Centralizacja / rejestracja

Re: Centralizacja / rejestracja

Postprzez Ascuns » wtorek, 6 listopada 2012, 19:38

KozioU widzę, że ocenianie innych ludzi przychodzi Ci niezwykle łatwo, ale już kulturalne odpowiedzenie na zadane pytania - niekoniecznie.

Hmmm. Być może nieświadomie wtargnąłem na zbyt miękki grunt, ale bynajmniej przepraszać nie zamierzam. Zadałem bardzo jasne, konkretne pytania i bynajmniej nie stwierdziłem, że wszystko jest różowe i fiołkowe. To TY tak sobie stwierdziłeś. Cóż, masz do tego pełne prawo. Zastanawia mnie natomiast jak chcesz udowodnić, że mogę nie mieć racji, skoro nawet nie zadałeś sobie trudu odpowiedzi na moje pytania.

I jedna istotna sprawa. Skąd wiesz, że nie jestem asatryjczykiem? Nigdzie do tej pory nie określałem się konkretnie, więc owszem możesz mieć rację, ale nie musisz. Natomiast to, czy się tutaj jakoś jasno określę zależy wyłącznie od mojej dobrej woli.

Póki co czekam na odpowiedzi. Mam nadzieję, że na forum są ludzie gotowi mi odpowiedzieć.

ThorrUlfr masz rację ;) Napisałem w dziale powitalnym. Lecz tylko gwoli przywitania się, cenię sobie swoją prywatność, toteż nie podaję wielu danych o sobie, ale to chyba zrozumiałe. W końcu Was nie znam (przynajmniej na razie).
Ascuns

Postprzez ThorrUlfR » wtorek, 6 listopada 2012, 19:43

A nie naruszymy odpowiadając Twojej prywatności? ]:P
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez KozioU » wtorek, 6 listopada 2012, 19:43

Ascuns napisał(a):I jedna istotna sprawa. Skąd wiesz, że nie jestem asatryjczykiem? Nigdzie do tej pory nie określałem się konkretnie, więc owszem możesz mieć rację, ale nie musisz. Natomiast to, czy się tutaj jakoś jasno określę zależy wyłącznie od mojej dobrej woli.

To akurat strzał kulą w płot, bo ten kawałek mojej wypowiedzi dotyczył Gościa_od_Wenedów.

Gdybyś poświęcił na czytanie ułamek czasu jaki zajmuje ci pisanie pretensji, znalazłbyś odpowiedzi na 3/4 swoich pytań w tym i sąsiednich tematach.

I ty również nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez KozioU » wtorek, 6 listopada 2012, 20:03

Proszę, wersja dla młodych gniewnych i zbyt leniwych żeby, zgodnie z netykietą, najpierw poczytać forum a dopiero potem zacząć pisać.

Ascuns napisał(a):Mianowicie po pierwsze z tego co mi wiadomo sama nazwa Asatru nie jest właściwie adekwatna do większości ludzi podążających ścieżką pogaństwa germańskiego. I tutaj niektórzy z Was mogą mieć zapewne rację. Jakim mianem określić związek wyznaniowy pogaństwa germańskiego? Cholera jedna wie. Z drugiej strony interesuje mnie bardzo czy w Polsce nie dochodzi do sytuacji, gdy ktoś używa względem siebie określenia asatryjczyk z czystej wygody, ponieważ to najpopularniejsze określenie związane z jego ścieżką. Mam tutaj na myśli, czysto hipotetycznie, osobę oddającą ofiary i cześć wyłącznie Thorowi, bądź Njordowi. I co ważniejsze. Czy tacy przedstawiciele wiary są jakoś... szukam określenia. Znaczy, czy traktujecie ich pełnoprawnie?

W wielu miejscach podkreślamy, że to pewne uproszczenie, bo nie ma dobrej polskiej nazwy na określenie nas wszystkich. Tak jak większość Polaków nie mówi, że jest wyznania rzymsko-katolickiego tylko używa słowa "katolik" tak samo my używamy słowa asatryjczyk, jako krótszego, wygodniejszego i oddającego w 99% przypadków sens wypowiedzi. Osoby oddające cześć wyłącznie Thorowi nie są politeistami, więc pewnie nie są asatryjczykami. Traktujemy (to teoretycznie, bo nie znam takich) ich normalnie, bo to ich sprawa w co wierzą i komu oddają cześć.

Ascuns napisał(a):Ciekawi mnie również niezmiernie dlaczego macie, tak naprawdę, poważne opory przed legalizacją?

Nie mamy oporów, po prostu większości z nas nie jest to do niczego potrzebne, a wiąże się z tym sporo pracy i obowiązków, które ktoś społecznie musiałby wykonać. Pytanie jest złe, bo zawiera ukrytą (słabo) tezę. To tak, jakbym zapytał Ciebie, dlaczego masz poważne opory przed obrzezaniem się.

Ascuns napisał(a):Generalnie czy religia plemienna, społeczna, nakłaniająca się wręcz do zrzeszania, głośno oznajmiająca, że największą (jedną z najważniejszych) wartości jest rodzina w szerokim znaczeniu tego słowa, nie powinna posiadać jakiegoś legalnego przedstawicielstwa?

A co ma jedno z drugim wspólnego?? Legalnym przedstawicielstwem mnie i mojej rodziny jestem ja sam. I moja religia nie ma z tym nic wspólnego. Czy uważasz, że każdy musi mieć swój Watykan i papieża żeby funkcjonować?

Ascuns napisał(a):Teraz, niestety, na upartego jakiś nawiedzony krzyżowiec mógłby zasadzić się z kamerką w lesie na pogan germańskich, nakręcić rytuał - nie dajcie bogowie braterstwo krwi - i narobić dymu.

Dymu z czego? Czy uważasz że robimy coś nielegalnego? Niech kręci co chce, nie mamy niczego do ukrycia. Można go najwyżej podać do sądu za naruszenie prywatności, bezprawne wykorzystanie wizerunku, złamanie ustawy o ochronie danych osobowych i jeszcze parę innych rzeczy.

Ascuns napisał(a): Może to i brzmi śmiesznie, ale artykuł Szerszenia, z całym szacunkiem, może stanowić kiepską linię obrony.

Ale obrony przed czym? O czym ty w ogóle mówisz? Nie jesteśmy atakowani, więc nie mamy się przed czym bronić.

Ascuns napisał(a):Ponadto cały czas słyszę tylko i wyłącznie negatywne opinie odnośnie założenia związku. Naprawdę nie ma żadnych plusów?

Są, ale w chwili obecnej w opinii większości nie są to plusy warte pracy i kłopotów, które trzeba przezwyciężyć aby się zarejestrować.

Ascuns napisał(a): Choćby takich, że możemy próbować przeforsowywać własne obrządki dla członków w jak najbardziej formalnej, uznawanej prawnie formie.

Nasze "obrządki" są uznawane prawnie już w tej chwili, więc twoje pytanie jest bez sensu (patrz Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Konstytucja RP).

Ascuns napisał(a):I - co najlepsze - przymusowo płacimy na KRK (chyba, że mam nieaktualne dane, wtedy pardon), więc czemu by nie wspierać własnej wiary w formie np darowizny, którą odliczamy od podatku?

I uważasz, że rejestracja naszej religii jako związku wyznaniowego spowoduje, że rząd polski przestanie finansować kościół katolicki? Zastanów się nad tym jeszcze raz.

Ascuns napisał(a):żreć między sobą niczym najgorsi wrogowie, ale pozostaje jedno pytanie. Jaki tego sens? Poganie germańscy powinni chyba się łączyć, konsolidować, jednoczyć. Chyba, że górę weźmie gorąca krew. Wtedy poleje się krew.

??? Kto walczy i się żre? My dyskutujemy na forum, dość spokojnie jak na nasze standardy. Zaparz sobie może miętę i przemyśl swoją wypowiedź ponownie.

Teraz zadowolony?
KozioU

Postprzez Szerszen » wtorek, 6 listopada 2012, 20:44

A odnośnie mojego artykułu... cóż - kto umie czytać i szukać, nie ma problemu ze znalezieniem mojego imienia, nazwiska a nawet adresu i numeru telefonu ;-)
Gdybym chciał podpisywać każdy popełniony tekst... utonąłbym w autografach.

KozioU odpisał resztę i zrobił to nadzwyczaj delikatnie.

Edit:
Tak na marginesie - rejestracja i centralizacja związku wyznaniowego, to wbrew pozorom nie jest sama słodycz. Obecnie obserwuję pewną dyskusję (a tendencję od dość dawna), do właśnie rozdrabniania się grup i kindredów - w niektórych wypadkach wręcz odrywania się i zrywania z nazwą Asatru.
Ma to niestety swoje uzasadnienie w działalności grup "konsolidacyjnych" i zwykłej słabości ludzkiej (władza ma tendencje do uderzania do głowy etc.)

Proces jest na tyle szeroki, że oderwane kindredy zrywają nawet z ogólniejszym nazewnictwem - heathen, dalej robiąc swoje.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez KozioU » wtorek, 6 listopada 2012, 21:10

Dla jasności dyskusji w tym wątku informuję, że użytkownik Ascuns to fałszywe konto używane przez Tyrssona. Konto zostało skasowane, a Tyrsson ukarany tygodniowym banem za sianie zamętu oraz trollowanie z jego użyciem. Uważamy podobne zachowanie za dziecinne, nieetyczne, niehonorowe i przede wszystkim niegodne. KozioU!
KozioU

Postprzez thorkel » wtorek, 6 listopada 2012, 21:37

Nie udzielam się, jestem za to codziennie/prawie codziennie. Nie mam za sobą jakiegoś wielkiego bagażu doświadczeń. Nie należę do żadnej rodziny i jak ktoś ładnie określił takich jak ja, jestem raczej „wolnym strzelcem”. Przejawia się to przez to że obawiam się spotkać z wami z okazji jakiegoś święta, bo boje się że nie będę umiał się zachować. Sam nie mam określonego rytu. Mój blot jest zawsze inny bo robie to co mi podpowiada intuicja. Łączy Nas wszystkich jednak wiara w bogów. Dlatego myślmy przyszłościowo z patrząc na następne pokolenia. Zgadzam się z Thordis, sam mogę w niedalekiej przyszłości zostać ojcem. I chciałbym, żeby mogło spokojnie stwierdzić, że jego ojciec nie jest sekciarzem. Możemy mówić że jest nas niewiele.. że być może niewielu złoży podpisy, ale co nam zaszkodzi spróbować? Jeśli nie wyjdzie możemy spróbować później. Ja chętnie podam swoje dane i choć nie zarabiam wiele tez mogę wpłacić te 50zł. Popatrzmy jak rozwija się Asatru w Islandii.
Co do centralizacji.. Prawa nie skończyłem, ale czy musi być to jedna osoba? Nie możemy powołać organu, który nie będzie rządził, a reprezentował nas np. cos w rodzaju „Starszyzny”. Wielu z was mogłoby ją stworzyć. Nie chce typować ale spójrzmy na moderatorów i administrację. Myślę że raczej nikt z was biznesu by nie chciał na tym stworzyć.
thorkel

Postprzez Szerszen » wtorek, 6 listopada 2012, 21:57

Czemu nie?
W końcu to potencjalnie % odpisów od podatków... na związek wyznaniowy do podziału - Potencjalnie bardzo dobry biznes.
A wszystko to w zamian za uznaniową funkcję... i 50 zł wpisowego ;-)

To naprawdę kuszące... i może właśnie dlatego część z nas wcale nie jest przekonana do robienia tego już tu i teraz... zwłaszcza gdy chcą na nas to wymóc czynniki zewnętrzne.
Przy młodym, kształtującym się wyznaniu... może to prowadzić w wypadku jakigoś skandalu już na początku do naturalnej śmierci całej wiary - na długie lata...

Wtedy zamiast nieformalnej ale działającej legalnie grupy, będziemy mieli "ukrytych" i rozproszonych a więc słabych wyznawców "jakichś germańskich przybłędów" - bo tak naszych bogów "słowianie" potrafią okreslić. W dodatku skłóconych niepowodzeniem.

Dlatego powtarzam raz jeszcze - wszystko w swoim czasie. IMHO czas rejestracji jeszcze nie nadszedł.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Coffee » środa, 7 listopada 2012, 01:03

Kochani, tak naprawdę o rejestracji dyskutujemy od dupy strony. Sama rejestracja to tylko działanie administracyjne. By otrzymać decyzję pozytywną, należy spełnić szereg czynników, pal licho kasę, myślę że jak już by się znalazło 100 osób to każdy by miał te 25/30 zł na notariusza. My na chwilę obecną nie mamy nawet wspólnego kalendarza z datami świąt. A co dopiero ustaloną hierarchię i wszystkie rzeczy , które wymaga prawo. A ze swojej strony dodam, że to tylko czubek góry, by zrobić to dobrze. Fajnie sobie pogadać czy tak, czy nie i w ogóle. Ale zamiast tego proponuję każdemu wziąć do ręki ustawę. Przekartkować wypisać co wg niego trzeba zrobić. Następnie możemy stworzyć listę ogólną/ zunifikowaną przez wszystkich, a potem powoli odhaczać z listy co zrobiono. A poooooootem za jakiś rok możemy zdecydować czy ludzie chcą związku wyznaniowego. I myślę, ze wspólna praca nad kodyfikacją wzmocni tą społeczność zamiast dzielić.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich @]:D
https://www.facebook.com/ironbeardforge
In iron we trust.
We have beards.
We forge metal.
Welcome.
Coffee

Postprzez Thordis » środa, 7 listopada 2012, 06:30

Wiecie co? Coffee ma cholerną rację.

Rejestracja docelowo - jak najbardziej. Ale... My na razie tak naprawdę nawet nie tworzymy takiej społeczności, jaką pewnie większość chciałaby widzieć. Spójrzmy najpierw prawdzie w oczy, a potem na siebie. Czy taką społeczność chcielibyśmy rejestrować? Jak na razie słabą, podzieloną, złożoną z rozproszonych kiepsko znających się osób (generalnie, celowo uogólniam) po których nie zawsze wiemy, czego tak naprawdę się spodziewać, w której odpowiednio silne więzi są tylko między poszczególnymi osobami/małymi grupkami, ale na pewno nie między całą większą grupą wchodzącą w skład potencjalnego związku? Jasne, nie trzeba się kochać, ale tworzenie społeczności w etyce Asatru do czegoś zobowiązuje. Do współdziałania, wewnętrznego zorganizowania i, przede wszystkim, dbania o dobro SPOŁECZNE. A nad tym musimy jeszcze popracować i wszyscy chyba doskonale zdajemy sobie z tego sprawę.

I może od tego należałoby zacząć? Od wzmacniania Asatru Polska jako zorganizowanej grupy, na razie nieformalnej. Jako społeczności.
Thordis

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neopogańskie ścieżki i bezdroża