Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3351 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Pogrzeb

Pogrzeb

Pogrzeb

Postprzez ThorrUlfR » wtorek, 15 maja 2012, 11:33

Czy ktoś z Was brał udział w obrzędach pogrzebowych wyznawcy starej wiary i zechciał się podzielić informacjami, spostrzeżeniami lub przemyśleniami? Rad bym też przeczytać o Waszych wyobrażeniach dotyczących formy np. Waszego pochówku, o ile takowe posiadacie i zechcecie się podzielić? O co uprzejmie proszę.
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Re: Pogrzeb

Postprzez KozioU » wtorek, 15 maja 2012, 17:03

Na szczęście jeszcze nie miałem okazji uczestniczyć. Co do mnie, to rodzina dostała ścisłe instrukcje - kremacja, dla innowierców (czyli większości rodziny i znajomych) świecka ceremonia w kaplicy na cmentarzu komunalnym, a mnie rozsypać w jakimś ładnym miejscu na Mazurach. I popijawę tęgą urządzić z dobrym żarciem i wspominkami rozlicznych sytuacji, kiedy robiłem z siebie idiotę dostarczając innym powodów do śmiechu. Generalnie zakaz smęcenia i opłakiwania, bo będę straszył po nocach!
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Vrede » środa, 16 maja 2012, 17:13

Duńczycy jako pierwsi zorganizowali sobie miejsce na cmentarz. Więcej o tym możesz poczytać na stronie 8 tego folderu: http://www.asatru-summercamp.eu/docs/IA ... une-09.pdf
Teraz również w Oslo będzie takie miejsce:
http://blog.norway.com/2009/05/14/asatr ... d-in-oslo/
Vrede

Postprzez ThorrUlfR » środa, 16 maja 2012, 20:15

Vrede - Serdecznie dziękuję, ale generalnie interesują mnie Polskie doświadczenia ]:) Choć doskonale zdaję sobie sprawę z faktu iż zorganizowanie takiego miejsca grzebalnego w naszym kraju byłoby bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe - przynajmniej na chwilę obecną czy też w najbliższym czasie.
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Thorn » środa, 16 maja 2012, 20:39

Mieszkam w malutkim mieście (50 tys. mieszkańców) i mamy cmentarz komunalny, a nawet dwa. Więc to raczej nie taki problem, gorzej jak ktoś chce "prawdziwy" asatryjski pogrzeb i grób...
Myślę, że odpowiednio opłacony dom pogrzebowy zadbałby o spełnienie tego typu życzeń klienta.
Á bjargi stóð með Brimis eggjar,
hafði sér á höfði hjalm;
þá mælti Mímis höfuð fróðligt it fyrsta orð
ok sagði sanna stafi.
Thorn

Postprzez KozioU » czwartek, 17 maja 2012, 07:43

Osobne miejsce faktycznie na razie odpada, bo zgodnie z przepisami (podobno mają to zmienić) nie można urządzić pochówku poza wyznaczonym urzędowo cmentarzem, nawet na prywatnej ziemi (regulują to jakieś przepisy sanitarne). Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby po wykupieniu miejsca na cmentarzu komunalnym zrobić uroczystość po swojemu. Na warszawskim Cmentarzu Południowym jest nawet osobna świecka kaplica, którą można wynająć, pozbawiona wszelkiej religijnej symboliki (nad wejściem jest cytat z Horacego). Problemy będą tylko w małych miejscowościach gdzie jedyny cmentarz to parafialny.
KozioU

Postprzez Vrede » czwartek, 17 maja 2012, 11:13

O polskich doświadczeniach w tym temacie nic mi nie wiadomo - jeszcze. Na razie za nami pierwsze śluby, narodziny itd. Pogrzeby dopiero się zaczną :>
Vrede

Postprzez Thordis » czwartek, 17 maja 2012, 20:03

Ja osobiście bardzo chciałabym, żeby zniesiono ten idiotyczny przepis o zakazie pochówku na prywatnej ziemi. Jeżeli już koniecznie mam umierać (bo na razie tutaj, gdzie jestem za bardzo mi się jeszcze podoba ]:P ) to najchętniej zostać w postaci rozrzuconych prochów we własnym ogródku, przy własnym domu, blisko rodziny, potomstwa. Czasami, gdy o tym myślę (co zdarza mi się póki co rzadko), marzę sobie, że wówczas dzieciaki będą "czuły moją obecność" tuż obok i żartowały przy różnych okazjach, że "to babka zrobiła". Chciałabym, żeby moje potomstwo, gdy mnie już nie będzie, widziało we mnie takiego "ducha opiekuńczego" rodziny. Zresztą... mnie samej od dziecka z tym się kojarzą stare kobiety, matki i babki, których już nie ma wśród żywych.
Thordis

Postprzez ThorrUlfR » piątek, 18 maja 2012, 11:49

O wydzielonych miejscach grzebalnych dla wyznawców "starego zwyczaju", analogicznych do tych w Danii czy Norwegii możemy póki co zapomnieć. Jest nas zbyt mało na dodatek rozproszonych po całym kraju i bez reprezentacji w postaci organizacji posiadającej osobowość prawną. Więc w większości przypadków jesteśmy skazani na cmentarze komunalne lub miejsce pod płotem w "alei wisielców" na cmentarzu parafialnym.
Interesuje mnie Wasze zdanie na temat elementów obrzędu w postaci wyposażania zmarłego w przedmioty codziennego użytku , symboliczne trzy jabłka etc. ? oraz sposobu i formy upamiętnienia " denata " (kwestia nagrobka, kamienia itp?).
ThorrUlfR

Postprzez KozioU » piątek, 18 maja 2012, 17:50

Nie zgodzę się z tym, że możemy zapomnieć. Kiedy zniosą ten przepis sanitarny, to nawet w 30 osób można założyć pogański cmentarz na kupionym kawałku ziemi (a tyle bywa już na naszych imprezach forumowych).
Co do upamiętniania, to dla mnie obowiązkowo huczna stypa, a potem:
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr um dauðan hvern.

Kamień to tylko kamień, jeśli nie ma kto cię wspominać pijąc przy nim miód.
KozioU

Następna strona

Powrót do Rytuały i obrzędy