Z kim?

Re: Z kim?

Postprzez Thordis » środa, 17 kwietnia 2013, 10:18

Ale nie mieszajmy tematów. O kulcie Lokiego dyskutujemy w innym wątku i tam w dalszym ciągu można się wypowiadać, jeżeli ktoś chce kontynuować temat. Ten wydzieliłam specjalnie po to, żeby zwrócić uwagę na inną kwestię, która tam została również podjęta i zadałam inne, konkretne pytania. Trzymajmy się odpowiednich wątków.
Thordis

Postprzez Hinni » poniedziałek, 15 lipca 2013, 11:16

Ulf napisał(a):Zreszta czy blotuje sie w "swoim gronie" czy tez bardziej ekumenicznie, jest zawsze w dobrym tonie wprowadzic grupe w to co bedziemy robic. Dla swoich wystarczy pare slow w czasie blotu, z jakiej okazji i komu blotujemy - dla osob mniej znajomych sprawdza sie omowienie PRZED blotem jego zasad. Pozwala to uniknac zarowno nieprzyjemnych zgrzytow w czasie obrzedu, jak i co wazniejsze, daje osobom "nowym" komfort psychiczny i swiadomosc tego co robia i dlaczego.

Do tematu podejdę od drugiej strony (bo na razie tylko tą miałam okazję oglądać). Są przecież osoby takie jak ja - przybysze z zewnątrz, nie mający kontaktu z innymi. Naturalne jest że te osoby w jakiś sposób będą chciały dołączyć do szerszej społeczności. To długi proces, ale kiedy już dojdzie w nim do etapu, na jakim któraś z istniejących grupek zaprosi takiego "nowego" czy też "nową" do wspólnego świętowania, to będzie to dla tej osoby jak przejście na drugą stronę lustra przez bajkową Alicję. Jasne wyjaśnienie, na czym rzecz polega, jakie są zasady "co robimy: instrukcja krok po kroku" pozwoli wtedy poczuć się pewniej, uniknąć myślenia o tym, czy właśnie nie wychodzi się na idiotę.
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Thordis » poniedziałek, 15 lipca 2013, 21:34

W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, byś indywidualnie porozmawiała przed blotem, z osobą, która Cię na niego zaprosi i/lub, która będzie go prowadzić. Można wcześniej zwyczajnie poprosić tę osobę o wyjaśnienie, zadać jej pytania. Jak dla mnie, no problemo ];)
Thordis

Postprzez Hinni » wtorek, 16 lipca 2013, 06:24

I wiedz, że tak właśnie zrobię ;) (bo już jedna osoba odważyła się mnie zaprosić (ukłon w stronę Thurs_84 @]:D mam nadzieje że się nie rozmyślisz ]:P ). Niemniej gdy przygarnięta przez was osoba sama nie wpadnie na zadanie kilku pytań, to organizatorzy sami powinni udzielić "przeszkolenia BHP", by uniknąć zbędnego zamieszania ;)

Swoją drogą pytanie "z kim" jest tu wcale niełatwe: bo z jednej strony, co już zauważyłam, jesteście wszyscy bardzo otwarci - z drugiej jednak więzi między wami zbliżone są do rodzinnych. A jak wiadomo do rodziny nie wkracza się ot tak, bo się chce.
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Vrede » wtorek, 16 lipca 2013, 16:29

Kiedyś robiliśmy to w ten sposób: osoby organizujące blot wysyłały do reszty maila ze skryptem tego co się będzie działo. Często bardzo szczegółowym. To ułatwiało wsyzstkim dobre przygotowanie się do tego co się wydarzy. Był też czas, żeby się dopytać o coś, czego się nie rozumie. W dniu blotu, (przed wyjściem do lasu czy w inne miejsce, w którym świętowaliśmy) jeszcze raz wszystko zostawało omówione. Rok później (a może trochę więcej lub trochę mniej) okazało się, że szczegółowe opisy nie są już konieczne, bo każdy wie o co chodzi. Skrypt przerodził się w maila informacyjnego, którego najważniejszą częścią stało się określenie jakiego rodzaju ofiary przygotwać (czy będziemy je palić, topić czy zakopywać) oraz jak sie przygotować do wyjścia (np. godzina marszu przez haszcze i mokradła - weź glany i spray na komary), natomiast zasada omówienia przed blotem tego co nastąpi - pozostała. W trakcie blotu też przypominamy po co się spotkaliśmy i do kogo się zwracamy.

Podczas blotu czy symbel jest miejsce na toasty. I tutaj każdy ma prawo wznieść taki toast jaki chce. To reakcje spontaniczne i nie można ich spisać i przewidzieć zawczasu. Komuś może zazgrzytać to co dla innych jest czymś normalnym i pasującym. To już kwestie do wyjaśnienia między ludźmi.
Vrede

Poprzednia strona

Powrót do Rytuały i obrzędy