Formy kultu Bogów

Formy kultu Bogów

Postprzez Eudoksia » sobota, 17 września 2011, 20:24

Z kultem najczęściej kojarzą się obrzędy i rytuały. Czy obok tego samo podążanie ścieżką etyczną, zalecaną przez Bogów, również może być sposobem na oddanie im chwały?
Eudoksia

Re: Formy kultu Bogów

Postprzez Szerszen » niedziela, 18 września 2011, 08:34

Ale my nie oddajemy im chwały. Z naszymi bogami, mamy relację raczej równorzędną. No i na dobrą sprawę poza ogólnym szablonem obrzędów, nasza religia jest mało zrytualizowana.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Eudoksia » niedziela, 18 września 2011, 12:36

Zdaję sobie sprawę, że Asatru jest religią minimalnie zrytualizowaną, dlatego interesuje mnie, w jaki sposób Asatryjczycy podtrzymują dobre kontakty z bogami.
Eudoksia

Postprzez Ulf » niedziela, 18 września 2011, 18:49

Czy czytanie ze zrozumieniem jest juz zupelnie zapomniana "sztuka" ?
W tym samym dziale , watek ponizej... :/
viewtopic.php?f=50&t=240
Ulf

Postprzez Eudoksia » niedziela, 18 września 2011, 19:18

Eudoksia napisał(a):Z kultem najczęściej kojarzą się obrzędy i rytuały. Czy obok tego samo podążanie ścieżką etyczną, zalecaną przez Bogów, również może być sposobem na oddanie im chwały?

Moje pytanie dotyczy jednak INNYCH form, niż blot, symbel itd. Oczywiście form dbania o kontakty z potężnymi Krewnymi.
Eudoksia

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 19 września 2011, 09:11

Tzn. jakich?
Jak jest potrzeba to ich po prostu wołamy, bez zbędnych ceregieli. Wczoraj leżałem struty mięsem i Thor jeden wie jak bardzo mi się Jego pomoc przydała.
Dziś, co prawda w zdalnej formie ale już jestem w pracy.

Czego chcieć więcej?
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thordis » poniedziałek, 19 września 2011, 09:37

Eudoksio, bo Asatru jest proste jak budowa cepa, jeśli się je rozumie. Jedni rozumieją niemal wyłącznie instynktownie i właściwie konkretna wiedza jest tylko miłym dodatkiem do rozumienia, a inni czytają, kombinują jak konie pod górę i nic z tego... nie łapią tej specyfiki. Kwestia nastawienia, sposobu myślenia, ogólnego trybu rozumowania. Albo się umie myśleć po naszemu, albo się nie umie. W zasadzie... nie wiem czy tego można się nauczyć tak zupełnie od podstaw, kompletnie nie ogarniając.
Thordis

Postprzez Sol » poniedziałek, 19 września 2011, 12:49

Kiedyś bodajże KozioU! (ręki sobie uciąć nie dam ;)) napisał, że tak jak w rodzinie, z niektórymi się rozmawia częściej, z innymi rzadziej. Do jednych zachodzi się tylko z potrzebą, do innych po prostu, aby pogadać. Ja najczęściej swoje relacje 'rozwijam' po prostu 'idąc' do tych mi najbliższych, czasem z piwem w dłoni, czasem bez. Ale idę, nie czekam zawsze, aż sami przyjdą. W relacji są co najmniej dwie strony i każda powinna się wykazać zaangażowaniem. Zdarza się, że miejsce zastaję puste, ale potem wracam, bo przecież nie każdy ma zawsze czas (albo chęci). Musisz próbować sama i sprawdzić, który sposób jest dla Ciebie najlepszy. Nikt Ci nie da gotowej recepty, bo te relacje są na tyle intymne, że nie da się ustalić jednego schematu. Zdaj się na swoje odczucia, a będzie dobrze. :) Jeśli natomiast jakiś bóg mimo to Cię unika... To należy się zastanowić, dlaczego tak się dzieje. Powód jakiś musi być.
Szukaj kruczków!
Sol

Postprzez Eudoksia » poniedziałek, 19 września 2011, 13:58

No to jestem w domu. Szczególnie z wołaniem bogów bez większych ceregieli. :D
Eudoksia

Powrót do Rytuały i obrzędy