Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3403 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Pogrzeb

Pogrzeb

Re: Pogrzeb

Postprzez Gotthard » piątek, 13 lipca 2012, 19:13

Skoro to stadnina to jak 3? No musi być 111 - a nie tam jakieś półśrodki ;)

[Nie offtopić mi tu, bo miałem już dziś stertę roboty na forum i będę niemiły jak będę musiał wywalać wasze ploteczki do śmietnika. KozioU!]
Stowarzyszenie Asatryjskie Midgard
http://midgard.org.pl
Gotthard

Postprzez Alithei » piątek, 13 lipca 2012, 19:55

Dzisiaj byłem na pogrzebie i jakoś tak powiedziałem w myśli coś w stylu, by bogowie(miałem na myśli nordyckich)zlitowali się nad duszą Wujka.. jakoś automatycznie to powiedziałem zapominając, że po śmierci nie czeka ludzi kara lub nagroda tak jak w chrześcijaństwie. ]:P
Alithei

Postprzez Szerszen » piątek, 13 lipca 2012, 20:42

Alithei, zmiana wiary i światopoglądu to proces a nie "zgaszenie światła" - proces trudny, bolesny i wieloletni. Jeśli ma to być sensowne, to nigdy nie trwa to parę dni/godzin/tygodni.
Owszem są etapy... ale one też następują okresowo... i trwa to naprawdę wiele lat.

Jesteś na początku (a IMHO nawet tak do końca nie wiesz czym to się je i czy chcesz tego czy nie) - więc będziesz nie raz i nie dwa łączył ze sobą stare wierzenia i nowe, będzie Ci się mieszało i będziesz miał dylematy. To normalne.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thordarson » piątek, 13 lipca 2012, 21:07

Dokładnie. Konwersja religijna to nie takie hip-hop-siup. Zwłaszcza, że żyjemy w chrześcijańskim kręgu kulturowym od wielu lat, a stare przyzwyczajenia czy odruchy ciężko zmienić.
Thordarson

Postprzez Alithei » piątek, 13 lipca 2012, 21:13

Zgodzę się z Wami.
Alithei

Postprzez KozioU » piątek, 13 lipca 2012, 21:34

Nadal zdarza mi się powiedzieć "O boże!" - z czym wiele lat, jako ateista, miałem problem. A teraz już nie mam od kilku lat, więc mówię po staremu, tylko kogo innego mam na myśli. Stare nawyki, zwłaszcza myślenia, trudno wykorzenić.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Gotthard » wtorek, 17 lipca 2012, 19:17

Wracając do tematu pogrzebu. Zacząłem się przyglądać bliżej temu co można znaleźć w sieci na temat pochówków i wiązanych z nimi kamiennych kręgów. Zadziwiła mnie ich liczba, bo o ile wierzyć teoriom, to plemiona związane z kulturą Wielbarską zasiedlały w zasadzie cały teren naszego kraju. Teorii w tym ezomezo jest masa. Czy ktoś z Was przemierzając niezmierzone połacie cyberprzestrzeni trafił na jakieś dobre opracowanie na ten temat i nie koniecznie z rejonu naszego kraju?
Gotthard

Postprzez KozioU » wtorek, 17 lipca 2012, 19:35

Szukaj w literaturze archeologicznej, to jedyne naukowe opracowania.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Szerszen » wtorek, 17 lipca 2012, 20:09

Gotthrdzie, praktycznie cały teren naszego kraju był objęty osadnictwem Gockim. Polecam serdecznie książkę "Goci" Kokowskiego.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Gotthard » środa, 18 lipca 2012, 06:06

Jedno i drugie się zgadza:) W książkę się oczywiście zaopatrze bo temat mnie mocno zainteresował i nawet w polskiej sieci znalazłem sporo opracowań tematu. Niemniej jednak gdy traficie na jakiś materiał dotyczący pochówków, kurhanów i kamiennych kręgów, to wklejcie linka tu albo podeślijcie na PW. Szkoda tylko że cmentarzysk jest coraz mniej a okoliczne ludność pozyskuje menhiry do budowy podmórówek.
Najbliżej Warszawy wzmiankowane są cmentarzyska w okolicy Nasielska, ponoć jest ich kilka. Były również kręgi w rejonie Sowiej Góry pod Węgrowem, ale chyba typkom od offroadu dobrze się po nich jeździło bo nic nie zostało..
Gotthard

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rytuały i obrzędy