"Asatryjska niedziela"

Re: "Asatryjska niedziela"

Postprzez Thordis » wtorek, 12 lipca 2011, 18:44

Dlatego mówię - w kontekście pytania. I zabrzmiało dla postronnych. Sabat/niedziela wielu ludziom właśnie z opieprzaniem się kojarzy, dlatego takie porównanie mi się żartem rzuciło ;P
Thordis

Postprzez KozioU » wtorek, 12 lipca 2011, 21:33

Niektórzy poganie w sabat mają ręce (i inne - nomen omen - członki :lol: ) pełne roboty.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Szerszen » wtorek, 12 lipca 2011, 22:47

OffTopic!
jest źle ze mną... przeczytałem "niektórzy poganie w sabat myją ręce..."
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Ulf » wtorek, 12 lipca 2011, 23:17

etam...jest poswiadczone historycznie, ze taki jeden powiedzial lavare manus. A byl to poganin pelna geba :D
Ulf

Postprzez Szerszen » wtorek, 12 lipca 2011, 23:36

Tylko przez niego "słowo stało się ciałem a proroctwo wypełniło się"... ale i tak piwo dla Ciebie... :piwo:
Szerszen

Postprzez Sylcia » piątek, 19 października 2012, 23:24

Jeśli chodzi o ten dzień do 'obijania się' oraz 'mycia rąk w sabat' (też tak przeczytałam xD) - wikipedia pisze tak:

In Scandinavian countries, Saturday is called lördag, "lørdag," or laurdag, the name being derived from the old word laugr/laug (hence Icelandic name Laugardagur), meaning bath, thus Lördag equates to bath-day. This is due to the Viking practice of bathing on Saturdays.

Jakieś tam wnioski można wysnuć, że sobota to był luźniejszy dzień ;)
Nie zajmuję się już asatru ani runami, toteż proszę mnie o to nie nagabywać. Konta niestety usunąć się nie da :p
Sylcia

Postprzez Szerszen » sobota, 20 października 2012, 06:11

No ja nie wiem czy grzanie wody aby napełnić balię to luźniejszy dzień... raczej dzień, w którym warstwa brudu była na tyle nieznośna, że trzeba ją było usunąć ;-)
Szerszen

Postprzez Thorbiern » sobota, 20 października 2012, 18:21

Wracając do pytania Ulfara. W literaturze przedmiotu dominuje pogląd, że dniem świątecznym u pogan (odpowiednikiem chrześcijańskiej niedzieli) był czwartek. Kościół późnego antyku i wczesnego średniowiecza walczył z obyczajem świętowania w czwartek na terenach cesarstwa i okołolimesowych. Rzymski Dies Iovi - dzień poświęcony Bogu gromowładcy na terenach Germanii zyskał nazwę Donarestag. Biskup Wormacji od roku 1000 Burchard (965-1025) w swoim "De paenitentia" (Penitencjały były kolokwialnie mówiąc spisem pokut za określone grzechy w Kościele wcześnośredniowiecznym) potwierdza zwyczaj świętowania czwartku na ziemiach germańskich. Stosowne pytanie, wg "De paenitentia", jakie miał zadawać spowiednik swym "owieczkom" to "Czy piąty dzień na cześć Jowisza (czyt. Donara) świętowałeś?". Dla "nie wtajemniczonych" ];) dodam, że czwartek wg. rachuby rzym-kat. to piaty dzień tygodnia.
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez thorkel » sobota, 20 października 2012, 19:11

Była już mowa o tym, zgadzam się. A co do czwartku, to dla chrześcijan też jest dniem piątym. Tydzień zaczyna się dla nich, tak jak i innych od niedzieli. ];)
thorkel

Postprzez Thorbiern » niedziela, 21 października 2012, 15:42

@ Thorkel. Jakoś nie przypominam sobie, aby w tym wątku szczególnie podkreślono rolę czwartku w roli odpowiednika chrześcijańskiej niedzieli. Ogromnie cieszy mnie twoje poparcie dla faktów, bez niego nie byłyby chyba faktami ]:D
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rytuały i obrzędy