Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3403 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Blot ogólnie.

Blot ogólnie.

Re: Blot ogólnie.

Postprzez Ragnar » czwartek, 8 sierpnia 2013, 23:23

Popatrz na wikińskich przodków, tam 14 latek już z ojcem pić mógł. A czy alkoholu czy nie, napić się trzeba.
80. Chwal dzień wieczorem, żonę - gdy spalona,
Miecz, gdy wypróbowany, dziewicę, gdy za mąż wydana
Lód - gdy się przeszło, piwo - gdy wypite.
Ragnar

Postprzez Thordis » piątek, 9 sierpnia 2013, 00:29

Ragnar napisał(a):Popatrz na wikińskich przodków, tam 14 latek już z ojcem pić mógł. A czy alkoholu czy nie, napić się trzeba.

Jasne, tylko my nie żyjemy w tamtych czasach, tylko obecnie. I obowiązuje nas prawo, w jakim żyjemy, a nie to sprzed 1000 lat.

Pomijając już fakt, że ówczesne dzieci były wychowywane w diametralnie inny sposób i u takiego 14-latka dorosłe przywileje szły w parze z dorosłymi obowiązkami. Więc analogicznie, jeżeli w dzisiejszej Polsce znalazłby się 14-letni chłopiec, który jest w stanie utrzymać rodzinę, na co dzień od czterech lat robi w polu po 12 godzin na dobę albo właśnie wrócił z frontu w Iraku i w każdej sytuacji potrafi się zachować jak w pełni dojrzały mężczyzna - a niechże sobie pochleje ile dusza zapragnie. Śmiem twierdzić, że jest to mało realne, zważając na to, że przy współczesnym modelu wychowania niewielu mężczyzn 20-letnich, a niekiedy i 30-letnich stać na dorównanie poziomem męskości i dojrzałości emocjonalno-psychiczno-społecznej ówczesnym 14-latkom.
Thordis

Postprzez Hinni » piątek, 9 sierpnia 2013, 08:44

Wizja krążącego rogu z sokiem lub szampanem picolo mnie rozbawiła. A zaraz po niej wyobraziłam sobie minę, dajmy na to Thora, w reakcji na taki poczęstunek. ]:P
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Thordis » piątek, 9 sierpnia 2013, 09:20

A widzisz, to my mieliśmy niedawno taki symbel, podczas którego dziesięcioletni chłopiec wznosił bardzo mądre i wartościowe toasty osobnym małym rożkiem z sokiem, a mój własny sześcioletni syn też kilkakrotnie uczestniczył w takich małych lokalnych symblach, a nawet blotach na podobnej zasadzie. Więc mnie akurat to nie dziwi ani nie bawi ];)
Thordis

Postprzez Hinni » piątek, 9 sierpnia 2013, 11:46

To że wizja mnie rozbawiła nie znaczy że samego pomysłu nie popieram. A dzieci potrafią być czasem mądrzejsze od dorosłych, bo mają otwarte umysły. @]:D
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez skaven » piątek, 9 sierpnia 2013, 17:57

Bezalkoholowe toasty zdarzały się na świętach, zlotach i nikogo to nie dziwiło.
skaven

Postprzez Ragnar » piątek, 9 sierpnia 2013, 18:12

A teraz z ludzkiego spojrzenia. Czy wy mając niecały rok, nie zagłębiajmy się w szczegóły, byłyście/byliście "czyste/czyści" jeśli chodzi o alkohol? Jedno piwo nie zaszkodzi, a że róg 0,3 to się mogę z kimś resztą nawet podzielić, coby tylko toast wznieść.
Ragnar

Postprzez KozioU » piątek, 9 sierpnia 2013, 19:22

Ragnar napisał(a):Czy wy mając niecały rok, nie zagłębiajmy się w szczegóły, byłyście/byliście "czyste/czyści" jeśli chodzi o alkohol?

Zdecydowanie tak, mając niecały rok piłem głównie mleko i napar z rumianku.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Knust » piątek, 9 sierpnia 2013, 20:55

Ragnar napisał(a):A teraz z ludzkiego spojrzenia. Czy wy mając niecały rok, nie zagłębiajmy się w szczegóły, byłyście/byliście "czyste/czyści" jeśli chodzi o alkohol? Jedno piwo nie zaszkodzi, a że róg 0,3 to się mogę z kimś resztą nawet podzielić, coby tylko toast wznieść.

Dopóki to nie jest powiązane prawnie ze mną, to możesz się nawet porzygać od nadmiaru alkoholu. Byle nie w trakcie blotu.
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez Ragnar » piątek, 9 sierpnia 2013, 21:28

Nie pić w trakcie blotu czy nie rzygać w trakcie blotu? Nigdy nie będę rzygał od alkoholu, mam zasadę co do picia. Piję do momentu kiedy poczuję że zaczynam tracić równowagę. Kiedy upiję się tak żeby chodzić zygzakiem, hańba mi i brak honoru. Zmieniając troszeczkę treść tej zwrotki havamalu ujawnia się moja zasada
"Żarłok bez rozsądku i cnoty
Żre tak, że niemal nie zdechnie;
Na pośmiewisko brzuch wystawia człeka,
Gdy jest pośród mądrych."

A według alkoholu.

Pijak bez rozsądku i cnoty
Pije tak, że niemal nie zdechnie;
Na pośmiewisko upicie wystawia człeka,
Gdy jest pośród mądrych.

Można wypić 3,4 piwa wieczorem czy do 7,8 na długiej imprezie w odpowiednich odstępach czasowych. W czasie blotu tyle ile trzeba ale nie za dużo. Nigdy do stanu gdzie miałbym się potykać i własne sznurowadła. Kiedy do takiego stanu się doprowadzę to sam sobie honoru ujmę.
Ragnar

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rytuały i obrzędy