryjka, mam kłopot z tym, że zwykle odtwórcami nawet tego okresu i rejonu są katolicy. Chcieliśmy dlatego założyć grupę stricte Asatryjską, gdzie rytuały będą prawdziwie poparte wiarą, a nie tylko niezrozumiałym nawet dla osób odtwarzających teatrem. Myślę jednak, że z uwagi na trudność dostępu do ofiar ludzkich i z uwagi jakie perturbacje takie działania mogą przynieść odstąpimy od krwawych ofiar. Oczywiście pojawia się tu pytanie, że po co snobować się na takiego "true" skoro gwałcić nie wolno, ale ja osobiście traktuję rekonstrukcję jako zdobywanie wiedzy i próba zrozumienia jak wszystko nie tylko życie codzienne ale także magia, wiara, symbolika- wyglądała od strony naszych przodków, a że złagodnieliśmy- no cóż, takie czasy..
Jak się na to zaopatrujecie? Jesteście w ogóle zainteresowani rekonstrukcją pod tym względem? Jestem bardzo ciekawa waszej opinii :)
Pozdrawiam @]:D
Arnikka

Re: Full rekonstrukcja w Łodzi

Postprzez Thordis » czwartek, 1 listopada 2012, 09:15

Ja mogę doradzić z punktu osoby, która próbowała już podobny pomysł realizować. Więc opiszę sprawę z mojego doświadczenia. Może to Wam jakoś pomoże, może dzięki temu unikniecie moich błędów i zrobicie lepiej to, co mi nie wypaliło ;)
Jeżeli macie grupę znajomych zainteresowanych taką formą rekonstrukcji - może wyjść z tego coś fajnego. Natomiast osobiście nie polecam rozkręcania czegoś takiego z "ludźmi z ogłoszenia". Zrobiłam tak, sprawdziłam, nie wypaliło. Już mówię dlaczego.
Po prostu, nawet przy niezłej reklamie, trudno znaleźć w jednym mieście większą niż 3-4 osobową grupę ludzi o tak podobnym podejściu. Bo profil członka grupy jest tutaj zbyt restrykcyjnie obostrzony (to nie przytyk do Was, bo sama próbowałam szukać ludzi o podobnym profilu ;P). Jeżeli spełnia jeden warunek - jest Asatryjczykiem, niekoniecznie musi odnajdywać się w rekonstrukcji historycznej. Albo na odwrót - zainteresowany rekonstrukcją, ale chrześcijanin, ateista, wiccanin czy coś. Osób spełniających oba warunki zostaje od razu znacznie mniej. Idziemy dalej: z tych osób, które zostały, nie każdy będzie umiał się odnaleźć w takiej formie. Ludzie mogą mieć problem z utrzymaniem odpowiedniego dystansu między życiem codziennym a rekonstrukcją, religią a rekonstrukcją i wszystkim na raz. Mogą mieć problem z wartościowaniem tego wszystkiego, ustalaniem priorytetów. I mówię serio - to wcale nie dotyczy tylko ludzi, którzy wyglądają od razu z góry na totalnie nieogarniętych. W praktyce okazuje się, że i na ogół rozsądne osoby potrafią się w tym pogubić. Niektórzy zrezygnują nie chcąc się pogubić i wrócą do swojej starej formy rozdzielania zabawy w rekonstrukcję i praktyk religijnych na dwie różne rzeczy. Kolejna sprawa to obawa ludzi przed sekciarstwem. Ciężko to skonsolidować - i w sobie samym i, tym bardziej, w grupie. Ja sama dość szybko zrezygnowałam z takiej formy, bo po przewartościowaniu wszystkiego, inaczej ustaliłam swoje priorytety. W swoim grajdołku uznałam to za nieudany eksperyment, który czegoś mnie nauczył i postanowiłam jednak odrzucić stricte rekonstrukcję, a pozostać przy adaptacyjnej praktyce religijnej i próbach zorganizowania fajnej grupy współczesnych Asatryjczyków.
Więc mój wniosek brzmi: takie coś ma rację bytu, ale w grupie wieloletnich znajomych, zaprzyjaźnionej zgranej ekipie, za to niekoniecznie w większym gronie czysto przypadkowych ludzi.

Ale mimo wszystko życzę powodzenia, bo pomysł jest fajny i godny realizacji, jeżeli tylko istnieje konkretna grupa ludzi tym zainteresowanych.
Thordis

Re: Full rekonstrukcja w Łodzi

Postprzez Coffee » czwartek, 1 listopada 2012, 15:15

Na start mamy 4 osoby :) są to ludzie, które uczestniczą regularnie w zlotach, spotkaniach i blotach. Tak więc praktycznie 75% naszego towarzystwa, które normalnie jest na spotkaniach. ]:D
https://www.facebook.com/ironbeardforge
In iron we trust.
We have beards.
We forge metal.
Welcome.
Coffee

Powrót do Rekonstrukcja