Kontakt z bóstwem za pomocą run

Kontakt z bóstwem za pomocą run

Postprzez Ask » wtorek, 7 czerwca 2011, 18:44

Interesuje mnie Wasza opinia na temat kontaktów z Asami i Wanami za pomocą znaków runiczych. W futharku znaleźc można znaki odpowiadające konkretnym bogom ( Fehu - Frey/Freya, Ansuz - Odyn, Hagal - Hel, Teiwaz - Tyr - to oczywiście truizmy ;) ) czy jednak aby nawiązac kontakt z Bogami, wystarczy medytacja nad wybraną runą, czy należy przygotowac zaklęcie runiczne? Interesuje mnie także praktyczne zastosowanie run w blotach, lepiej stosowac galdr czy konsekrowac miejsce kontaktu, czy może wyryc konkretny znak na rogu lub amulecie? Mam nadzieję że podzielicie się ze mną swoimi opiniami :) .
Ask

Re: Kontakt z bóstwem za pomocą run

Postprzez KozioU » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:22

Owszem, można do krewnych pisać listy, ale ja preferuję kontakt bezpośredni, więc zazwyczaj po prostu wpadam z flaszką. ;)
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Szerszen » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:29

eee... na naszej ścieżce nie musisz ani parać się magią ani znać run aby się kontaktować z Bogami...
Relacje zwrotne znaków, które wymieniłeś również raczej są z rejonu ezo niż naszego... tzn. runę Tiwaz w ujeciu magicznym może nieźle charakteryzować Tyr... co nie znaczy, że Tyra charakteryzuje Tiwaz ale tym się właśnie różnimy od przykładowo Wiccan, że nie musimy tworzyć rytuałów ani używać symboli aby poprosić naszych Bogów o pomoc lub z Nimi pogadać.

KozioU dobrze prawi...
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Sigrarr » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:34

Język kontaktu ma znaczenie?
Sigrarr

Postprzez Szerszen » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:02

Wiesz ja znam purystów, co tylko w rekonstruowanym próbują... - ja sam uważam, że za mało go znam aby płynnie w nim gadać, więc przechodzę często na "wspólny" czyli nasz... ;-) Pozostawiając jedynie "honorowe wstawki" np. Thor uikki gdy potrzebuję pomocy starszego wuja.

Co innego jak mam czas i siłe pisać długi list... wtedy wolę (z racji zamiłowania) poswięcić więcej czasu ale wystrugać go lepiej lub gorzej w old-norse ;-)
Więc gneralnie liczy się tu raczej Twoja chęć do kontaktu niż sposób czy forma. Oczywiście szacunek jest mile widziany.
Szerszen

Postprzez Ask » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:12

Czyli raczej blot niż magia runiczna? Zadając pytanie wydawało mi sie iż posługując się runami można liczyc na badziej wyrazistszy ;) kontakt.
Btw. czy w futharku jest runa przyporządkowana Thorowi? Wiem że Thurisaz raczej nią nie jest :D
Ask

Postprzez Szerszen » wtorek, 7 czerwca 2011, 21:14

Thor ma młot... to świetny "symbol komunikacyjny".

Jak chodzi o runy... to dużo łatwiej jest poprosić przodków o pomoc przy ich użytkowaniu niż Bogów... one naprawdę pełniły bardziej funkcje opisową i "znakującą" niż magiczną per se - zwłaszcza jako znaki pojedyncze.
Szerszen

Postprzez KozioU » wtorek, 7 czerwca 2011, 22:29

Ask napisał(a):Czyli raczej blot niż magia runiczna?

Wiem, że już to kilka razy pisałem, ale jak widać o tym akurat nigdy dość. Magia (runiczna i każda inna) i religia (Asatru w szczególności) to dwie zupełnie różne sprawy! Jak ktoś chce z tyłka strzelać tęczą to niech sobie do wicca idzie (albo do Industrial Light & Magic). A z naszymi bogami można zwyczajnie pogadać i nie trzeba do tego Harrego Pottera.

Ulf, może do FAQ dać jakiś wpis, że Asatryjczycy to nie czarodzieje i żeby nas nie mieszać z tą inną religią na "ł" w tym względzie?
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Ask » czwartek, 9 czerwca 2011, 17:23

@KozioU - dobra, chwila dojrzała aby postawic sprawę jasno :evil:. Kolego, nie mam zamiaru strzelac z tylka tęczą, do żadnego kowenu wicca mnie nie wygonisz to nie moja bajka. Harrego Pottera nie czytałem i czytac nie zamierzam, więc mi z żadną dziecinadą tu nie wyjeżdżaj :roll: .
Wydaje mi się że niektórym uczestnikom tego forum najwidoczniej Asatru kojarzy się z betonowym monolitem, którego wytycznych trzymają się kurczowo jak pijany płotu. Jeżeli tak jest, to proszę rzeczywiście napisac do wglądu wszystkich sztywny zakres wytycznych religijnych, niepodważalnych interpretacji mitów i jedynie słusznej instrukcji rytualnej. Jeżeli takowy dostanę tospoko ale wtedy chyba podziekuję za współpracę :x . Szczególnie dziwne jest dla mnie to, że niektórzy uczestnicy forum jeżeli dostrzegą jakiekolwiek ślady mistycyzmu w interpretacji Asatru to dostają padaki ;) . Ja natomiast tak tą wiarę postrzegam i nie wyobrażam sobie aby nie móc sakralizowac pewnych czynności, ponieważ bez pewnego wyostrzenia intuicji, atmosfery i nastawienia blot jest zwykłym pijaństwem w lesie, sumbel sutą imprezą, a futhark nordycką odmianą klocków domina :roll: . Oczywiście można dorabiac sobie ideologię do pewnych zachowań, mówiąc że obcuje się z Bogami, lecz na ile się wtedy wie co jest kontaktem z Bóstwem a co pijackim zwidem? Jeżeli nie pasuje ci KozioU magia w Asatru to po cholerę jest poświęcony jej dział na forum i po co Ulf napisał tekst o Seidhr?
Wiem że to mocne słowa, ale ja nie mogę funkcjonowac w tym środowisku jako osobnik który pytając się o interesujące mnie sprawy z miejsca zostaję posądzony o okultyzm, kryptochrześcijaństwo:mrgreen: :roll: i jakąś inną głupotę. Czyli co - rób to co my, zamknij gębę i nie myśl? Recytuj Eddę na wyrywki? Przechwalaj się ile znasz imion Odyna? Jeżeli tak to ma wyglądac to ja dziękuję, ponieważ doświadczyłem tego w kk i nie mam zamiaru powtarzac kolejnego błędu. Zwłaszcza że o Asatru nie dowiedziałem się z tego forum tylko innych źródeł. TJestem głęboko przekonany że to Bogowie bedą oceniali moje poczynania i ich uczciwośc mam nadzieję też że dzięi temu zasłużę na Walhallę. Asowie więc zweryfikują moją rzetelnośc a nie osoby którym wydaje się że pozjadały wszystkie rozumy i popiły miodem :D. Jednocześnie aby nie genaralizowac pozdrawiam wszystkich inteligentnych asatryjczyków. A ci którzy chcą się ze mną spinac to zapraszam :argument:
Ask

Postprzez Ulf » czwartek, 9 czerwca 2011, 18:04

To jest wlasnie to, co cenie w Asatru - roznorodnosc.
Religia bez wiary,nie jest religia. Magia bez wiary nie jest magia. Jedni wkladaja wiecej wiary w to pierwsze, inni w drugie. A jeszcze inni po rowno. Miejsca nie ma tylko dla tych, bez wiary wogole...

KozioU ma tak jak ma, ja mam inaczej - a nie przeszkadza nam to bardzo dobrze sie rozumiec. Szerszen ma z kolei inaczej pod innym wzgledem ... i co? Ano nic, nadal sie rozumiemy.

Proponuje przyjac z gory w dyskusji, ze wyrazane poglady nie maja nikogo "gnebic personalnie" i sa li tylko wyrazeniem swoich wlasnych pogladow w danej sprawie.

A jasne stawianie sprawy jest zawsze jak najbardziej pozadane :)

z asatryjskim ar ok fridhr dla dyskutantow :piwo:
Ulf
Ulf

Następna strona

Powrót do Runy