Jul

Re: Jul

Postprzez Dachs » niedziela, 8 grudnia 2013, 09:25

]8]
Dobry patent - dzięki !!!
Jeszcze mi przyszły do głowy te małe miecze, co je dzieciak Ulfa prokurował.
Dachs

Postprzez KozioU » niedziela, 8 grudnia 2013, 13:03

Zawsze klasycznie możesz na choince powiesić cukierki, pomalowane orzechy, jakieś owoce, lizaki, czekoladki w kolorowych opakowaniach itp. Jest radocha z wieszania, można bezkarnie podjadać całe święta i jest wielka uczta przy likwidowaniu dekoracji po świętach.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Hrefna » niedziela, 8 grudnia 2013, 22:17

Ja sobie np. kiedyś, oprócz wieszania orzechów i małych jabłek suszyłam przed świętami plasterki cytrusów - najlepiej oczywiście robić to w suszarce do warzyw/grzybów, ale można i w piekarniku z nawiewem, kolorowe, z cytryn, limonek, pomarańczy i różowych grejpfrutów, potem wystarczy przeszyć nitką i są naprawdę urodziwe ozdoby na drzewko ;)
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez myszaq » poniedziałek, 9 grudnia 2013, 07:50

Już wrzucam zdjęcie ;) Otóż kupiłam kiedyś cały komplet słomianych ozdób, gdzie było mnóstwo śnieżynek i trochę aniołków. Aniołki, w ramach upgrejdu, straciły skrzydełka i zyskały oręż (mieczyki, młoty oraz małe rogi) - stając się pełnowartościowymi walkiriami :D Nawet przyklejone z przodu kokardki zostały obcięte, coby imitowały napierśniki :D Miałam z tym naprawdę dużo zabawy, a słomiane walkirie będą ozdabiać yulowe drzewko już trzeci rok ;)

Do tego polecam zajrzeć do IKEi i zaopatrzyć się w yulowe koziołki - taniutkie są, a też fajny pogański motyw świąteczny ^^

Obrazek

EDIT: Aha, a aniołki przed przeróbką wyglądały tak:
http://www.img.chh.pl/large_size/838.jpg ;)
myszaq

Postprzez Thordis » poniedziałek, 9 grudnia 2013, 10:40

Ja z synem przez dwa ostatnie lata robiliśmy walkirie z makaronu - sklejaliśmy mocnym klejem makaroniki o różnych kształtach i malowaliśmy farbkami, robiliśmy też postacie mitologiczne i symbole (rogi, zwierzątka, valknuty) z plasteliny. Trzy lata temu z kolei młody sam wpadł na pomysł zrobienia na szafce (wokół naszej świeczki w stroiku, która służy do całodobowego utrzymywania ognia) dekorację z zabawkowych zwierzątek - kózek, świnek, kruczków. U mnie w domu wprawdzie nie stawiam choinki, tylko rozwieszam i rozstawiam w wazonach przyniesione z lasu iglaste gałązki przystrojone ozdobami, ale różnie dobrze nasze plastelinowe i makaronowe ozdoby nadają się na choinkę. Wieszamy także słodycze i lampki.

Powiem Ci szczerze, jak rodzic rodzicowi, że w tym dekorowaniu domu nie jest wcale najważniejsze to, co i z jakich materiałów zrobisz albo kupisz, tylko to, żeby dzieciak miał przy tym frajdę. Najlepiej więc, by robił ozdoby sam (lub z Twoją pomocą - w przypadku dwulatka, chociaż ze starszymi dziećmi też zdecydowanie warto robić wspólnie, to bardzo socjalizuje rodzinę). I nieważne, czy te dekoracje będą obiektywnie ładne - ja nie mam kompletnie zdolności plastyczno-technicznych, mój syn też nie - ważny jest poświęcony na to czas i praca, wspólnie spędzone chwile i świąteczna atmosfera. I co z tego, że potem na choince będą Ci wisiały krzywo poklejone i pomazane buble? Skoro zrobiliście je z dzieciakiem sami i świetnie się przy tym bawiliście, cieszyliście? A przy takim wspólnym robieniu dekoracji można zamiast rozmawiać o pogodzie, w prosty sposób opowiadać dziecku o tradycjach świątecznych, o tym, jak obchodzili te święta przodkowie i jak my to kontynuujemy. Jest to też dobry czas na wieczorne wzięcie dzieciaka na kolana i, zamiast włączenia telewizora czy wspólnej zabawy albo czytania bajek, zaproponować opowieści - własnymi, prostymi, dostosowanymi do wieku dziecka słowami streścić króciutko jakąś ciekawą opowieść mitologiczną, każdego dnia inną.

Warto też, by dzieci miały swoje konkretne obowiązki w świątecznych przygotowaniach. Nie tylko "zabawowe". Mnie szczerze irytuje wyganianie dzieci z kuchni czy salonu w czasie sprzątania i gotowania, by nie pałętały się pod nogami. Przecież to święta rodzinne, a dzieci też są członkami rodziny.
Świętujemy całą rodziną, to i pracujemy na to całą rodziną. Warto więc zaprzęgnąć młodego/młodą do roboty :D Mój syn sprząta razem ze mną całe mieszkanie, pomaga w gotowaniu, sam przygotowuje proste potrawy (np. sałatki czy ładnie pokrojone i ułożone owoce), pomaga nosić zakupy. A młodsze dzieci? Uważam, że dwulatek też może już coś robić, chociaż symbolicznie, ale coś przydatnego - np. podawać składniki w trakcie gotowania, układać coś na stole, przygotowywać proste dekoracje, przynosić i wynosić różne potrzebne dorosłym rzeczy itp.
Thordis

Postprzez Dachs » wtorek, 10 grudnia 2013, 16:52

Bardzo dziękuję wszystkim za porady, sugestie i fotki, także te na FB.
Może nawet mi coś uda, jakkolwiek Indianie nazwaliby mnie "Dwie Lewe Ręce".
Dachs

Postprzez Raido » piątek, 20 grudnia 2013, 11:43

Witam
Piszę to dzisiaj, ponieważ nie wiem czy będę w stanie wejść na forum i złożyć życzenia później, więc napisze je wcześniej. :D

Życzę wam wszystkim Szczęśliwego Jul z rodziną i przyjaciółmi i byście mogli Jul 2013 Wspominać bardzo dobrze i nie mogli się już doczekać Jul 2014. @]:D

Jeszcze raz: GOD JUL
Raido

Postprzez was1992 » sobota, 21 grudnia 2013, 15:26

Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, przychylności etc. w czasie tegorocznych Juli oraz tego samego + udanego Sylwestra, osiągnięcia wszystkich swoich celów w przyszłym roku :)
was1992

Postprzez Ulf » niedziela, 22 grudnia 2013, 14:54

Til árs ok friðar ok vetrarfars gôðs !

Obrazek
Ulf

Postprzez Lena » wtorek, 24 grudnia 2013, 11:06

Szczęśliwego, spokojnego Jule oraz spełnienia marzeń w nowym roku :).
Lena

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Święta