sagi

sagi

Postprzez was1992 » niedziela, 14 lipca 2013, 13:38

Znalazłem ostatnio stronę z sagami: wszystkie są po islandzku, ale są też w większości wersje angielskie i często też inne.

http://sagadb.org/index_az
was1992

Re: sagi

Postprzez BasiaBujko » wtorek, 11 marca 2014, 11:21

Czy są gdzieś zbiory sag po polsku - bo czasami można znaleźć gdzieś ich fragmenty jak np Voluspa, czy Havamal - a co z pozostałymi ???

Mam tu na myśli nie tylko "Poematy mitologiczne" jakim jest zbiór "Codex Regius" (wraz z całym kanonem : jakim jest Völuspá, Hávamál, Vafþrúðnismál, Grímnismál, Skírnismál, Hárbarðsljóð, Hymiskviða, Lokasenna, Þrymskviða, Völundarkviða, Alvíssmál), ale także te nie zawearte w "Kodeksie" (czyli : Baldrs draumar, Rígsþula, Hyndluljóð, Völuspá hin skamma, Svipdagsmál, Grógaldr, Fjölsvinnsmál, Gróttasöngr, Hrafnagaldr Óðins)

Ciekawe było by także namierzenie "opowieści bohaterskich" i to tych zarówno zawartych w "Kodeksie", jak "Helgi Lays" (czyli : Helgakviða Hundingsbana I, Helgakviða Hjörvarðssonar i Helgakviða Hundingsbana II), "Cykl Niflungów" (Frá dauða Sinfjötla, Grípisspá, Reginsmál, Fáfnismál, Sigrdrífumál, Brot af Sigurðarkviðu, Guðrúnarkviða I, Sigurðarkviða hin skamma, Helreið Brynhildar, Dráp Niflunga, Guðrúnarkviða II, Guðrúnarkviða III, Oddrúnargrátr, Atlakviða, Atlamál) oraz zbioru "Jörmunrekkr Lays" (Guðrúnarhvöt, Hamðismál), ale także tych niekodeksowych (Hlöðskviða, Hervararkviða).

Myślę, że nawet późniejsze poematy jak np. Sólarljóð są godne uwagi !!!

Wiem, że może są to na dzień dzisiejszy zbyt wysokie oczekiwania, ale może macie namiar na pasjonatów, którzy dla wąskiego grona tłumaczą, może nie są to profesjonaliści, ale warto było by zarówno pochylić nad tymi tekstami jak i może nawet wspólnie doszlifować je i wydać w formie przynajmniej półprofesjonalnej - wydaje mi się, że gra jest warta świeczki !
BasiaBujko

Postprzez Knust » sobota, 22 marca 2014, 16:23

Sugerowałbym odnalezienie pracowników naukowych zajmujących się zagadnieniem. Np. taki Łukasz Malinowski (ten co ostatnio wydał, dla odmiany od prac naukowych, Skalda. Karmiciela Kruków)
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez BasiaBujko » sobota, 29 marca 2014, 22:58

Wiem, że Stowarzyszenie Asatryjskie "Midgard" ma zamiar publikować tekty, które nie są ograniczane prawami autorskimi, a więc pierwszy krok został zrobiony i tylko kibicować takim poczynaniom, bo może będziemy mieli dostęp do źródeł ...
BasiaBujko

Powrót do Eddy i sagi