Wybór miejsca blotu

Wybór miejsca blotu

Postprzez Thordis » poniedziałek, 27 października 2014, 17:39

Ostatnio zaintrygowała mnie pewna kwestia, a że poruszona była w miejscu ku temu nieodpowiednim i nie było okazji podyskutować, postanowiłam zainicjować dyskusję tutaj. Sądzę, że forum dyskusyjne jest do tego najbardziej odpowiednim miejscem.
W jaki sposób wybieracie miejsca na bloty? Jakimi kryteriami się przy tym kierujecie - względami mistycznymi, estetycznymi, praktycznymi itp? Jakie są Wasze priorytety w tym względzie?
Zauważyłam, że są wśród różnych ludzi różne podejścia i chętnie bym zapoznała się z różnymi spojrzeniami na ten temat różnych osób. Podzielicie się?
Thordis

Re: Wybór miejsca blotu

Postprzez KozioU » poniedziałek, 27 października 2014, 19:36

Miejsce musi jakoś do mnie przemawiać, budzić emocje, być na tyle szczególne, żebym już przy pierwszej wizycie wiedział że to właśnie tu chcę kiedyś urządzić blot. Z reguły trafiam na takie miejsca przypadkiem, podczas wycieczek i wykorzystuję je potem (w ten właśnie sposób znalazłem swoje podstawowe miejsca blotowe w okolicy domu, czyli spora polanę otoczoną wielkimi starymi dębami czy piękne podmokłe torfowisko). Poza tym dobieram miejsce do konkretnej okazji, tzn. bloty waniczne robię z reguły na bagnach czy nad rzeką, z Asami rozmawiam na dębowej polanie, Vetrablot organizujemy niedaleko cmentarza gdzie potem palimy znicze itd. Z bardziej przyziemnych spraw, staram się żeby było to miejsce które zapewnia spokój i odrobinę prywatności, żeby przypadkowi ludzie nie przeszkadzali i nie wtrącali uczestników z nastroju. Choć zdarzało mi się blotować też w środku miasta, ale za to o świcie więc nie zawsze musi być to odosobnione miejsce, czasami wystarczy odpowiednia pora dnia.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Hinni » poniedziałek, 10 listopada 2014, 16:06

U nas z reguły decydują dwa czynniki: dostępność miejsca (tzn. żeby dało się dojść i wrócić bez uszczerbku na ciele i umyśle, żeby wszyscy byli w stanie dojechać itd.) i odpowiednia odległość od randomów, choć zawsze jak zdarzało nam się blotować w bardziuej ludnym miejscu to na czas blotu nagle robił się spokój. Sądzę że mamy o tyle łatwiej, że dookoła są gór, którym nie da się odmówić klimatu. Kiedy nie znamy terenu, jesteśmy w danej okolicy pierwszy raz, to osoba która ma prowadzić decyduje. Gdy jestem to ja, po prostu idę aż poczuje że "to tutaj" - zwykle daleko iść nie trzeba, nogi same prowadzą. Na te chwile jednak mamy w okolicy trzy "sprawdzone" miejsca i raczej się ich trzymamy jeśli potrzeba blotu nie pojawi się spontanicznie.
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Thurs_84 » środa, 12 listopada 2014, 17:36

Względy praktyczne powinny decydować o wyborze miejsca blotu. Ale zgodzę się z Kozłem, że tak jak napisał iż dane miejsce musi przemawiać to tak samo uważam że to miejsce powinno mieć "to coś". Wtedy patrzę na dane miejsce, na estetyczne względy tego miejsca, na otoczenie, klimat jaki panuje wokół ]:) Być może czasem warto poszukać historii danego miejsca, bo może poganie dawno temu też tam świętowali ]:) Warto też zwracać uwagę na wszelakie znaki ]:)
Szczodrzy i śmiali ludzie żyją najlepiej,
Rzadko przygniata ich troska;
Tchórz i dusigrosz wszystkiego się lęka,
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Powrót do Rytuały i obrzędy