Strona 1 z 7

Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 14:13
przez Gość od Wenedów
Jak się odnosicie do spalania zwłok na stosie pogrzebowym?

Czy poparlibyście projekt inicjatywy Ustawodawczej legalizującej ciałopalenie na stosie?

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 16:27
przez Szerszen
Po co?
Istnieje opcja kremacji - ekonomiczna i ekologiczna.

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 18:51
przez Sigrarr
Jak się odnosicie do spalania zwłok na stosie pogrzebowym?


Jest całkiem fajne. Najlepiej na okręcie (/drakkarze) odbijającym od brzegu, podpalanym z brzegu płonącymi strzałami ;)
Proponuję, abyś rozwinął pytanie.

Co do inicjatywy ustawodawczej, to ja - gdyby w proponowanej ustawie nic mnie nie zrażało - bym poparł, bo nie widzę powodu, dla którego ciałopalenie na stosie miałoby być zakazane.

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 19:37
przez Ulf
Gość od Wenedów napisał(a):
Czy poparlibyście projekt inicjatywy Ustawodawczej legalizującej ciałopalenie na stosie?


Pomysl zupelnie bezsensowny - ze tak to okresle eufemistycznie.
Nie zyjemy 2tys. lat temu lecz w XXI wieku, tu i teraz. Gdyby nasi przodkowie zyli dzisiaj, idac zgodnie z duchem czasu, tez pewnie przerzucili by sie na wspolczesna kremacje. Bo nie chodzi tu "technike" jaka sie stosuje, a o rezultat - a ten jest taki sam.
A wszelkie nowinki techniczne nie byly obce ani naszym antenatom, ani bogom. Podejrzewam ze gdyby atrybuty "wojenne" tych ostatnich zostaly w naszych czasach wykonane przez karly, Thor jezdzilby nie kozlim zaprzegiem, a wielozadaniowym transporterem opancerzonym dalekiego rozpoznania, a Najwyzszy z Asow uzywalby samonaprowadzajacych pociskow typu powietrze-ziemia.
Zreszta potwierdza nam to i nasza mitologia - Frey dosiadajacy Gullinborsti, ktory wedle dzisiejszych pojec nie byl niczym innym jak maszyna skonstruowana przez dvergar, Mjölnir - zdalnie sterowany i "odpalany" za pomoca specjalnego pasa mocy i rekawic, czy wlasnie jak najbardziej samonaprowadzajacy sie Gungnir...

Bardziej sensowna jest walka o poganskie cmentarze gdzie mozna zmarlych uczcic stosownie do swojej wiary, czy o mozliwosc decydowania o miejscu przechowywania czy rozsypania prochow krewnych.

Jestesmy wspolczesnymi ludzmi i wspolczesnymi poganami. Wspolczesnymi, ale czerpiacymi z naszego bogatego dziedzictwa, z dziela zycia tych co byli przed nami... i adaptujacymi je do dzisiejszych czasow.

Bo tradycja to nie grzebanie w zgaslych popiolach, a niesienie w przyszlosc ognia rozpalonego przez przodkow...

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 22:04
przez ThorrUlfR
Inicjatywa z góry skazana na niepowodzenie i jak wykazał Szerszeń niepotrzebna.
Bardziej potrzebna byłaby inicjatywa wskazana przez Ulfa.

Ulf pozwolę sobie na dwie uwagi:
1. Asatru jest religią rekonstrukcyjną nie adaptacyjną,
2. Tradycja to przekazywanie treści kulturowych z pokolenia na pokolenie.

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 23:06
przez Fenrir
Wyrażę swoje zdanie.

Osobiście uważam, ze prawo powinno być dużo bardziej liberalne pod względem pochówku.Skoro jest dopuszczalne kremacja - spalenie, legalne powinno być zatem spalenie ciała zmarłego na stosie pogrzebowym. Pierwszorzędne znaczenie powinna mieć tu decyzja rodziny i wola zmarłego. Podobnie rzecz się ma z miejscem pochówku i ideą pogańskich cmentarzy.

ps. osobiście uważam, że Asatru można śmiało nazwać religią rekonstrukcyjno-adaptacyjną. Żeby ponieść w przyszłość ogień przodków, trzeba pierw pogrzebać trochę w popiołach, by odpalić żagiew od pozostawionego tam żaru.

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: wtorek, 23 października 2012, 23:57
przez Sylcia
wg mnie jest spora różnica między spaleniem na stosie, a kremacją. taka, że tradycyjne spalenie to już jest uroczystość, forma pogrzebu i pożegnania (chyba?)
ja bym chciała, ale nie ma na to co liczyć ;p lepiej się zająć ważniejszymi sprawami np. tymi cmentarzami i rozsypywaniem prochów

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: środa, 24 października 2012, 08:32
przez Szerszen
Sylciu, kremacja to również proces i można ją połączyć z uroczystością - w tym pogańską jak najbardziej.

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: środa, 24 października 2012, 09:46
przez scramasax
Technicznie rzecz biorąc między kremacją a spaleniem na stosie nie ma różnicy. Chodzi o spopielenie szczątków osoby zmarłej, krematorium pozbawia nas wątpliwej przyjemności bezpośredniego doświadczenia, jaki zapach mają płonące ludzkie szczątki, to dobrze. Jak pisał Szerszeń, to tylko proces, uroczystości które mu towarzyszą są czymś zupełnie innym, forma kremacji (stos czy zasilany gazem piec) nie ma według mnie znaczenia. No dobra, ale co dalej, same spalenie ciała to nie koniec pogrzebu, należy gdzieś umieścić urnę, dary itp. krzyżyka nie postawią nad nami na cmentarzach komunalnych, ale co z darami, czy w obszarach przewidzianych dla urn są ograniczenia co do formy hmmm... jak by to nazwać, pochówku samej urny?

Re: Ciałopalenie

PostNapisane: środa, 24 października 2012, 10:40
przez Szerszen
O ile wiem, to raczej gabarytowe.
Zresztą z tymi darami też bywało różnie - przykładowo właśnie na terenie Polski, mimo mnogości Gockich cmentarzysk, nie cieszą się one popularnością wśród badaczy bo wota pogrzebowe są w nich zazwyczaj (o ile wogóle) w małej ilości - co zmniejsza wydajnie szanse na "super odkrycie".