Rekonstrukcja Historyczna

Rekonstrukcja Historyczna

Postprzez Svartberg » czwartek, 24 marca 2011, 21:33

Witam!

Wątek ten założyłem ze względu na sporą ilość odtwórców wśród pogan i odwrotnie. Ktoś z Was należy do jakichś grup? Osobiście historią, a co za tym idzie, odtwórstwem, interesuję się od dziecka. Według mnie to fajny sposób na rozwój fizyczny i poznawanie nowych ludzi. Priorytetem w tym wszystkim jednak wydaje mi się umożliwienie nam, ludziom współczesnym, powrót do dawnych czasów, duszą i ciałem. Taki swojego rodzaju wehikuł czasu. Sam na chwilę obecną ciężko trenuję by w przyszłości stanąć w szeregach Trójmiejskiej grupy Nordelag ;)

Jaka jest Wasza opinia na ten temat?
Rock on, Herr Technoviking!
Svartberg

Re: Rekonstrukcja Historyczna

Postprzez kairve » czwartek, 24 marca 2011, 23:50

O. Jak znasz kogoś dobrze ogranego z tagelharpą to daj znać, bo mnie moja drewniana kochanka wykończy... ;)
kairve

Postprzez Svartberg » piątek, 25 marca 2011, 07:48

Na chwilę obecną może być ciężko, bo w Nordelagu chyba nikt instrumentami się nie zajmuje, natomiast na letnich festiwalach takich jak Wolin czy Ogrodziniec - jestem pewien w 101% że taka osoba się znajdzie.

Wracając do tematu odtwórstwa - jest w stanie ktoś powiedzieć co się dzieje na grodzie w Byczynie? Byłem tam kilka lat temu, podobno wszystko miało się rozwijać i rzekomo po jeziorze nieopodal grodziszcza ma teraz pływać drakkar... Wie ktoś coś o tym?
Svartberg

Postprzez Krucza » piątek, 25 marca 2011, 14:28

Hej hej, witam wszystkich :)

Chim - w Kielcach, w drużynie Hird było swego czasu dziewczę grające całkiem dobrze na tagelharpie - myślę, że mógłbyś do nich uderzyć po kontakt, choć nie wiem, czy się owo dziewczę jeszcze tym zajmuje i czy nie wyemigrowało gdzieś na studia. Ewentualnie skontaktuj się z ludźmi z zespołów grających muzykę choby-średniowieczną ;-) pewnie będą w stanie nakierować na jakąś wiedzę.

Co do Byczyny - wg. znajomego który tam pracuje - na tą chwilę jest ów "gród" głównie miejscem kolonii dla dzieciaków, imprez integracyjnych, ślubów etc, odbywają się też jakieś turnieje i jarmarki, ale raczej nic nastawionego typowo na wczesne średniowiecze i na rekonstrukcje historyczne na poziomie. Tak moim zdaniem, to prędzej w ramach "Wayfarers" powstanie flotylla dłubanek, niż w Byczynie będzie drakkar pływał... ale kto wie, co byczyński kasztelan wymyśli... ;-)

Pozdrawiam!
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"Ydalir są doliny
gdzie sobie Ullr
pobudował sale"
http://www.ydalir-laget.pl
Krucza

Postprzez Svartberg » piątek, 25 marca 2011, 21:03

Ano, sam na takiej kolonii kilka lat temu byłem. Wspominam bardzo fajnie, choć jeśli chodzi o historyczność to kciuk w dół. Bardziej atrakcje dla młodzików zainteresowanych quasi-średniowiecznym fantasy, co nie zmienia faktu że pobyt w Byczynie mnie mocno zainteresował ruchem historycznym.

Szkoda, napaliłem się na tego drakkara :D
Svartberg

Postprzez Sigrarr » poniedziałek, 28 marca 2011, 13:38

Ja trenuję szermierkę historyczną (dla Ciebie Svartbergu: również fechtunek ;) ), więc w pewnym sensie odtwarzam walki pojedynkowe z przedziału czasowego właściwie od wczesnego średniowiecza po XIX wiek. Ze szczególnym nastawieniem na średnie/późne średniowiecze (miecz długi) i polskie pośredniowiecze (szabla). Tyle, jeśli to nie offtop ;]
Sigrarr

Postprzez Svartberg » wtorek, 29 marca 2011, 19:20

Hm... Miecz długi i szabla to dwa zupełnie różne style walki, od pracy nóg, przez sposób zadawania cięć aż po bloki. Wciąż nie jestem w stanie pojąć określenia "szermierki historycznej z okresu całego średniowiecza". To tak jakby powiedzieć że odtwarza się oddziały specjalne z całej Europy na raz. Wytłumacz mi to proszę :>
Svartberg

Postprzez Sigrarr » wtorek, 29 marca 2011, 20:39

Svartberg napisał(a):Hm... Miecz długi i szabla to dwa zupełnie różne style walki, od pracy nóg, przez sposób zadawania cięć aż po bloki.

Zgadza się. Szablą się walczy jednorącz w pozycji liniowej, a mieczem długim (przeważnie) oburącz w pozycji nieliniowej i to są podstawowe różnice (bardzo znaczące, mające ważne konsekwencje). Jednak z powodzeniem można przenosić niektóre zachowania na linii miecz-szabla; podstawowe zasłony są przecież analogiczne, można też po tej linii adaptować wiele "sztuczek". Niekiedy mój trener przekłada treningi techniczne/taktyczne z szablowych traktatów szermierczych na warunki miecza i wychodzi to całkiem rozsądnie.

Wciąż nie jestem w stanie pojąć określenia "szermierki historycznej z okresu całego średniowiecza". To tak jakby powiedzieć że odtwarza się oddziały specjalne z całej Europy na raz. Wytłumacz mi to proszę :>

Ale gdzie ja użyłem określenia "szermierka historyczna z okresu całego średniowiecza"? Po prostu trenuję walkę różnymi rodzajami broni białej, które były używane w różnych okresach, w tym we wczesnym i późniejszym średniowieczu. I to wszystko, słusznie czy nie, ktoś określił mianem "szermierki historycznej". Być może określenie "fechtunek historyczny" byłoby trafniejsze, mnie "fechtunek" wydaje się po prostu pojęciem bardziej ogólnym (mimo że większość słowników uznaje słowa "fechtunek" i "szermierka" za synonimy).

Na koniec zaznaczę, że grupa, w której trenuję, "odtwarza" jedynie realia walki pojedynkowej, bez strojów, obrzędów itp.
Sigrarr

Postprzez Svartberg » wtorek, 29 marca 2011, 21:08

Teraz to już trochę jaśniejsze dla mnie. Ale osobiście trzymam się zasady że jak chce się być w czymś dobrym to robi się to i tylko to. Przykład? Dzieciaki ambitnych rodziców ćwiczące grę na perkusji, flecie, skrzypcach i gitarze na raz. Zagrają "Wlaz Kotek" i dalej dupa. Co prawda walka to co innego ale nie sądzę żeby osoba bawiąca się w szermierkę historyczną ogólnie była w stanie technicznie przebić kogoś kto zagłębia się w jedną dziedzinę. Chociaż nie mówię że nie.
Svartberg

Postprzez KozioU » wtorek, 29 marca 2011, 22:16

Svartberg napisał(a):Przykład? Dzieciaki ambitnych rodziców ćwiczące grę na perkusji, flecie, skrzypcach i gitarze na raz. Zagrają "Wlaz Kotek" i dalej dupa.

No, na przykład taki Leonardo da Vinci albo Michał Anioł.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Następna strona

Powrót do Rekonstrukcja