Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3319 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Modlitwy
Strona 1 z 1

Modlitwy

PostNapisane: piątek, 18 października 2013, 22:14
przez Fehlen
A co sądzicie na temat modlitw?
Jestem dosyć świeżą asatryjką i chciałabym znać Waszą opinię na ten temat.
Czy naprawdę jest to na tyle osobisty "rytuał", iż każdy może go obchodzić na swój sposób, czy istnieją określone schematy?
Bardzo proszę o odpowiedź. ]:D

Re: Modlitwy

PostNapisane: sobota, 19 października 2013, 00:06
przez KozioU
Modlitwa to nie jest "jakiś rytuał", każda rozmowa z Rodziną to modlitwa. I tak, pewnie każdy z nas robi to po swojemu, choć "schematy" też istnieją.

Re: Modlitwy

PostNapisane: sobota, 19 października 2013, 18:25
przez Thordis
Twoja modlitwa to kwestia Twoich prywatnych relacji. Nie odklepywanie regułek. Więc nikt nie jest w stanie, a co więcej, nie ma prawa, dawać Ci na nią gotowej recepty. Tak jak nikt nie buduje za Ciebie Twoich kontaktów z krewnymi. Jeżeli czujesz potrzebę, nic nie stoi na przeszkodzie, byś się inspirowała wypracowanymi i sprawdzonymi już formułami, stworzonymi przez przodków albo przez współczesnych. Mogą okazać się pomocne. Ale równie dobrze masz prawo mieć własne. To Twoje indywidualne relacje.

Rozmawiając z członkami swojej rodziny (poczynając od mamy, a kończąc na dalekiej ciotce piątej wodzie po kisielu) też nie robisz tego według żadnego schematu, prawda? Tylko na podstawie swojej znajomości tych osób, a jeżeli ich nie znasz, to najpierw poznajesz, przy czym początki mogą być trudne i najeżone problemami komunikacyjnymi, a w miarę poznawania rozmowy idą sprawniej. Można wspierać się w rozmowie cytatami, które rozmówca może zrozumieć lepiej, bo już je zna, albo polegać na tym, co o dalekiej ciotce opowiedział Ci starszy brat, który zna ją dłużej od Ciebie. Ale ostatecznie to Ty chcesz zbudować swoją znajomość i relację z tą ciotką, własną, indywidualną i prywatną.

Re: Modlitwy

PostNapisane: sobota, 19 października 2013, 19:29
przez Freja
Podobnie jak KozioU nie nazwałabym modlitwy czyli rozmowy z bogami rytuałem, z tego głównie względu, że nie mam w zwyczaju każdej takiej rozmowy jakoś specjalnie celebrować. Ot, dla mnie, to co nazywasz modlitwą, jest po prostu zwykłą rozmową z przyjacielem/przyjaciółmi. O ile na początku łatwiej zaczynało mi się taką rozmowę przy pomocy znanych cytatów czy zasłyszanych gdzieś od innych gotowych formułek, o tyle teraz wolę raczej własną inwencję, czyli mówienie tego co mi leży na sercu. Bo właśnie, podobnie jak napisała Thordis, relacje z bogami wyglądają u każdego inaczej, a co za tym idzie i modlitwy są inne. Jedna osoba może mieć w zwyczaju gawędzić z nimi przy każdej okazji (nawet w myślach jadąc autobusem), a inna będzie preferowała takie rozmowy prowadzić w spokojnym, odosobnionym miejscu. Wydaje mi się, że najlepiej słuchać siebie. Jeśli więc łatwiej będzie Ci mówić własnymi słowami rób to, a jeśli czujesz sie np z tym nieswojo postaraj się wykorzystać jakieś gotowe "modlitwy" ]:)

Re: Modlitwy

PostNapisane: sobota, 19 października 2013, 20:03
przez KozioU
Myślę, że te schematy o które pytasz to przez mimowolną kalkę z chrześcijaństwa, które zapewnia mnóstwo gotowych wierszyków na każdą okazję klepanych bez zrozumienia ("Na pokutę odmówisz dwadzieścia zdrowasiek!" itp.).

Re: Modlitwy

PostNapisane: sobota, 19 października 2013, 23:20
przez Ragnar
Ja od początku swojej przygody z Asatru miałem swój sposób rozmowy z Bogami, trochę rytualny ale własny, był dla mnie najodpowiedniejszy do tego i zawsze po takiej w ten sposób odbytej rozmowie czułem że zaspokajam jakby swoją potrzebę bliskości z nimi. Żaden inny sposób nie dawał mi tego poczucia. Ale to zależy od osoby i w sumie też od intencji moim zdaniem. Ale na pewno przynajmniej mi byłoby rozmawiać dajmy na to do Jednookiego według jakiejś formułki. To musi być odpowiednia forma dla Ciebie. W jakiej będzie Ci najłatwiej rozmawiać.

Re: Modlitwy

PostNapisane: poniedziałek, 21 października 2013, 10:38
przez Gotthard
Ponieważ modlitwa jest czymś bardzo osobistym i nie określonym w regułki "do klepania"... A z drugiej strony na początku asatryjskiej drogi ciężko jest się od razu odnaleźć i połapać co i jak, to jeśli potrzebujesz takiej regularnej "modlitwy" jak w KK, to może spróbuj napisać ją sama? Wtedy będzie to Twoja osobista modlitwa. Tutaj masz link, który może Cię zainspirować. http://www.asatru.com.pl/forum/viewtopic.php?f=52&t=8