Rekonstrukcja Historyczna

Re: Rekonstrukcja Historyczna

Postprzez Wotan » poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 17:04

Właśnie, najważniejsza w tej zabawie jest wyobraźnia
Wotan

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 17:18

Akurat w wypadku rekonstrukcji najważniejsza jest w tej zabawie wierność historyczna.

Jeśli chcesz wyobraźni, to... zapisz się do jakiejś grupy RPG i urządzaj z nimi LARPY. Mogą być nawet ze świata Hyperborei.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Krucza » wtorek, 5 kwietnia 2011, 13:35

Wotanowi chyba chodziło już konkretnie o kwestię walki w rekonstrukcji, która niewątpliwie wymaga wyobraźni, bo w końcu niefajnie zrobić komuś krzywdę przez własną głupotę :-)
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"Ydalir są doliny
gdzie sobie Ullr
pobudował sale"
http://www.ydalir-laget.pl
Krucza

Postprzez Szerszen » wtorek, 5 kwietnia 2011, 14:17

aaa chyba że tak... ja patrzyłem przez pryzmat dwusiecznego, czteroręcznego topora, operowanego jedną ręką, bo w drugiej samostrzelny łuk z magazynkiem. :D :D
Szerszen

Postprzez Wotan » wtorek, 5 kwietnia 2011, 16:07

hahahaha, miałem na myśli wyobraźnie o której pisze Krucza :P
Wotan

Postprzez Asus » wtorek, 21 czerwca 2011, 08:57

Krucza, starego rekonstrukcjonistę poznać na kilometr ;) szacun :piwo:

Jak zaczynałem bawić się w rycerkę (a były to zamierzchłe czasy, gdy Polska nie była w UE a liceum miało 4 klasy ;) )miałem podobne nastawienie - przenieść się ciałem i duchem, myśleć "medievalnie" i jeszcze najlepiej mówić jak postaci w "Krzyżakach" ;)

Pierwsze dwa wyjazdy zweryfikowały moje nastawienie. Kulturę duchową jeśli da się w ogóle odtworzyć, to w minimalnym stopniu. Ot przykład - chociażby tak "za moich czasów" ;) popularny turniej bardów - był na każdym turnieju. I wygrywali nie ci, którzy śpiewali piękne i smętne ballady o rycerzach okrągłego stołu (a jakże, w pełni ultraśne, nawet w staroniemieckim) - a ci, którzy stawiali na dobry humor i raczyli audytorium sprośnymi kawałkami o dziewicach i Białorusinach na Grunwie :) Da się w pewien sposób odtworzyć klimat takiej zabawy, ale nie zmienisz siebie, chociażby swojego poczucia humoru. Dobra impreza jest wtedy, gdy nie ma mroku, gdy udadzą się manewry, gdy pięknie szarża konnicy rozgoni oddzialik piechoty na INSCENIZOWANEJ bitwie, gdy ludzie nie mają ultraśnego nadęcia na odtwarzanie kultury duchowej - bo to, bądźmy szczerzy, nie wychodzi.

A co do walki - nie wiem jak teraz, bo mam już kilkuletnią przerwę w odtwórstwie, ale chłopaki którzy ganiając na siłkę i ćwicząc sie w napierdalaniu buzdyganami żeby sklepać białoruskie oddziały na piątkowym bohurcie na Grunwie bardzo przypominali mi takich dresów w blachach niż rekonstrukcjonistów :twisted:

P.S.

Krucza, dobrze pamiętam że płaszcz słowiański jest z półkoła a wikiński z prostokąta?
Asus

Postprzez Krucza » czwartek, 23 czerwca 2011, 18:25

Chyba większość zaczynających tą zabawę osób chce się "przenieść", "wczuć" - a potem albo im przechodzi albo nie
(nooo, powiedzmy że w mojej ekipie wybijamy im to z głowy na pierwszych spotkaniach, ale to już nasze podejście).

W tej chwili chyba najbardziej 13nastki idą w reko kultury "mniej materialnej" ;-) - pieśni, muzyki, trochę obyczajów etc
- ale też mają dużo zachowane w źródłach, czy to tekstów, czy zapisów melodii. Dla wcześniejszego średniowiecza jest to
właściwie nie do osiągnięcia, więc i nie ma się co napinać, lepiej robić dobrze to co można dobrze ;-)

Krucza, dobrze pamiętam że płaszcz słowiański jest z półkoła a wikiński z prostokąta?

Zasadniczo niby tak, ale nie do końca - ze Skandynawii jest płaszcz/narzutka z Mammen w kształcie półkola,
więc półkoliste płaszcze też pasują - choć pewnie raczej jako bardziej wyjściowy stuff - "kościółkowy" :twisted:
Są też damskie narzutki, co do których kształtu jest kilka pomysłów od badaczy - a to że pół owalu, a to że półkole,
albo i złożony po przekątnej prostokąt, wreszcie prostokąt ale krótszy niż pełnowymiarowy płaszcz.
A Słowiańskie płaszcze to po prawdzie w ogóle jest zagadka.

"Ydalir są doliny
gdzie sobie Ullr
pobudował sale"
Krucza

Postprzez Szerszen » czwartek, 23 czerwca 2011, 18:45

Jak znam życie i zamołowanie Skandynawów do "importu", to trudno mówić generalnie o jednolitym stroju ;-)
Szerszen

Postprzez Asus » poniedziałek, 27 czerwca 2011, 13:55

Nie no Szerszeń racja, tylko nie można o tym mówić za głośno, bo potem na jakiejś imprezie wyskakuje koleś w ruskiej koszuli bizantyjskiej tunice i arabskim hełmie na dyńce i twierdzi że wcale nie jest mrokiem ;)
Asus

Postprzez Krucza » poniedziałek, 27 czerwca 2011, 15:50

Ogólnie to zapożyczenia, jak wszystko inne, miały swoje "prawa", które w jakimś zakresie naukowcy dziś mogą odtworzyć,
i nie wszystko z wszystkim można dowolnie łączyć. Było nie było, globalizację i pełną dowolność w tym co na siebie włożyć
i czym się ozdobić mamy dopiero teraz ;-)

A argumenty o "zapożyczeniach" i "wymianie handlowej" to są chyba najpopularniejsze wśród "mroczących" osób ;-)
No, ewentualnie są jeszcze te, że coś się po dziadku przechowało ;-)

"Ydalir są doliny
gdzie sobie Ullr
pobudował sale"
Krucza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcja