Asatru, Heathen, Forn Sidhr

Asatru, Heathen, Forn Sidhr

Postprzez Szerszen » środa, 9 marca 2011, 11:10

Synonimy... czy nie - taki trochę prowokacyjny tytuł na początek.
Jak dla mnie - personalnie, mimo iż można tych terminów używać zamiennie (i tak jest to robione) jest jedna pewna "dyskretna" różnica pomiędzy Asatru a pozostałymi, polegająca w tym wypadku po prostu na lokalizacji źródłosłowu. Asatru jednak dla mnie wiecznie pozostaje religią związaną bezpośrednio z Islandzkim Forn Sidhr (starym zwyczajem), różniącym się jednak zarówno od tego Szwedzko-Norweskiego jak i "kontynentalnego", choć o wspólnych korzeniach.

Tajemnica tkwi dla mnie w duchach lokalnych - ziemi, które są z danym terenem związane i w pewien sposób "nieprzenoszalne".

Dlatego też Heathen czy Fron Sidhr jest dla mnie dużo ogólniejszym terminem jednak niż Asatru, Theodism (germańskie wierzenia ale z rejonu Anglo-Saxońskiego), Odynism czy Wanatru - i (choć nie będę o to kruszył kopii) bardziej przystającym do okreslenia naszych wierzeń tutaj.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Re: Asatru, Heathen, Forn Sidhr

Postprzez Ulf » środa, 23 marca 2011, 13:41

Ja zas osobiscie jestem jej zwolennikiem i wierze w asatryjska ekumene :)
Bez wzgledu wiec czy mowimy tu o Asatru, Vanatru, Teodyzmie, Odynizmie - zawsze mowimy o Forn Siðr, Fyrnsidu, Firner situ czyli o Dalekiej
( w znaczeniu dawnej, starej) Wierze i zawsze mowimy o heiðinn, hæðen, heiden, heathen czyli o "poganstwie" germanskim ( ktorego zrodloslow nie ma nic wspolnego z lacinskim "paganus" lecz z greckim "ethnos" ).
I zawsze mowimy o tych samych bogach, o tej samej kulturze o, tych samych lub podobnych ( bo z tego samego kregu kulturowego wywodzacych sie) obyczajach, wyobrazeniu swiata i zycia.
I dotyczy to tak samo kontynentalnych Germanow, jak i Skandynawow czy wyspiarskich Anglo-(Juto)Sasow.

Takze, parafrazujac pewne popularne na naszej ostatniej Ostarze powiedzenie - z jednych "wychynęliśmy lędzwi" :mrgreen:
(... a raczej korzeni :P )
Ulf

Postprzez Vrede » sobota, 26 marca 2011, 18:23

Hmm... kiedy słyszę "Asatru" albo "Odynizm" to i tak zawiera mi się w tych pojęciach Wanatru, przodkowie, landvaetir itd. Niepoprawnie, ale chyba większość z nas przyswoiła tą niepoprawność w podobny sposób.
Właściwie to pod pojęciem Asatru rozumiem to samo co kryje się pod hasłem heathenry. Na pewno "heathenry" jest lepszym określeniem na całość wierzeń i szkoda, że nie mamy jakiegoś polskiego odpowiednika tego słowa. (chyba, że o czymś nie wiem?) Zazwyczaj tłumaczę heathenry jako pogaństwo nordyckie, a heathen jako poganin - nie jest to idealne wyjście, jeśli ktoś wpadł na lepsze to niech da znać.
(A żeby odróżnić pogaństwo nordyckie od pogaństwa ogólnie, ścieżki nierekonstrukcyjne tłumaczę jako neopogaństwo i na razie ten system się sprawdza).
Vrede

Postprzez Szerszen » sobota, 26 marca 2011, 19:51

To tak jak i ja... czasami zamiast pogaństwo (które też ma w potocznym taki sobie wydźwięk) używam określenia "wierzenia germańskie"... w sumie coraz lepiej i tak mi się sprawdza Forn Sidhr - Stara Wiara (Stary Zwyczaj ale wiecie jako to z tłumaczeniami). Brzmi ładnie, bez naleciałości i... pozytywnie.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Powrót do Rodziny i ogniska