Centralizacja / rejestracja

Re: Centralizacja / rejestracja

Postprzez Thurs_84 » wtorek, 14 maja 2013, 14:26

Jestem jak najbardziej "za" powstaniem Stowarzyszenia ]:)
Szczodrzy i śmiali ludzie żyją najlepiej,
Rzadko przygniata ich troska;
Tchórz i dusigrosz wszystkiego się lęka,
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Postprzez Ulf » wtorek, 14 maja 2013, 15:01

Vrede napisał(a):Mam za to chęć, wolę i odwagę, żeby się w to zaangażować. (Zaangażować a nie poświęcić.) Dlatego, że chcę i że lubię ciągle iść do przodu, nie stać w miejscu, kiedy mi dobrze ale dalej coś zmieniać i próbować czegoś nowego. Wiem, że pomysł ze stowarzyszeniem może nie wypalić, ale jestem chętna i gotowa by podjąć to ryzyko.

I to jest wlasnie ten duch ktory zawsze inspirowal naszych przodkow do nowych dzialan...
Dzieki takiej postawie skolonizowano Islandie, zasiedlono Grenlandie, i odkryto Ameryke :)
@]:D und noch drei mal hoch!

Vrede napisał(a):Czy możemy założyć stowarzyszenie asatryjskie, jeśli prawie połowa obecnych jest przeciw? Czy mamy prawo używać naszej nazwy, jeżeli część osób indentyfikujących się z Asatru Polska, które mają bardzo duży wkład w jej rozwój - jest przeciw? Trudno jest mi odpowiedzieć na oba pytania po prostu "tak", bo słyszę fałszywą nutkę w tym radosnym zaśpiewie.

Nazwa Asatru Polska zostala kiedys wybrana z roznych wzgledow, rowniez miedzy innymi, powiedzmy sobie to szczerze, ze wzgledow propagandowych :D To raz. Dwa - zadnen z zagranicznych zwiazkow asatryjskich nie ma w swojej nazwie "panstwowego" okreslenia - chyba tylko oprocz Hiszpanow i ich Asatru Iberica. Nie sadze jednak ze chcelibysmy nazywac sie Asatru Polonia :DDD
Trzy - skoro nie wszyscy czuliby sie dobrze z ta nazwa, nic przeciez nie stoi na przeszkodzie by wybrac dla stowarzyszenia dowolna inna - chocby Stowarzyszenie Asatru Midgard czy Asatryjskie Stowarzyszenie Midgard lub kazda inna, ktora niosla by w sobie jednoznaczne i zrozumiale dla nas jak i "obcych" przeslanie/skojarzenie i bylaby wybrana przez czlonkow stowarzyszenia.

Vrede napisał(a):Jeśli chodzi natomiast o te "władziuchnowe" problemy to Michał bardzo dobrze to podsumował parę postów temu. Jesteśmy asatryjczykami i nie damy sobie wcisnąć chłamu. Nie pozwolimy nikomu sobą kierować, problem władzy jest urojony. Nie jesteśmy owieczkami.

Mysle ze ta sprawa jest jasna dla kazdego z nas i wszyscy jestesmy co do tego zgodni.
Ulf

Postprzez Symear » wtorek, 14 maja 2013, 15:03

Pytanie, czy nieletni mogą zapisywać się do ów stowarzyszenia?
I jeśli moje zdanie robi różnice to jestem również za. ]:>
Symear

Postprzez Leśna » wtorek, 14 maja 2013, 15:20

Vrede - @]:D
Leśna

Postprzez Ulf » wtorek, 14 maja 2013, 15:22

@Symear
Zapewne za zgoda rodzicow i to oni w Twoim imieniu musieliby podpisac deklaracje czlonkowska ;) Dlatego chyba prosciej bedzie poczekac do pelnoletnosci - nie wydaje mi sie zeby do tego czasu nasze nowe stowarzyszenie rozplynelo sie w niebycie.

I Twoje zdanie oczywiscie tez jak najbardziej zostanie wziete pod uwage - bo to wlasnie Ty i Twoi rowiesnicy kiedys bedziecie "polskim asatru" i na was bedzie ciazyc odpowiedzialnosc za jego rozwoj.
Jak mowi stare przyslowie - jaka mlodziez sobie "wychowamy" taka bedziemy mieli przyszlosc.
A ja wolabym w przyszlosci byc "szacownym przodkiem" niz tylko drzewem wyroslym z moich spalonych kosci, na ktore sikaja okoliczne kundle :mrgreen:
Ulf

Postprzez Thordis » wtorek, 14 maja 2013, 15:41

1. W kwestii nazwy miałam dokładnie taki sam pomysł jak Ulf: Asatryjskie Stowarzyszenie + nazwa własna łatwo kojarzona.

2. Jeżeli chodzi o zarząd - tutaj Vrede zauważyła rzeczywiście realny problem. Te osoby będą w razie czego pociągane do odpowiedzialności, więc mają pełne prawo się tego obawiać. Jedyny pomysł, jaki przychodzi mi do głowy, to taki, że ci ludzie mieliby prawo nie wyrażenia zgody na każde przedsięwzięcie, w którym widzą ryzyko dla siebie. Wówczas przedstawiają argument, który powoduje, że się danej decyzji obawiają i nie może ona zapaść tak długo, jak ich wątpliwości się nie rozwieją i wówczas reszta musi zrozumieć i zrezygnować z "ryzykownych działań". I chyba każdy myślący człowiek jest w stanie zrozumieć, że to nie dlatego, że te osoby mają większe kompetencje i większe prawo głosu, tylko dlatego, że de facto odpowiedzialność za coś, do czego nie są przekonane spadnie właśnie na nie. I to, że osobom dobrowolnie biorącym na siebie taką odpowiedzialność także należy się poczucie bezpieczeństwa i nieodpowiadania za coś niezgodnego z ich wolą. Ale to luźny pomysł, co do którego słuszności sama mam na razie wątpliwości, więc proszę na razie potraktować go jako "propozycję przychodzącą do głowy", a nie jako przemyślany plan. Na zasadzie takiej burzy mózgów.

Symaer - Ty masz wybór, poczekać ten rok lub półtora do pełnoletności, albo poprosić rodziców o zgodę i podpisanie deklaracji w Twoim imieniu, wybór należy do Ciebie. Ale ja osobiście nie wyobrażam sobie, żeby Twoja opinia w ogóle nie była brana pod uwagę. Po pierwsze z tych powodów, które wymienił Ulf, a po drugie... tak ogarnięci młodzi ludzie jak akurat Ty (na tyle, na ile zdążyłam Cię poznać) są na wagę złota na tle dzisiejszej młodzieży. Więc:

Ulf napisał(a):Jak mowi stare przyslowie - jaka mlodziez sobie "wychowamy" taka bedziemy mieli przyszlosc.

Ja nam życzę właśnie takiej młodzieży.
Thordis

Postprzez Gotthard » wtorek, 14 maja 2013, 15:51

Vrede napisał(a):Nie trzeba wynajmować lokalu, bo są instytucje, które użyczają adresu za darmo. Np we Wrocławiu jest Sektor3. Nie trzeba wynajmować księgowych, bo można samodzielnie prowadzić rachunkowość.

@Vrede - to jest mega dobra wiadomość. W Stolycy o niczym takim nie słyszałem, ośrodek dla startupów dopiero się tworzy i dopiero tam for free, będzie można się rejestrować. To ruszy zdaje się jesienią. Natomiast co do kosztów księgowość, to nie sądzę, żeby plan kont stowarzyszenia nie prowadzącego działalności był bardzo rozbudowany i trzeba byłoby wynajmować do tego sztab ludzi. Można to oczywiście zrobić we własnym zakresie. Skoro zaś przedmówcy domagali się kosztów, no to je zestawiłem ;) chociaż jak widać Twoje sugestie właśnie ograniczyły koszty do zrobienia pieczątki :-D

Vrede napisał(a):Dlatego podsumuję trzema pytaniami:
Czy ktoś widzi sensowne rozwiązanie problemu ograniczonej liczby osób w zarządzie?
Co zrobimy z nazwą?
Czy jest na sali księgowa/y? gotowa/y podjąć się tej funkcji z pełną odpowiedzialnością i za zapłatę w postaci piwa od każdego przy okazji zjazdu:-)

Najsensowniejsze rozwiązanie, to "zarząd" posiada jedynie funkcje reprezentacyjne, a nie zarządcze. Wszystkie uchwały podejmuje stowarzyszenie na thingu. Zresztą to jest zgodne z Ustawą o stowarzyszeniach - zarząd reprezentuje, uchwały podejmuje walne zgromadzenie. Zarząd w zasadzie podpisuje deklarację CIT i sprawozdawczość do GUS-u o ile taka będzie. To z formalności chyba tyle. Isa ma pewnie szerszą wiedzę w temacie sprawozdawczości i papierów do podpisywania. Jeśli zapiszemy to w statucie, że wymagany prawem zarząd jest tylko i wyłącznie reprezentantem stowarzyszenia, to myślę, że to się uda nawet jako 3-5 osobowa grupa. Trzeba się na pewno przyjrzeć szczegółom. Co do obaw o to, że zarząd będzie pociągany do odpowiedzialności, to moje zdanie jest takie. Zastanówmy się w jaki sposóļ będziemy podejmować decyzje na thingach. Jeśli jednomyślnie, to zarząd nie ma się czego obawiać, bo pod daną decyzją się podpisze. I tego powinniśmy się trzymać. :)

Co do nazwy - jeśli nie Asatru Polska, to rozpiszmy konkurs na nazwę :) ja dzisiaj nie zabłyszczę ;)

Symear napisał(a):Pytanie, czy nieletni mogą zapisywać się do ów stowarzyszenia?
I jeśli moje zdanie robi różnice to jestem również za. ]:>

Zgodnie z prawem od 16 roku życia za pisemną zgoda rodziców.
Stowarzyszenie Asatryjskie Midgard
http://midgard.org.pl
Gotthard

Postprzez ThorrUlfR » wtorek, 14 maja 2013, 17:56

Co do księgowości to prowadzenia jej w formie uproszczonej można nauczyć małpę wystarczy do tego "średnio zdolny" człowiek z dostępem do aktualnych przepisów.
Widzę tu tylko jeden minus a mianowicie księgowy musi być w miejscu funkcjonowania/rejestracji stowarzyszenia gdyż wszystkie dokumenty finansowo-skarbowe musza przejśc przez jego ręce i na wielu wymagany jest jego podpis :) stąd prowadzenie przez kogoś ksiegowosci na odległość może tworzyć problemy natury czasowo/logistycznej więc osobiście nie pisałbym sie na prowadzenie ale służę pomoca i doswiadczeniem w rozwiązywaniu problemów natury księgowej
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Ulf » wtorek, 14 maja 2013, 19:14

Thordis napisał(a):
2. Jeżeli chodzi o zarząd - tutaj Vrede zauważyła rzeczywiście realny problem. Te osoby będą w razie czego pociągane do odpowiedzialności, więc mają pełne prawo się tego obawiać.

Odpowiedzialność

Jak w przypadku wszystkich osób prawnych obowiązuje zasada, że osoba prawna odpowiada za swoje zobowiązania. Członkowie zarządu ponoszą osobistą odpowiedzialność jedynie za zaległości podatkowe i składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Przepisy wprowadzają zaostrzoną odpowiedzialność członków władz stowarzyszenia o statusie pożytku publicznego – członkowie władz takich organizacji zobowiązani są do dołożenia należytej staranności przy wywiązywaniu się ze swoich obowiązków oraz odpowiadają za szkody wyrządzone tej organizacji swoim działaniem.
[http://www.ekonomiaspoleczna.pl/x/672514]

Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
W praktyce często mylone są pojęcia "organizacji pożytku publicznego" i "działalności pożytku publicznego". Działalność pożytku publicznego jest pojęciem szerszym. Każda organizacja pożytku publicznego musi prowadzić działalność pożytku publicznego, choć nie każda organizacja, która prowadzi działalność pożytku publicznego, musi mieć status organizacji pożytku publicznego.
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_po%C5%BCytku_publicznego]

Wiec moze z ta odpowiedzialnoscia zarzadu nie bedzie az tak zle ]:)
Przynajmniej tak na chlopski rozum.

O ile sobie przypominam to KozioU i Coffee siedza glebiej w tematach NGO, wiec mysle ze oni dokladniej mogliby nam wyjasnic te sprawe.
Ulf

Postprzez Thordis » wtorek, 14 maja 2013, 19:38

Ale ustaliliśmy, że dla nas na razie najlepszą opcją jest stowarzyszenie zwykłe, czyli nie prowadzące działalności gospodarczej i z uproszczoną księgowością. Więc operujmy już od razu na przepisach ewidentnie dotyczących stowarzyszeń zwykłych. Chyba że jednak zdania są w tej kwestii podzielone?
Thordis

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neopogańskie ścieżki i bezdroża