Boski patron

Re: Boski patron

Postprzez KozioU » środa, 27 kwietnia 2011, 19:19

Asku, moim zdaniem żaden rytuał, żadna dywinacja. To Rodzina, a rodzinę się zwyczajnie prosi o opiekę, lub - jak w moim przypadku - taka szczególna więź pojawia się sama, z podobieństwa dusz i rośnie wraz z "przegadanymi" godzinami. W moim wypadku mam takich opiekunów aż troje. Moją rodziną (w tym najwęższym znaczeniu) opiekują się Freyr i Freya, ta więź bierze się z wieloletniego przywiązania do tej pary. A moim osobistym opiekunem jest Thor, który sam do mnie "przyszedł" w postaci motywującego kopniaka w dupę sprzedanego w odpowiednim momencie i bliskiego kontaktu jaki utrzymuję z Nim od tamtej pory.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Ask » czwartek, 28 kwietnia 2011, 18:03

Koziou - czyli radzisz aby poczekac na ruch ze strony Bogów albo konkretnego Boga?
Ask

Postprzez Thorbiern » czwartek, 28 kwietnia 2011, 18:42

Ask, sorry, że się wtrącam między miód i zagrychę ;) Nie czekaj, zaufaj intuicji (rozumianej jako coś na kształt Steinerowskiej Akaszy). Nawet jeśli zagłuszysz ją tzw. "chceniem" i pod wpływem woli zniekształcisz odbiór - wybierzesz błędnie, to daję Ci circa 80% pewności, że właśnie wtedy (bywa,że brutalnie) wkroczy prawdziwy patron.
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez KozioU » czwartek, 28 kwietnia 2011, 18:52

Niekoniecznie biernie czekaj, Asatru to religia ludzi przedsiębiorczych. Sam też szukaj, rozmawiaj, proś bogów o opiekę w konkretnych sprawach, a z czasem zobaczysz z kim najlepiej się "dogadujesz" i czy chcesz z tym bogiem czy boginią zawrzeć jakiś trwalszy układ. To dość osobista sprawa, więc ciężko mi radzić Ci konkretnie, ale na 100% nie jest to sprawa do załatwienia "w biegu" i "na już". To układ dwustronny, więc jak w każdym zdrowym układzie między dwoma osobami coś dostajesz, ale też musisz coś dać. Więc nakłada to też na Ciebie pewne obowiązki, niekoniecznie łatwe i przyjemne. Musisz rozważyć, czy im podołasz i czy to co otrzymujesz w zamian jest dla Ciebie wystarczającą "zapłatą".

W linku poniżej masz kilka strof z Hávamál o przyjaźni. Poczytaj, przemyśl i w skrócie: bądź bogom dobrym przyjacielem, a wtedy oni będą Twoimi przyjaciółmi.

http://www.voluspa.org/havamal41-45.htm
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Ask » piątek, 29 kwietnia 2011, 07:35

KozioU - dzięki za linka. Dobrze więc, spróbuję jednak połączyc intiucję z doświadczeniem - ale to już zakres osobistych doznań ;) .
Swoją drogą, to na podstawie naszej dyskusji doszedłem do nastepującego wniosku: Odyn choc najważniejszy z bogów jest zbyt nieobliczalny aby go wybrac jako Fulltrui, Thor, Frey, Heimdall są bardziej związani z ludzkością, czyli ich boska natura jest bardziej ludziom przychylna. Jednookiego więc można potraktowac jako boga dającego siłę duchową i natchnienie, natomiast inni Asowie i Wanowie mogą byc wzywani w celach bardziej praktycznych. Co o tym sądzicie?
Ask

Postprzez Szerszen » piątek, 29 kwietnia 2011, 08:05

Jeśli mogę coś doradzić... to postaraj się nie szufladkować. To trudne - i choć masz w dużej mierze rację, to Alfather ma również swoje miłe i ojcowskie oblicze, jakby nie patrzeć jego żoną jest Frigg.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Ulf » piątek, 29 kwietnia 2011, 08:27

I wbrew temu co mogloby sie zdawac... bywa rowniez pomocny w bardzo praktycznych sprawach, gdyz we wszystkim co robi jest ukryty gleboki sens ( niekoniecznie widoczny dla nas :P ) Umowy z nim sa co prawda nie zawsze bezpieczne ale zawsze zyskowne.
Typowym przykladem jest Egil ;) - ktory po pewnym czasie umowe z Najwyzszym "rozwiazal", zyskal jednak niesmiertelna slawe :)
Ulf

Postprzez Ask » piątek, 29 kwietnia 2011, 16:16

To co piszecie jest słuszne, zwłaszcza że kompetencje Bogów czasem się przenikają. Patrzę jak najszerzej i staram się zrozumiec ich naturę, lecz też nie narzucam się zbytnio, tzn., nie traktuje Naszego panteonu jak duchowego supermarketu, w którym mogę sobie wybrac to co chcę o ilę mogę zapłacic ;) . Po prostu niektórzy Bogowie są dla mnie bardziej zrozumiali, innych dopiero staram się poznac a kolejnych całkiem po ludzku lubię :) i do nich się odwołuję. Może garśc przykładów praktycznych: kiedy muszę napisac ważny dla mnie tekst, prosze Odyna o natchnienie (najczęściej za pomocą runy Ansuz); ostatnio potrzebowałem pomocy w sferze materialnej, złożyłem ofiarę Freyowi - pomógł ;) . Spróbuję natomiast na nastepnym treningu poprosic Thora o siłę i Tyra o zwycięstwo - zobaczymy jak będzie wyglądał przeciwnik ;) :D . Zobacze jak dalej będą przebiegły nasze relacje i wtedy ewentualnie wybiorę swojego Fulltrui.
Ask

Postprzez Szerszen » piątek, 29 kwietnia 2011, 19:20

albo on wybierze Ciebie. :D :D :D
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Ask » piątek, 29 kwietnia 2011, 19:34

Biorę też pod uwagę taką możliwośc :twisted: :D :D
Ask

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rytuały i obrzędy