Jul

Re: Jul

Postprzez KozioU » środa, 7 grudnia 2011, 14:45

Thordis napisał(a): Czy Wasze dzieci też zadają Wam pytania, dlaczego im prezenty zostawia Odyn, a w przedszkolu/szkole i u babci Mikołaj? Bo my jesteśmy akurat na etapie tego typu rozkmin i tłumaczeń (czterolatek i test na kreatywność ]:D ) ];)

Myślę, że warto zrobić z tego pogadankę o pięknie różnorodności wokół nas i zgodnie z prawdą odpowiedzieć, że różni ludzie wyznają różnych bogów i od nich dostają prezenty. My świętujemy powrót Słońca i urodziny Baldura, więc nam prezenty przynosi Odyn, katolicy mają urodziny Jezusa więc dostają prezenty od jego biskupa Mikołaja, Rosjanom prezenty przynosi Dziad Mróz, lapońskim szamanom Matka Reniferów (to akurat tylko przykład, nie wiem czy ona coś przynosi :-)) i tak dalej.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Szerszen » środa, 7 grudnia 2011, 17:00

Dokładnie jak prawi KozioU... @]:D

@Thordis, nikogo nie chciałem studzić... ot zabrakło mi w poście kolegi "tej rodzinności" - a ona jest w czasie Yol ważna. Na potrzeby dyskusji jetem gotów rozdzielić rodzinę "realną od nierealnej"... na potrzeby prywatne, taki podział dla mnie nie jest potrzebny, jednak różni ludzie różnie do tego podchodzą.

Swoją drogą, pamietajcie też o pochowaniu metalowych narzędzi w ten czas i trzymaniu porzadku... aby wam ich Frey jadący na swoim dziku nie połamał.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thorn » środa, 7 grudnia 2011, 17:21

Vrede napisał(a):Trochę o Jule tutaj: http://www.asatru.pl/jule.html (strona jest ciągle poprawiana jeszcze*)

Aż mi głupio, że nie zauważyłem tych linków do poszczególnych świąt na stronie.
Niestety, głównie dotyczy on świętowania w domu, w gronie rodziny.
Ale i tak :piwo:
Á bjargi stóð með Brimis eggjar,
hafði sér á höfði hjalm;
þá mælti Mímis höfuð fróðligt it fyrsta orð
ok sagði sanna stafi.
Thorn

Postprzez Tyrsson Ulvhjerte » czwartek, 8 grudnia 2011, 20:41

Tutaj z kolei coś ode mnie, dla najmłodszych asatryjczyków ];)

Ot kolejna bajeczka stworzona z myślą o tym, żeby dzieciakom było łatwiej wszystko zrozumieć, bo niestety obracają się one często w towarzystwie wielokulturowym, co może doprowadzić do pytań trudnych i wymagających wielogodzinnego tłumaczenia...

A poniższa bajeczka wykorzystuje fakt, że Odyn miał mnóstwo przydomków, jak również to, że czerwień uznawano za kolor bogaty. Białe lisy to już wisienka w wyglądzie Jednookiego. Cóż, mam nadzieję, że poniższy tekst się spodoba, na coś przyda i tak ogółem to taki prezent dla dzieciaków na Yule (od tego wrednego, aspołecznego Tyrssona)!

Kim jest Mikołaj?

Dawno, bardzo dawno temu żył sobie mędrzec imieniem Odyn, który mieszkał w bogatym, pełnym przepychu domu ze swoją małżonką Friggą. Byli zgodnym, dobrym małżeństwem i żyło im się dostatnio, w spokoju i szczęściu.

Pewnego zimowego dnia, kiedy powiał łagodny, północny wiatr, niosąc ze sobą białe niczym mleko płatki śniegu, Odyn siedział przy ogniu, polerując ostrze swojej magicznej włóczni, zwanej Gungnir. Powietrze wypełniał zapach przygotowywanych przez jego piękną żonę smakołyków i delikatna, cicha melodia śpiewanej przez nią piosenki. Frigg od dłuższego czasu spodziewała się dziecka i już niedługo miała nadejść chwila, gdy przyjdzie ono na świat.

Odyn wręcz pękał z dumy, gdy tylko jego myśli błądziły swobodnie, podsyłając mu wyobrażenia syna, którego się spodziewał. Miał nadzieję, że będzie to młodzieniec, któremu przekaże całą swą wiedzę i uczyni swym następcą.

Gdy wreszcie Frigg urodziła jasnego niczym słońce, uśmiechniętego chłopca, jego ojciec postanowił wydać z tej okazji wspaniałe przyjęcie, podczas którego pragnął nadać swemu potomkowi imię.

Wieści szybko rozniosły się po wszystkich światach, a magiczne kruki Odyna zaniosły zaproszenia wszystkim gościom, którzy mieli uświetnić tę uroczystość.

Do domu Odyna tłumnie przybywali przeróżni goście, których witał jeszcze zanim zdążyli wejść, przedstawiając się jako Mikołaj, ponieważ miał w zwyczaju używać wielu imion, i wręczając każdemu drobny upominek. Specjalnie na tę okazję przywdział odświętne czerwone szaty, obszyte białym futrem lisów polarnych.

Wszyscy doskonale się bawili i wychwalali zarówno niespotykaną gościnność gospodarza, jak i zdolności kucharskie Frigg, która specjalnie na tę okazję przygotowała wspaniałe ciasta, pieczeń, suszone owoce i inne frykasy.

Uczta trwała aż dwanaście dni i nocy, a podczas jej trwania każdy, kto zawitał w odynowe progi mógł liczyć na ciepłe i serdeczne przyjęcie. Nikomu nie brakowało jadła, bądź napoju.

Gdy świętowanie dobiegło końca, a chłopczyk otrzymał imię Baldur, ludzie rozeszli się do swych krain. Będąc jednak pod wielkim wrażeniem tego, jak ich przyjęto, postanowili każdego roku obchodzić święto zwane Yule, podczas którego, na wzór Odyna, znanego im pod imieniem Mikołaja, ofiarowywali sobie podarki i gościnę.
Tyrsson Ulvhjerte

Postprzez Szerszen » czwartek, 8 grudnia 2011, 20:51

Brakuje mi Hodura... w tej bajce... ale i tak na @]:D

W końcu można ominąć ułomności Jego, a uczcić dwóch bliźniaków... jednego jasnowłosego i drugiego ciemnowłosego ;-)
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Tyrsson Ulvhjerte » czwartek, 8 grudnia 2011, 21:39

Gdy wreszcie Frigg urodziła jasnego niczym słońce, uśmiechniętego chłopca, jego ojciec postanowił wydać z tej okazji wspaniałe przyjęcie, podczas którego pragnął nadać swemu potomkowi imię.

Zamienić na:

Gdy wreszcie Frigg urodziła jasnego niczym słońce, uśmiechniętego chłopca i, całkowicie niespodziewanie drugiego, ich ojciec postanowił wydać z tej okazji wspaniałe przyjęcie, podczas którego pragnął nadać swym potomkom imiona.

Gdy świętowanie dobiegło końca, a chłopczyk otrzymał imię Baldur, ludzie rozeszli się do swych krain. Będąc jednak pod wielkim wrażeniem tego, jak ich przyjęto, postanowili każdego roku obchodzić święto zwane Yule, podczas którego, na wzór Odyna, znanego im pod imieniem Mikołaja, ofiarowywali sobie podarki i gościnę.

Zamienić na:

Gdy świętowanie dobiegło końca, a chłopcy otrzymali imiona - Baldur i Hodur - ludzie rozeszli się do swych krain. Będąc jednak pod wielkim wrażeniem tego, jak ich przyjęto, postanowili każdego roku obchodzić święto zwane Yule, podczas którego, na wzór Odyna, znanego im pod imieniem Mikołaja, ofiarowywali sobie podarki i gościnę.
Tyrsson Ulvhjerte

Postprzez Vrede » piątek, 23 grudnia 2011, 10:37

Pierwszy śnieg spadł już kilka dni temu, przesielenie też już za nami. Zimowe świętowanie już rozpoczęte, więc najwyższy czas na spóźnione życzenia z okazji Jule:
Obrazek
Vrede

Postprzez SvartSol » piątek, 23 grudnia 2011, 19:41

Poniewaz i u Nas zima przyszla zgodnie z czasem w jakim przyjsc powinna, co rowniez bardzo odpowiednio uczcilismy, przylaczam sie do zyczen!!! Niech ten rok bedzie dla kazdego z Nas jeszcze lepszy od poprzedniego! @]:D
SvartSol

Postprzez Thordis » piątek, 23 grudnia 2011, 23:56

Tegoroczne Jule jest najpiękniejsze i absolutnie wyjątkowe. Dlatego... wszelkiej pomyślności i wiele radości dla Was wszystkich! Życzę Wam i Waszym rodzinom tego, byście i Wy byli tak szczęśliwi w imieniu swoim, męża i syna. @]:D :piwo:
Thordis

Postprzez myszaq » sobota, 24 grudnia 2011, 08:33

Szczęśliwego Jul, kochani! @]:D

Aby w nadchodzącym roku udało się Wam zrealizować marzenia, przewidziec to, co przeszkodzi w ich osiągnięciu i zapobiec temu, co wydarzyć sie nie musi...
myszaq

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Święta