Przysięganie na Njorda

Przysięganie na Njorda

Postprzez Alithei » piątek, 13 lipca 2012, 18:24

Na ten temat zaczęliśmy rozmawiać w moim przedstawieniu, kontynuujmy go tutaj.
Alithei

Re: Przysięganie na Njorda

Postprzez KozioU » piątek, 13 lipca 2012, 18:44

A jakie jest pytanie lub teza? Bo sam temat przysięgi i roli Njorda jest dość dobrze opisany w artykule na stronie, który napisaliśmy z Leną (http://www.asatru.com.pl/njord.html). Po prostu w zachowanych inskrypcjach i tekstach przysiąg imię Njorda jest wymieniane najczęściej. Ale tu chodzi o przysięgi składane ludziom, w których Njord występuje jako wezwany świadek i "patron" przysięgi i związanej z nią sprawy. A ty piszesz o przysięganiu czegoś bogom - nie jednemu, lecz wielu/wszystkim. Więc chyba chodzi o coś innego. Sprecyzuj proszę pytanie, to łatwiej będzie odpowiedzieć w zadowalający sposób.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Alithei » piątek, 13 lipca 2012, 19:10

Wszystko jasne, zastanawiałem się czy można wezwać Njorda i w jego towarzystwie przysięgnąć innym bogom oddawanie czci, ale jeżeli Njorda wzywa się podczas przysięgania ludziom, nie mam dalszych pytań, ale oczywiście można sobie tutaj podyskutować do woli na ten temat. :D Rozwijanie tego wątku pozostawiam innym osobom, ja na razie nie mam pomysłów. ;)
Alithei

Postprzez KozioU » piątek, 13 lipca 2012, 19:16

Jeżeli miałbym coś komuś przysięgać, to na Twoim miejscu - tak na zdrowy rozum - przede wszystkim zadbałbym o obecność tych, którym przysięga będzie składana.

Alithei napisał(a):zastanawiałem się czy można wezwać Njorda i w jego towarzystwie przysięgnąć innym bogom oddawanie czci

Pewnie można, tylko dla czego akurat tak? Nie lepiej zaprosić wszystkich? I taka uwaga na marginesie - "wezwać" to możesz pogotowie albo służbę.

Alithei napisał(a):ale jeżeli Njorda wzywa się podczas przysięgania ludziom, nie mam dalszych pytań

To nie jest do końca tak. Imię Njorda najczęściej pojawia się w zachowanych tekstach przysiąg, ale nie znaczy to że "Njorda wzywa się wtedy_i_wtedy". Ze źródeł historycznych nie można tak na wprost wyciągać wniosków typu "robi się tak i tak". "Tak i tak" robi się rosół wg przepisu babci.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Alithei » piątek, 13 lipca 2012, 20:00

Może to dziwnie zabrzmi, ale nie czuję tej swobody z zapraszaniem bogów i tym przysięganiem. Wiem, że ta przysięga powinna być indywidualna, ale jak na przykład zaprosić wszystkich bogów na raz? Sorki, że takie głupie pytania zadaję, ale dopiero się tym zainteresowałem. ]:)
Alithei

Postprzez Thordarson » piątek, 13 lipca 2012, 20:25

Czytaj forum, szukaj w Internecie, jest wiele źródeł informacji, trochę po polsku, sporo po angielsku.
Zaprasza się normalnie: stajesz na otwartej przestrzeni, np: w lesie, postawa tak jak runa Algiz, i wzywasz na głos bogów, aby przybyli na biesiadę. Przynajmniej ja tak to widzę. W asatru jest wiele improwizowania, że tak powiem, bo brak jednolitej doktryny, a bogów traktujesz jak krewnych i przyjaciół, więc bez krępacji.
Thordarson

Postprzez Szerszen » piątek, 13 lipca 2012, 20:38

Alithei napisał(a):Może to dziwnie zabrzmi, ale nie czuję tej swobody z zapraszaniem bogów i tym przysięganiem. Wiem, że ta przysięga powinna być indywidualna, ale jak na przykład zaprosić wszystkich bogów na raz? Sorki, że takie głupie pytania zadaję, ale dopiero się tym zainteresowałem. ]:)

Wiesz, może to zabrzmi dziwnie, ale ponieważ jesteśmy politeistami, to nie widzimy w tym problemu - to tak, jakbyś stwierdził, że można zaprosić na kolację na raz tylko babcię ale już bez dziadka... albo wujka ale bez cioci i ich dzieci.
Znaczy można - jak się chce prywatne sprawy tylko z wujkiem obgadać... ale jak się chce dołączyć do rodziny (i nie jest to przenośnia), to nie ma wyjścia innego jak pokazać się całej i poprosić o przyjęcie.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Alithei » piątek, 13 lipca 2012, 20:47

Rozumiem, ale chodziło mi o to w jaki sposób zaprosić wszystkich bogów na raz? Na zdrowy rozum nie będę wzywał każdego po kolei po imieniu.. czy formuła typu "Zapraszam Was w moje strony, bliscy mi bogowie nordyccy" byłaby jako tako odpowiednia przed złożeniem przysięgi? Czytałem o postawie modlitewnej, to także może się przydać. Wiem też, że najlepiej byłoby to zrobić na zewnątrz, mając bezpośredni kontakt z naturą. Mam koło siebie staw i zawsze można usiąść i porobić wiele ciekawych rzeczy. Klimat bardzo fajny i sądzę, że odpowiedni.
Alithei

Postprzez Szerszen » piątek, 13 lipca 2012, 21:00

Dlaczego nie chcesz ich wzywać po imieniu?
Ani ich nie jest nie wiadomo ilu... (włącznie z boginiami).

Jak robisz urodziny i wysyłasz zaproszenia, to też krzyczysz "chodźcie bo mam imprezę", czy raczej robisz to w układzie telefonu, gdzie zapraszasz imiennie wujka, ciocię, babcię, dziadka...

Czemu się boisz wymieniać ich imion?
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thordarson » piątek, 13 lipca 2012, 21:05

Możesz jechać hierarchią i konotacjami rodzinnymi, jak "Thorze, mężu Sif, synu Odyna i Jörd, ojcze Magniego i Modiego, etc., etc."

Szerszeniu, myślę, że z imionami chodzi o to, czy wymieniać wszystkich Asów, czy tylko tych bardziej znanych.
Thordarson

Następna strona

Powrót do Rytuały i obrzędy