Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3303 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Horoskop?
Strona 1 z 2

Horoskop?

PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2012, 09:22
przez ThorrUlfR
Taka mała ciekawostka, otóż będąc na Islandii miałem przyjemność skorzystać z gościnności jednego z miejscowych wyznawców starej wiary. Otóż nasz gospodarz opowiadając nam o sobie, pokazał nam galerię pięknych rycin przedstawiających bogów zaś między nimi zawieszona była oprawiona zapisana kartka papieru ozdobiona bogatą ornamentyką z centralnym symbolem przypominającym runę. Gospodarz widząc nasze zainteresowanie tym „obrazkiem” wyjaśnił, (o ile dobrze zrozumiałem), iż po narodzinach jego córki Godi sporządził coś w formie przepowiedni dotyczącej jej losów. Przetłumaczył nam część zapisu i wskazał, które elementy się już sprawdziły. Niestety późna pora, a i stan naszego gospodarza (poczciwy człowiek, lecz niestety niezbyt odporny na trunki powyżej 2,2%) nie pozwolił nam na dokładniejsze zgłębienie tematu a niestety następnego dnia wcześnie rano musieliśmy się pożegnać.
Czy ktokolwiek z was spotkał się z takim zwyczajem?

Re: Horoskop?

PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2012, 18:49
przez Odinson
Runy przewodnie ryte w korze lub na rycinach po narodzeniu.Nie jestem specjalista ale na islandii i w norwegii widzialem takowe.

Re: Horoskop?

PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2012, 19:07
przez ThorrUlfR
a wiesz coś więcej na ten temat?

Re: Horoskop?

PostNapisane: wtorek, 26 czerwca 2012, 07:40
przez Odinson
Dowiedziałem się conieco ale niewiele od samych robiących takie rzeczy.Więc po narodzinach dziecka Godi szuka porady u Bogów oraz okolicznych duchów które podobno nawet kilka dni po narodzinach dziecka są bardzo aktywne w takim miejcu. Po poszukiwaniach wiedzy godi kreśli runy i runę przewodnią dziecka.Mniejsze runy opisują czyny/wydarzenia te złe i te dobre w których dziecko weźmie udział.Jedna centralna runa opisuje dziecko(nie do końca wiem co to znaczy ale przekazuję).Ostatnia rzecz w norwegii i danii wykreślaniem takich run zwykle zajmowali się najstarsi domownicy a najczęściej kobiety.Zwyczaj nie jest jednak popularny gdyż nawet protestanci tępili go głównie że tabliczki/kartki wieszało się np koło krzyża w domu itp.
Pozdrawiam @]:D

Re: Horoskop?

PostNapisane: wtorek, 26 czerwca 2012, 09:00
przez Szerszen
Rzekłbym, że pewnie raczej głównie protestanci go tępili - na ile widzę różnice w doktrynach, to KRK jest wbrew pozorom znacznie bardziej tolerancyjny niż jego późniejsze odłamy (np. nie uznające wcale kultu Maryjnego etc.) - co akurat moim zdaniem jest znakiem czasu. KRK migrował na nasze tereny, gdy stara wiara była żywa, a wszelkie ruchy protestanckie tworzyły się jak były już jej szczątki i to z określeniem że jest "be"... o ile więc KRK musiał mniej lub bardziej starą wiarę tolerować i podlegał jej (wzajemnym) lokalnym wpływom, o tyle protestanci mogli już się nią nie przejmować i dookreślić "że tego nie chcą"... a święty ogień gorliwości neofitów dokonał reszty. :D

Re: Horoskop?

PostNapisane: wtorek, 26 czerwca 2012, 09:48
przez Odinson
@]:D Zależnie od regionu pewnie i masz rację Szerszeniu.W niektórych miejscach wiem o tym że protestantyzm przyjmował dziwną formę pomieszanych starych zwyczajów i nowych form ( szczególnie tych co bardziej oddalonych od centrów jak Oslo).Ale ogólnie protestanci mieli nawet specjalne słowa na resztki starych zwyczajów pośród ludzi śniegów i nie były to cenzuralne słowa.
Pozdrawiam @]:D

Re: Horoskop?

PostNapisane: wtorek, 26 czerwca 2012, 09:57
przez ThorrUlfR
Przepraszam bardzo Szanownych Rozmówców ale czy możemy trzymać sie tematu i nie kierowac dyskusji na te dotyczące KRK i jemu pokrewnych?
Bardzo Was proszę

Re: Horoskop?

PostNapisane: wtorek, 26 czerwca 2012, 20:09
przez ThorrUlfR
Odinson
z twojego opisu wnioskuje iż jest to zwyczaj sięgający epoki wikingów czy tak?

Re: Horoskop?

PostNapisane: środa, 27 czerwca 2012, 06:48
przez Vrede
OffTopic!
Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat przez internet, chyba nikt nie z nas nie będzie w stanie udzielić tu obszerniejszej informacji niż Odinson.
(W końcu ma bezpośredni i regularny kontakt z Islandczykami :-) Ja nie dotarłam do żadnych wiadomości na ten temat, więc tylko kibicuję temu wątkowi i czekam na więcej.

A jak taki obrazek wygląda? Czy to są te "typowe" islandzkie runy (skomplikowane delikatnie mówiąc - Galdrabok) czy jakieś runy z futharku?

Re: Horoskop?

PostNapisane: środa, 27 czerwca 2012, 07:10
przez Odinson
ThorrUlfR napisał(a):Odinson
z twojego opisu wnioskuje iż jest to zwyczaj sięgający epoki wikingów czy tak?


Czy epoki wikingów ciężko powiedzieć.Nie jestem specjalistą jak już zaznaczałem.Moim konikiem jest raczej zbieranie informacji o rytach i starych zwyczajach w dzisiejszych czasach.Wygląd ma toto dosyć prosty centralna runa w samym środku i kilka kilkanaście run w okręgu dookoła jednej.Jak tylko dostanę jakieś zdjęcia postaram się zamieścić.Niestety moje zainteresowania runami są nikłe ( nie jestem runistą ) więc piszę to co wiem.Z moich obserwacji i odpowiedzi które uzyskałem wynikają dwie rzeczy.Po pierwsze Forn Sidr niechętnie rozmawiają na ten temat.Po drugie sam zapis i forma runów zależy od osoby która ten zapis robi.
Ogólnie wtykanie nosa w przepowiednie dotyczące czyichś dzieci przed ich dorosłością uważa się za nietakt szczególnie jak nie jesteś z wewnątrz danego kindredu.
Pozdrawiam