Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3395 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Elementy asatryjskiego rytuału

Elementy asatryjskiego rytuału

Re: Elementy asatryjskiego rytuału

Postprzez Thordis » wtorek, 27 grudnia 2011, 08:27

A może doprecyzuj pytanie? Bo z tego co czytam, wydaje mi się, że klucz do odpowiedzi leży w tym jak definiujesz słowa "czcić" i "natura". Bo tutaj kruczek może tkwić własnie w różnicy w sposobach myślenia i definiowania pojęć.
Thordis

Postprzez Eudoksia » wtorek, 27 grudnia 2011, 12:51

Osobiście zgadzam się z Szerszeniem, że każdy człowiek, jak i bogowie są częścią natury. Jednak kilka razy spotkałam się z "zarzutem", że poganie czczą naturę, tzn zjawiska atmosferyczne, roślinność i wszelkie inne twory przyrody (stąd moje pytanie, ile w tym prawdy). Ja uważam, że to wszystko jest przeniknięte duchem, niemniej jednak drzewa, duchy w nich mieszkające i bogowie to trzy odrębne kategorie.
Eudoksia

Postprzez Szerszen » wtorek, 27 grudnia 2011, 15:21

Eudoksjo, to o czym piszesz to zazwyczaj uproszczenie stosowane przez kręgi chrześcijańskie, mające na celu spłaszczenie religii pogańskich do oddawania czci bałwanom i martwym przedmiotom.
Na tej samej zasadzie możnaby przyjąć, że chrześcijanie czczą dziś pilota... bo wszak krzyża z wiszącym na nim człowiekiem od wieków nie uświadczysz w cywilizowanym kraju ;-)
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Eudoksia » wtorek, 27 grudnia 2011, 17:53

Dokłanie. Te zarzuty o czceniu martwych rzeczy pochodzą w artykułów o wydźwięku chrześcijańskim (choć nie chciałam tego podkreślać). A ponieważ wydały mi się jakby niezgodne z moim mniemaniem o pogaństwie - jakoś tak mocno spłycone i niechwycące istoty bycia poganinen dlatego zapytałam, jak to wygląda z punktu widzenia praktykująćego poganina.
W każdym razie dziękuję za objaśnienia. @]:D
Eudoksia

Poprzednia strona

Powrót do Rytuały i obrzędy