Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Jesiennie

Jesiennie

Re: Jesiennie

Postprzez Thordis » czwartek, 18 października 2012, 21:07

A do wszystkich, dla których zapożyczenia i wyrazy obce w języku polskim są zaśmiecaniem tegoż języka, a na określenie wszystkiego należy wymyślać na siłę polskie odpowiedniki, mam pytanie.

Dlaczego używacie takich słów jak: czajnik, dżungla, cesarz, gmina, szereg, giermek, orszak, karaoke, monitor, internet, telewizja, szyfr, szampon czy pistolet? Proponuję, w ramach oczyszczania języka, tworzyć herbatowniki, dalekowidzenia, masowacze do włosów itp.
Thordis

Postprzez Sigrarr » czwartek, 18 października 2012, 21:17

@Ulf
No i wlasnie w przypadku Asatryjczyka/Asatryjki juz sie przyjelo i funkcjonuje jako usus jezykowy.

Zgadzam się. Sam używam słów "Asatru", "asatryjczyk" i "asatryjka" i uważam, że brzmią nieźle. Polskie słowo o nieco szerszym zasięgu znaczeniowym byłoby fajne, ale na razie nie ma dobrego (w tym: zwięzłego) kandydata.

@Thordis
Dlaczego używacie takich słów jak: czajnik, dżungla, cesarz, gmina, szereg, giermek, orszak, karaoke, monitor, internet, telewizja, szyfr, szampon czy pistolet? Proponuję, w ramach oczyszczania języka, tworzyć herbatowniki, dalekowidzenia, masowacze do włosów itp.

Ja nie używam słowa "karaoke".

A tak poważnie, to na szczęście nie jestem adresatem tego pytania ;-)
Sigrarr

Postprzez Thorbiern » sobota, 20 października 2012, 10:49

Głos rozsądku Szerszenia @]:D Czas zakończyć tę przydługą lingwistyczną batalię. Ostateczną rację w tym starciu przyznaję mojej skromnej osobie oraz ...moim szanownym oponentom. I stanowiska tego będę zażarcie bronił do ostatniej kropli krwi (mojej i moich adwersarzy) ]:D
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez ThorrUlfR » poniedziałek, 22 października 2012, 11:17

Jest zasadnicza róznica między używaniem obcych słów, które zaśmieciły język polski na przestrzeni wieków, a zaśmiecaniem go nowymi "makaronizmami", "anglizmami" i innymi zmami. Ale jeżeli ktoś tego nie rozumie to trudno. ]:P
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Poprzednia strona

Powrót do Sztuka