Egoizm, intencje i emocje.

artykuły do dyskusji i przemyśleń

Re: Egoizm, intencje i emocje.

Postprzez Vrede » niedziela, 27 marca 2011, 13:21

Jako osoba w wieku tzw. średnim zastanawiam się, do którego wora mnie wrzucacie? :-D tych pochopnych młodych, czy starszych z bagażami (doświadczeń).
Do każdej sytuacji (jak np tej opisanej w tekscie) można podejść na dwa sposoby: prosty - czyli, spojrzenie na główną, zewnętrzną warstwę sprawy, albo skomplikowany - i wgryzać się w poszczególne warstwy, analizować, zastanawiać się i doszukiwać przyczynków. A rozwiązanie najczęściej jest gdzieś pomiędzy. Zwłaszcza w przypadku tak zagmatwanych spraw jak relacje rodzinne.
Gdyby przykład był inny, np niechcący zarysowujesz sąsiadowi auto podczas wyjazdu z parkingu, albo przez przypadek tłuczesz komuś szklankę - to chyba nikt z Was by się nie rozwodził zbyt długo nad tym, że wynagrodzenie spowodowanych strat jest oczywiste. Chociaż tutaj też czynnikiem komplikującym sprawę jest charakter osoby, której "wchodzisz w szkodę". Są ludzie, którzy będą mieli daleko w tyle fakt, że stłuczono im szklankę, zapomną o tym po paru minutach i zwykłe przeprosiny zupełni im wystarczą. A są tacy, którzy będą wypominać tą szklankę przy każdej okazji dopóki im się nie odkupi drugiej, identycznej. Wszystko można skomplikować, jak się chce :>
Vrede

Postprzez Szerszen » niedziela, 27 marca 2011, 15:41

Zaraz tam do wora...

Wiesz co, znam dwie sytuacje z relacji zarysowania samochodu... i to przez nieznajomego...

W pierwszej - winowajca olał sprawę.
W drugiej - zostawił kartkę - że zarysował, bardzo przeprasza i prosi o kontakt pod numerem "xyz"

Nie ważne komu. Ważna jest odpowiedzialność za własne czyny.
Idąc do mitologii... nieśmiertelny przykład ze Skadi - która przyszła pomścić swego ojca a skończyło się na targu...
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez KozioU » niedziela, 27 marca 2011, 18:44

Na małżeństwie się skończyło, Szerszeniu! Więc warto pamiętać, że często odstępując od zemsty, nawet słusznej, możemy otrzymać szansę na coś, co inaczej by się nie zdarzyło. Wyrd jest pod tym względem nieobliczalny.

A wspomniany przeze mnie tekst Marka Stinsona o naprawianiu wyrządzonych krzywd i odpowiedzialności za swoje czyny jest już w sąsiednim wątku.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Lena » niedziela, 27 marca 2011, 18:59

Generalnie zgadzam się z Vrede, Ulfem i Szerszeniem. Ja na swój prywatny użytek jestem bardzo ostrożna w obiecywaniu czegokolwiek, braniu odpowiedzialności za innych (Hej Vrede, myślisz, że to starość przeze mnie przemawia ;) ?).
Myślę, że osobną ważną i rzadką umiejętność stanowi wycofywanie się z honorem ze zobowiązań, sytuacji, w których nie chcemy już tkwić. Lepiej już zakończyć sprawę, postarać się wynagrodzić powstałe straty, krzywdy. Niż kontynuować robienie czegoś, co nam zupełnie nie odpowiada i okazywać wszystkim jak jesteśmy „honorowi” i jak przez to cierpimy.
Co do Skadi, to moja ulubiona opowieść. Wiwat faceci z wypielęgnowanymi stopami :D !
Lena

Postprzez Szerszen » niedziela, 27 marca 2011, 19:19

KozioU... będę obstawiał, że jednak na targu... ona chciała Baldura... a oni... jej zaproponowali poznanie go po nogach... to był targ - finalnym towarem było małżeństwo z Njordem, zresztą niezbyt szczęśliwe.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Szept » sobota, 9 kwietnia 2011, 15:33

Zgadzam się w zasadzie z większością wypowiedzi tutaj, więc powtarzac nie będę.
Ale Ulf, to co napisaleś:

Jako poganie „jesteśmy naszymi czynami”.

Jest to świetnie ujęte, prosto, zwięźle i na temat. I nie odnosi sie tylko do pogan. Dzięki
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Postprzez Ulf » sobota, 9 kwietnia 2011, 15:40

Schlebia mi to niezwykle, ze wzielas mnie za autora tego pieknego powiedzenia :mrgreen:
Ale gwoli scislosci ( i praw autorskich 8-) ) trzeba powiedziec, ze jest to cytat z Marka Ludwiga Stinsona "cheftaina" amerykanskiego Jotun’s Bane Kindred.
Ulf

Postprzez Szept » sobota, 9 kwietnia 2011, 16:11

A to dziękuję za wyjaśnienie. :)
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Poprzednia strona

Powrót do Asatryjskie teksty