Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3403 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Nadanie imienia

Nadanie imienia

Re: Nadanie imienia

Postprzez Szerszen » niedziela, 23 czerwca 2013, 07:12

Tyle, że przy całym uroku imion germańskich (a norweskich w szczególności), w Polsce warto mimo wszystko brać uwagę na ich odbiór lokalny (zresztą nie tylko imion gemańskich). Dzieci są może okrutne ale sporo rodziców jest bezmyślnych i głupich. O ile w dużych miejscowościach "znika się w tłumie dziwaków", o tyle w mniejszych pewnie Eryk i Olaf jakoś by przeszli... ale Arnbjorg już niekoniecznie.

Tak nieco paradoksalnie, posłużę się imieniem mojego psa - Donar.
Wśród sąsiadów nikt nie ma pojęcia skąd to imię. Co więcej był już "chrzczony" "Dolar", "Denar", "Donald"... po prostu umysł wypiera nieznane słowa i stara się w ich miejsce wpasować coś "znanego".

Faktem jest iż zachowałem obyczaj przekazania imienia po przodkach (choć już nowożytną modłą), bo syn ma imiona po żyjących jeszcze dziadkach ale innym faktem jest iż te imiona do Niego pasowały. Córa dostała nowe imię w naszej rodzinie - bo do niej pasowało. Przy tak ważnej sprawie jak imię uważam iż względy intuicyjne mają pierwszeństwo.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Re: Nadanie imienia

Postprzez Thordis » niedziela, 23 czerwca 2013, 15:13

To u mnie było podobnie. Syn ma "imię znaczące". Pamiętam jak setnie mnie wkurzało, że wszyscy się dziwili, gdy byłam w ciąży, dlaczego nie gadam "do brzuszka" jak wariatka, nie nazywam "dzieciątka", nie "mówię mu po imieniu". Nie mogli zrozumieć, że uważam to za totalną bzdurę i bezsens, że nie czuję potrzeby pieszczenia się do płodu w macicy. Mój syn dostał imię w momencie, gdy go ze mnie wyjęto (cesarskie cięcie) i dano na ręce. Spojrzałam, przytuliłam, dałam cyca i powiedziałam ekipie lekarzy i pielęgniarek jak chłopiec ma na imię. I też dobór był całkowicie intuicyjny. A imię jest piękne, ma piękne, mocne znaczenie i co z tego, że brzmienie w formie łacińskiej.
Thordis

Poprzednia strona

Powrót do Rytuały i obrzędy