Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3431 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Disablot, co i jak?
Strona 1 z 1

Disablot, co i jak?

PostNapisane: niedziela, 25 stycznia 2015, 09:41
przez Morten
Zbliża się Disablot. Z tej okazji rodzi się pytanie, jak i kiedy je obchodzić. Wiem, że jest to przełom stycznia i lutego, ale nie ma zgodności dat. No i w jaki sposób należy je obchodzić?

Re: Disablot, co i jak?

PostNapisane: niedziela, 25 stycznia 2015, 12:06
przez Thordis
W Polsce większość osób obchodzi Disablot na początku lutego. W tym roku robione przez polskich asatryjczyków kalendarze wyszczególniają 4 lub 2 (lub między 1a 4) lutego.
Ja osobiście nie przy wszystkich świętach sugeruję się kalendarzami i przestrzegam konkretnych dat. Staram się tym sugerować tylko wówczas, gdy ma to szczególne znaczenie w kontekście charakteru i znaczenia danego święta. W przypadku Disablotu nie uważam by miało (to moja prywatna opinia, dla niektórych datowanie jest z różnych powodów ważne). Obchodzę więc Disablot w pierwszej połowie lutego, staram się w pierwszym tygodniu. Ważniejsze jest dla mnie w tym przypadku to, bym miała danego dnia naprawdę kawał wolnego czasu i mogła świętować (i przygotować się do święta) godnie i porządnie, a nie na szybko, byle było.
W jaki sposób świętuję Disablot? To zależy od okoliczności.
Obowiązkowo razem z synem składam ofiarę boginiom i przodkiniom, a przede wszystkim naszej rodowej fylgii, ofiarę z produktów spożywczych (ciasto, chleb, wędliny, sery, mleko itp) pod dużą czereśnią przed domem, a wieczorem opowiadamy sobie opowieści o sławnych kobietach lub znajomych starych kobietach, które cenimy i podziwiamy.
Czasem organizuję też z tej okazji wspólne bloty dla pomorskich asatryjczyków (ale nie co roku, w zależności od tego, czy są w danym roku chętni i czy poszczególnym osobom pasują terminy) lub odwiedzam znajomych i przyjaciół z innych rejonów, by wspólnie świętować.