Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3351 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Łączenie rytuałów słowiańskich z naszymi

Łączenie rytuałów słowiańskich z naszymi

Łączenie rytuałów słowiańskich z naszymi

Postprzez SERIOUS » środa, 10 czerwca 2015, 23:33

Od dłuższego czasu zastanawiam się czy Bogowie mieli by coś przeciwko gdybym np. z okazji przesilenia wiosennego zorganizował dziady, lub inny obrządek połączyć z jakimś naszym "czysto" asatryjskim obrządkiem. Zastanawia mnie to ponieważ moim zdaniem współczesne Asatru i współczesny "rodzimy kościół Polski" mają wiele wspólnego i ich rytuały odnalazły by się także w naszej rzeczywistości.
BURN YOUR LOCAL CHURCH
SERIOUS

Re: Łączenie rytuałów słowiańskich z naszymi

Postprzez ThorrUlfR » czwartek, 11 czerwca 2015, 11:48

Przepraszam a co mają wspólne?
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Satu » czwartek, 11 czerwca 2015, 15:43

"Rodzimowierstwo" gdzieś w międzyczasie.

Kultury germańska i słowiańska przenikały się, tak samo zwyczaje i obrzędy. To jednak nie znaczy, że dobrym pomysłem jest wrzucenie dziadów gdzieś w środek zwykłego blotu. Nie ta okazja, nie ten obrządek. Ale jeśli ktoś chce po prostu porozmawiać sobie z przodkami to niech sobie to robi kiedy i jak chce, może sobie nazwać dziadami lub halloween, wedle uznania.
Satu

Postprzez KozioU » niedziela, 14 czerwca 2015, 20:11

Możesz je też połączyć z Roratami albo Bar micwą, tylko po co?
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Thordis » poniedziałek, 15 czerwca 2015, 07:11

Przepraszam, ale chyba nie rozumiem pytania...
Thordis

Postprzez Thorbiern » czwartek, 18 czerwca 2015, 17:43

Serious, nie potrzebujesz na to niczyjej zgody, (...) ani zachęty. Zrób i przekonaj się czy zadziałało. Jeśli spostrzeżesz, że te praktyki nie spodobały się Bogom i przodkom jednego lub obu "panteonów" do daruj sobie dalsze próby. Jeśli wprost przeciwnie dostrzeżesz ich zadowolenie, to kontynuuj to choćby Sveinbjörn Beinteinsson wygrażał Ci pięścią przez sen. Historycznie "dwojewierie" istniało na Rusi, Islandczycy uczynili z tego zjawiska niemal swój znak firmowy. Czy "mieszano" obrządki, raczej nie. Brak ku temu jednoznacznych podstaw źródłowych, choć w literaturze przedmiotu (np. tutaj:http://www.sredniowieczna.com/1374,przemyslaw-kulesza-%E2%80%93-normanowie-a-chrzescijanstwo-recepcja-nowej-wiary-w-skandynawii-w-ix-i-x-wieku.html) znajdziesz ku temu przesłanki. Jedno jest pewne, całość rozgrywa się między Tobą, Bogami i Przodkami a tu wszystko musi być szczere. Szczerość i skuteczność to jedyne kryteria, którymi się kieruj.
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez Thordis » środa, 24 czerwca 2015, 16:31

@]:D dla Thorbierna! W punkt! ;)
Chyba właśnie z tego powodu nie rozumiem pytania - bo nie wiem, gdzie miałby ktoś szukać odpowiedzi na to, czy tak "wolno" czy "nie wolno". Prędzej już można by sformułować pytanie inaczej, np. "Czy ktoś z was tak robi i działa/nie działa?". Wtedy osoby, które próbowały mogłyby dla porównania podzielić się własnymi doświadczeniami. Ale tego, czy wolno, czy nie wolno, nikt nikomu przecież nie powie. Bo niby na jakiej podstawie?
Thordis

Postprzez KozioU » czwartek, 25 czerwca 2015, 09:39

Ale też z drugiej strony jest pytanie, które ja zadałem: czemu ma to służyć? Czy to, że wolno (bo nikt nie zabrania) znaczy od razu, że trzeba? Pewnie można też urządzić w Opolu czy innym Sopocie "Blotuj z gwiazdami na lodzie" i transmitować to w Polsacie (no bo kto mi zabroni!?), tylko czemu to ma służyć i w czym będzie lepsze od tego, co zazwyczaj robimy? Ceniony pedagog z PWST mawiał, że Szekspira można oczywiście wystawiać w nocy, nago na strychu, tylko po co?
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez ThorrUlfR » piątek, 26 czerwca 2015, 12:32

KozioU @]:D
Chcialbym zobaczyc wyraz twarzy mojej sąsiadki gdyby zobaczyła w nocy na strychu wystawionego golego zmumifikowanego Szekspira ! Ha Ha Ha
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Powrót do Rytuały i obrzędy