Przedmioty

Przedmioty

Postprzez KozioU » sobota, 9 czerwca 2012, 18:31

Nie ma jeszcze wątku o przedmiotach jakich używamy podczas blotów, więc zaczynam opowieścią o trochę eklektycznej rodzinie jaka nam powstała i nowym przedmiocie jaki dołączył do naszego blotowego wyposażenia. Jak pewnie niektórzy z Was wiedzą "adoptowaliśmy" niedawno do naszego kindredu mojego przyjaciela, który jest osiadłym w Polsce Amerykaninem. Jego rodzina ma szkockie korzenie i szkockie tradycje były u nich zawsze bardzo silne i przekazywane z pokolenia na pokolenie (dotąd tradycyjnym prezentem ślubnym dla mężczyzny w ich rodzinie jest claymore). Staraliśmy się jakoś włączyć te tradycje do naszych, nie gwałcąc jednak za bardzo północnych obyczajów naleciałościami celtyckimi (zwłaszcza tymi o pochodzeniu religijnym). No i wyszło nam to zupełnie przypadkiem. Jadąc ostatnio na wspólny blot, zorientowałem się, że nie zabrałem rogu. Ale nasz przyjaciel zabrał coś, co chciał nam dawno pokazać - quaich, który ma od wielu lat. Quaich (zwany także friendship bowl) to naczynie, którym tradycyjnie wita się w Szkocji ważnych gości, spełniając z nimi pierwszy powitalny toast, lub daje się je nowożeńcom do spełnienia pierwszego toastu weselnego. Użyliśmy go oczywiście podczas blotu i stwierdziliśmy, że quaich tak idealnie pasuje do tego swoim tradycyjnym zastosowaniem i przy okazji oddaje doskonale nasze pomieszane korzenie i tradycje, że na stałe przyjmie rolę naszego świątecznego naczynia do miodu.

A tak wygląda tradycyjny szkocki quaich (nasz ma jeszcze wygrawerowane na dnie szkockie osty):
Obrazek
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Re: Przedmioty

Postprzez Luiza » czwartek, 14 czerwca 2012, 03:45

Świetnie wygląda. Jaką ma mniej więcej pojemność? Pije się trzymając za obie rączki?
Luiza

Postprzez KozioU » czwartek, 14 czerwca 2012, 14:26

Pojemność jest niewielka, bo oni w tym whisky podawali tradycyjnie. Część "miskowata" ma ok 10-12 cm średnicy, mieści się tam pewnie ok. 0,150-0,2 litra płynu. Czy są jakieś określone sposoby trzymania to nie wiem, ale mnie najwygodniej było oburącz za uchwyty.
KozioU

Postprzez Luiza » czwartek, 14 czerwca 2012, 15:20

Używaliście go do miodu, czy czegoś mocniejszego? Zdaje się, że nasza wspólna znajoma ma podobny :)
Luiza

Postprzez KozioU » czwartek, 14 czerwca 2012, 18:56

Do miodu oczywiście.
KozioU

Postprzez Isa » środa, 22 sierpnia 2012, 00:26

W takim naczyniu - tradycyjnie szkockim, a używanym do blotów - zasugerowałabym mieszać miód z whisky. Wbrew potencjalnym niepokojom - smakuje fantastycznie ;-)
Íss er árbörkr
ok unnar þak
ok feigra manna fár.
Isa

Postprzez KozioU » środa, 22 sierpnia 2012, 08:36

Trzeba będzie wypróbować :-)
KozioU

Postprzez Thorbiern » sobota, 5 stycznia 2013, 11:11

Ciekawe, że forma twojego naczynka Koziou przypomina to: http://collections.vam.ac.uk/item/O49624/ceremonial-drinking-bowl-unknown/
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez KozioU » sobota, 5 stycznia 2013, 13:26

W końcu Szkocja już w VIII wieku była najeżdżana a potem skolonizowana przez Germanów, więc nie dziwi mnie że wzornictwo dotyczące ważnych ceremonialnych przedmiotów miało wspólne elementy.
KozioU

Powrót do Rytuały i obrzędy