Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3427 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - pytanko o przebaczenie
Strona 1 z 3

pytanko o przebaczenie

PostNapisane: środa, 17 września 2014, 20:25
przez Nofa
Czy są rzeczy, których nie można wybaczyć? (Oprócz złamania przysięgi)

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: środa, 17 września 2014, 20:46
przez KozioU
A czemu nas o to pytasz? Przecież to od ciebie tylko zależy co i komu przebaczasz. To twoje życie i twoje sprawy, nic nikomu do tego. Tylko ty możesz decydować jak sobie układasz stosunki z ludźmi.
Nie mamy obowiązku przebaczać, ale też nie ma co zapiekać się w nienawiści i kisić w sobie urazy o byle co. Poczytaj Havamal, tam jest dużo o dylematach etycznych. Może niezbyt wprost napisane, ale to rady pochodzące od naprawdę mądrego gościa, więc może pomogą ci znaleźć rozwiązanie.

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: środa, 17 września 2014, 20:53
przez Nofa
No tak, rozumiem.
Liczyłam, że istnieją bardziej hm.. ogólne zasady i rzeczy, których się nie akceptuje.

Dziękuję za info.
:)

Masz u mnie piwko :3

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: czwartek, 18 września 2014, 08:55
przez KozioU
No właśnie nie ma. Nasza etyka nie jest normatywna tylko sytuacyjna. My wiemy że świat jest zbyt skomplikowany i zbyt szybko się zmienia, żeby jakaś uniwersalna reguła wpisana do świętej księgi 2000 lat temu mogła rządzić naszym życiem. Czyli zamiast zasad typu "zawsze rób to", "nigdy nie rób tego" jakie mają monoteiści, my mamy tylko ogólne wskazówki, typu "żyj honorowo i nie bądź chujem, żebyś twoi potomkowie nie musieli się za ciebie wstydzić nosząc to samo nazwisko". A jak to interpretować na co dzień to już zależy od nas.

EDIT: Przypomniało mi się, że kiedyś pisałem o etyce gościnnie na blogu pomorskich asatryjczyków, może znajdziesz tam coś przydatnego: http://gothiskandza.blogspot.com/2013/12/asatryjska-etyka-subiektywnie.html

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: czwartek, 18 września 2014, 11:58
przez ThorrUlfR
A czy aby nie jest sytuacyjno - normatywna?

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: czwartek, 18 września 2014, 20:32
przez KozioU
Kwestia interpretacji, chyba zależy od tego ile kto widzi "normy w normie".

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: poniedziałek, 22 września 2014, 10:06
przez Nofa
Pozwólcie jednak, że zadam to pytanie w nieco innej formie: "Czego nie wybaczano?" Czy były rzeczy, które skreślały raz na zawsze?

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: poniedziałek, 22 września 2014, 12:19
przez KozioU
Daleki jestem od stwierdzenia "raz na zawsze" bo to zawsze zależy od konkretnej sytuacji i decyzji zaangażowanych ludzi. Ale żeby wiedzieć jakie były najcięższe możliwe występki, wystarczy poczytać eddy i sprawdzić kto ląduje po śmierci w Náströndzie.

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: wtorek, 23 września 2014, 10:33
przez Nofa
Dziękuję :)

Re: pytanko o przebaczenie

PostNapisane: wtorek, 23 września 2014, 18:23
przez KozioU
O, widzę że jesteś jednym z tych nielicznych świeżych użytkowników, którzy nie irytują się jeśli nie dostaną wszystkiego na tacy "na gotowo" i muszą sami pogrzebać we wskazanych źródłach. :piwo: