Wiking vs Samuraj

czyli znalezione po drodze

Wiking vs Samuraj

Postprzez Knust » niedziela, 7 października 2012, 22:44

http://gorillavid.in/d7cg0noqqhjd

Słowem wstępu: Znalazłem gdzieś w sieci taki serial hmm..paranaukowy. W skrócie, goście biorą dwóch przedstawicieli rzemiosła wojennego a następnie w sposób naukowy (wiecie, czujniki, pomiary, żele balistyczne) sprawdzają jak dużą krzywdę mogli oni (przedstawiciele) zrobić. Na koniec natomiast przeprowadzają symulację (w moim odczuciu nieudolną) kto dany pojedynek by zwyciężył.
Polecam zainteresowaniu wszystkich którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć klatka po klatce jak topór odcina głowę, względnie jak wiele zniesie tarcza.
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Re: Wiking vs Samuraj

Postprzez KozioU » niedziela, 7 października 2012, 23:43

Ładna bajka lecz panowie naukowcy zlali kompletnie kontekst historyczny. Pokazywane przez nich uzbrojenie samuraja to gdzieś XVI wiek a "wikinga" IX-X. Gdyby chcieli porównać tego XVI wiecznego samuraja ze skandynawskim wojownikiem z tego samego okresu to trochę inaczej by to wyszło (w Europie północnej w użyciu były wtedy pełne zbroje płytowe kirasjerów, gwintowane arkebuzy, rapiery czy niezła już wtedy artyleria). Porównanie które oni zrobili jest zupełnie bez sensu, to jak porównywać owego samuraja z ćwiekowaną pałką i współczesnego żołnierza uzbrojonego w karabin i granaty.

Ale prawda, że zdjęcia poklatkowe ładne.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Knust » niedziela, 7 października 2012, 23:55

Na to też zwróciłem uwagę. Podobnie jak bez sensu wydało mi się porównywanie w skali punktowej tarczy jako broni. I zaskoczenie, że kawał dębu nabity ćwiekami robi większy 'demydż'. Typowo amerykański program 'historyczny'.
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez Undersøkelsesbrønn » niedziela, 7 października 2012, 23:59

Miło się oglądało do kolacji ]:) Jednak na pocieszenie ];) przypomniałem sobie, że w Thorgalu w 3 częsci wiking rozwalił samuraja ]:D
Undersøkelsesbrønn

Postprzez thorkel » piątek, 12 października 2012, 12:55

Oglądałem często ten program. Wiking vs Samuraj ok ale z tego samego wieku. Tak jak przedmówcy stwierdzili jest to nie ten sam czas. KozioU ma racje w 100%. Co prawda, o ile metalowe elementy zbroi u samurajów pojawiły się już w VIIw, to o pełnej zbroi płytowej możemy powiedzieć dopiero w wieku najwcześniej w XVw. Dodatkowo dodam fakt, że przecież wikingowie mieli tarcze z czym japońscy samurajowie do czynienia nie mieli nigdy. Tarcza co prawda w filmie podana jest, jednak twórcy nie dodali wszystkich jej plusów. Myślę, że japsy nie wiedzieliby jak się zachować. Samurajowie w przeciwieństwie do wikingów mieli sztuki walki i z nich sie uczyli(np kenjutsu). Nie znajdziemy tam nic o tarczy. Nie mówię że wikingowie wyszkoleni nie byli, mimo wszystko w walce gdy wpadali w szał bitewny, np w berserka to styl walki robil chaotyczny. Paradoksalnie to chaotyczność mogłaby dać im większą przewagę.
Dla większego komizmu tego programu powiem że porównywali taż: Spartana z Ninją, Zulusa z Szkockim Góralem czy Pirata z Rycerzem.
thorkel

Postprzez scramasax » wtorek, 23 października 2012, 08:36

To było całkiem chybione samuraj vs rycerz z okresu circa 1480 - 1520 posługujący się mieczem długim najlepiej w szkole niemieckiej i ubrany w pełny gotyk... tak tych dwu panów można porównać :D no i podstawa, aby wykończyć się nawzajem nie używali by mieczy, gość z kraju kwitnącej wiśni użył by naginaty a europejski autochton polaxy albo młota lucerańskiego :) ]:P
scramasax

Powrót do Ze świata i nie tylko