Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3331 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Wywiad - opracowanie

Wywiad - opracowanie

artykuły do dyskusji i przemyśleń

Wywiad - opracowanie

Postprzez Viking » wtorek, 19 czerwca 2012, 20:39

Posyłąm link do wywiadu który zgodziłęm się udzielić - nie ma tam specjalnych nowości ale mi zawsze sie dobrze czytało wywiady (lepiej niż artykuły, wydaje mi się że mają więcej "ducha") a został dobrze i neutralnie przeprowadzony. Czytajcie i oceniajcie @]:D

http://portyk.pantheion.pl/index.php?to ... en#msg8484
"Życie człowieka to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój
Dzieło to twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot twój! "
Viking

Re: Wywiad - opracowanie

Postprzez Szerszen » wtorek, 19 czerwca 2012, 21:23

sumbel a nie smubel - no i moim zdaniem opis sensu i blotu i sumbel jest spłycony. Wygląda to tak, jakby cały sens naszych rytuałów sprowadzał się do żarcia i chlania.

Do tego mamy braterstwo krwi, ogólnopogańskie zmazanie chrztu, przyjęcie asatru, nadanie imienia, rytuał przejścia w dorosłość, ślub i pogrzeb. Składamy też ofiary duchom domowym i innym podobnym istotom. Do tego dochodzą rytuały magiczne, magia run, żywiołów ale to raczej już nie jest integralna część asatru - raczej coś co można robić lub nie i tak będąc asatryjczykiem. Tak jak można władac mieczem albo nie.
Do tych podstawowych rytuałów dochodzi też wiele innych takich jak dechrystianizacja, braterstwo krwi, nadanie imienia, ślub, pogrzeb itd. większość z nich opisałem w osobnych pracach. Modlitw jako takich nie posiadamy, jeśli ktoś chce rozmawia z bogami lub duchami na swój sposób i żadne uczone formuły nie są tu konieczne.

Podwójne powtórzenia.
O tym, czemu blot nie może być jednoosobowy, było niedawno na forum.

Gotki to są panienki co się ubierają na czarno i słuchają gothica a nie kapłanki Asatru, no i na pierwszym miejscu bym zwrócił uwagę, że właśnie nie mamy wyspecjalizowanej kasty kapłańskiej.

Nasze święta wcale się nie wpisują ezoteryczne w koło roku - to mylące i zważywszy na c.d. tekstu IMHO zbędne. Znacznie bardziej wpisują się w układ chrześcijańskich świąt (wprowadzony zresztą w ich miejsce).

prawą tak jak my im podlegamy -> prawom. no i samo sformułowanie - w idei Asatru jest ważne właśnie to, że bogowie, duchy i ludzie podlegają orlogowi a ich wyrd jest spleciony wzajemnie.

rzeczywistości... i stereotyp wcale nie odpowiada rzeczywistości, o cym świadczy choćby struktura płciowa tego forum. O tym, że sporo z nas wcale nie wygląda jak brodaty wiking już nie wspomnę... (i nie zapomnę min niektórych ludzi jak zobaczyli na Jomsborgu drużynnika opuszczającego warownie, po przebraniu się w garnitur... ot zwykły cywilizowany biznesmen)

Oczywiście w Asatru... ( IMHO bez oczywiście, bo to nie jest ni oczywiste ani typowe dla wielu religii). Wtręt osobisty o innych religiach też jest moim zdaniem niepotrzebny.

Wojny religijne się w pogaństwie jak najbardziej trafiały - choćby reakcja pogańska, do której nawiązujesz sam wcześniej - przecież jak najbardziej była to wojna religijna.
Wywaliłbym cały akapit o zewnętrznych religiach.

forma bez treści może być wypaczona a nie wypatrzona.

I dodałbym akapit, że powyższy wywiad jest Twoją opinią.
... to tak na szybko.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Luiza » wtorek, 19 czerwca 2012, 21:38

Gratuluję publikacji. Poza powyższym zwracam uwagę na literówkę - "smubel" w trzecim pytaniu.
Luiza

Postprzez Viking » wtorek, 19 czerwca 2012, 21:40

Te dwie już poprawione a jutro jeszcze dokłądnie się reszta zajme - nawet w największych gazetach i książkach się błędy pojawiają :piwo:
Viking

Postprzez Thordis » wtorek, 19 czerwca 2012, 23:35

Viking napisał(a):Te dwie już poprawione a jutro jeszcze dokłądnie się reszta zajme - nawet w największych gazetach i książkach się błędy pojawiają

Oczywiście, że się pojawiają, aczkolwiek każdy publikowany tekst, nawet w Internecie, powinien być najpierw poddany profesjonalnej redakcji i korekcie. Wywiad to zapis rozmowy, ale przed publikacją jest redagowany przez osobę, która go prowadziła. Zajmuję się i prowadzeniem wywiadów i redakcją oraz korektą tekstów i muszę szczerze przyznać, że ta publikacja już gołym okiem patrząc sprawia wrażenie nieprofesjonalnej. Wbrew wszelkim zasadom sztuki dziennikarskiej.

Strukturę edytorską wywiadu też by się przydało zachować, bo mnie jej brak strasznie w oczy kole... Pytania i odpowiedzi powinny być wyszczególnione np. inicjałami mówiącego, lub pytania pogrubione. Należy też nad lub pod tekstem podać informację o tym kto z kim rozmawiał i dlaczego. Najlepiej też dołączyć chociaż kilkuzdaniową notkę biograficzną o osobie, z którą przeprowadzono wywiad - tutaj powinna mówić o tym, kim jesteś i dlaczego wypowiadasz się publicznie na temat Asatru, dlaczego możesz być traktowany jako autorytet w tej kwestii.

I emoty w publikacji... W formie wywiadu jest dopuszczalna forma: (śmiech)/ (uśmiech), ale nie emoty. To nie posta na forum albo gadka na gg, to wywiad.

Kolejna sprawa: niektóre z pytań brzmią dziwnie. Należałoby je chociaż przeredagować, bo ja nie zawsze rozumiem, co pytający w ogóle miał na myśli. Np: "Czy w bractwach rycerskich asatru to bardziej odtwarzanie wiary Wikingów, czy religia wyznawana na co[]dzień?" Asatru w bractwach rycerskich? Co ma piernik do wiatraka? (oprócz mąki, oczywiście ;P).

Mam też sporo zastrzeżeń do treści odpowiedzi - w większości stanowią jedno wielkie uproszczenie, są mało konkretne i mało rzetelne. W tej chwili nie mam już siły (spać mi się chce ;P) skomentować każdej z osobna, ale w wolniejszym czasie postaram się przedstawić uwagi wyraźnie i konkretnie. Powiem tak... czytając niektóre z tych wypowiedzi nie chciałabym, żeby były kojarzone z ogółem asatryjczyków, ze mną osobiście. Nie mogą być traktowane jako autorytarne. Dodatkowo są wygłoszone w formie zdecydowanie za mocno "popkulturowej", a tezy i argumenty są słabo motywowane.
Thordis

Postprzez ThorrUlfR » środa, 20 czerwca 2012, 09:15

Ano Vikingu jak prosiłeś, przeczytałem i oceniam:
Na wstępie zaznacze iż nie bardzo rozumiem potrzebe udzielania wywiadu na dosyć osobisty temat jakim jest wyznawana religia hmm. ale to ja, inni mogą odczuwać charakterystyczną dla neofitów potrzebę zbawiania świata i wykrzyczenia wszystkim dookoła jacy sa inni i świetni.
Co do profesjonalizmu przeprowadzonego wywiadu wypowiadal się nie będę, gdyż zrobiła to za mnie, doskonale zresztą Szanowna Thordis.
Co do warstwy merytorycznej wstępnie podsumowali to zarówno Thordis jak i Szerszeń więc nic tu dodać więcej za bardzo nie mogę, a jak znam życie to Thordis wypunktuje najwazniejsze błędy.
Nie znam osobiscie zarówno przeprowadzajacego jak i udzielajacego wywiadu, wiec moja ocena bedzie na podstawie tylko samego tekstu i pozytywna nie będzie.
Pytajacy w mojej opini nie bardzo wiedział o co pyta!
Co do udzielanych odpowiedzi to mam tylko skromną nadzieję, że odpowiadający ma na temat Asatru troszkę choćby większą wiedzę, niż na temat biblii o której zresztą nie tylko błednie ale i niepotrzebnie się wypowiada!
Na koniec przychyle się do sugestii Szerszenia - że jest to li i wylacznie Twoja opinia !
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Viking » środa, 20 czerwca 2012, 09:40

Dzięki za pozytywne uwagi zwłaszcza dotyczące formy wywiadu itd - to co jest na forum to jakby "wersja robocza" do wglądu dla redakcji i w sumie może to był błąd że dałem do tego linki. Napewno pojawi się jakaś adnotacja o autorce wywiadu, poznikają :) itd oczywiście możemy też napisać że to moja prywatna opinia choć to raczej oczywiste...
Viking

Postprzez ThorrUlfR » środa, 20 czerwca 2012, 09:47

To że jest to twoja prywatna opinia wcale nie jest takie oczywiste gdyz w wielu miejscach wypowiadasz sie używajac liczby mnogiej :)
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Viking » środa, 20 czerwca 2012, 11:00

Wersja jest robocza i wszystkie uwagi cenne aby ta która pojawi się na stronie była jak najlepszej jakości...oczywiście nie mam zamiaru wycofywać się z wypowiedzi ale błędy poprawione będą, w sumie troche po to to wrzuciłem od razu a troche z niecierpliwosci ]:D
O jeśli chodzi o Biblie to myśle że znam ją całkiem nieźle - pare razy ją czytałem, brałem też udział w konkursach Biblijnych jeszcze w szkole ale już jako poganin z całkiem niezływmi wynikami wiec chyba mam wieksze pojęcie niż niejeden chrześcijanin. Taka już moja interpretacja i moge ją uzasadnić tyle że to wymaga długiego tekstu - każdy może mieć inne zdanie - było by nudno gdyby było inaczej @]:D
Niestety wywiad ma to do siebie że wiele kwestii musisz uprościć chyba że zajmie on całą książke - pare razy miałem okazje udzielać wywiadów do jakichś prac studentom i studentką - ten jest i tak bardzooo obszerny.
Już nie atki neofita świeży ze mnie ]:P Pare lat praktyki mam i na tle polskiej średniej wypadam całkiem nieźle, o dojrzałosci wiary świadczy chyba to że potrafie się przyznać że u mnie zaczęło sie od muzyki metalowej ]:P
Viking

Postprzez Szerszen » środa, 20 czerwca 2012, 11:52

O dojrzałości wiary, jak dla mnie świadczy raczej umiejętność nie porównywania jej ze swoją starą wiarą, którą się neguje.
Status neofity to stracisz, jak Cię chrześcijaństwo, judaizm i cała reszta będzie ni ziębiła ni grzała.

Tak... masz rację - chrześcijaństwo w pewnej interpretacji może wynosić na piedestał biedę, słabość etc... (choć z drugiej strony wymaga też pracy nad sobą - ludzie grzeszni mają się doskonalić aby tych grzechów nie popełniać - lub przynajmniej mniej), ale są też interpretacje, które wynoszą do zalet pracowitość, uczciwość o wadze rodziny nie wspominając - i są to cechy zbieżne z naszymi.

Traktowanie innej wiary przez pryzmat jednej z jej interpretacji jest proszeniem się aby nadal pokutował stereotyp asatryjczyka - nazisty... bo w końcu i tak można interpretować naszą wiarę, skoro są tacy co tak robią.
Dlatego sugerowałbym z wywiadu wywalić jakiekolwiek odniesienia do chrześcijaństwa i religii zewnętrznych - wywiad jest o Asatru. Zostaw informację, że uznajemy wiele dróg i nie rościmy sobie prawa do "jedynej słusznej prawdy" i naprawdę starczy.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Następna strona

Powrót do Asatryjskie teksty