Ostara

Ostara

Postprzez Hinni » poniedziałek, 23 marca 2015, 15:01

Witajcie!

Większość z nas jest już po wiosennych blotach. Niejako w zawiązku z tym chciałam popełnić artykuł na blogu opisującym świętowanie na południu, ale wcześniej chciałam przybliżyć w nim samą sylwetkę wiosennej bogini - jednak szybko uświadomiłam sobie że wiem o niej bardzo mało, mianowicie że jest boginią wiosny, na wizerunkach towarzyszy jej zając i to z zasadzie by było na tyle. W internecie znalazłam informacje o tym, że była też boginią poranka, że wspomniana jest w De Temporum Ratione niejakiego Bedy jako bogini anglosasów, i że w w 1958 w okolicy Morken-Harff w Niemczech znaleziono jakieś inskrypcje potwierdzające jej kult. (wiadomości z https://krainablogini.wordpress.com/201 ... re-ostara/). Niemniej to informacje z jednego samotnego bloga, więc podchodzę do nich z dystansem. Czy ktoś z was mógłby odpowiedzieć o Ostarze coś więcej?
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Re: Ostara

Postprzez KozioU » poniedziałek, 23 marca 2015, 17:16

A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Sylcia » wtorek, 24 marca 2015, 22:45

Oprócz wikipedii mogę polecić jeszcze ten artykuł http://carolynemerick.hubpages.com/hub/ ... -Invention - jest w nich właściwie wszystko. Ewentualnie uzupełniająco po polsku http://ulfgrimm.blogspot.com/2015/03/os ... iemio.html .
Muszę przyznać, że informacja o tych inskrypcjach jest dla mnie nowa, ale wygląda na to, że faktycznie jakieś są. Znalazłam taką:
MATRONIS
AVSTRIAHENIS
M . ANTONIVS
SENTIVS . P
S . E . S . L . M
(To the Mothers Austriahenae, [by] M. Antonius Sentius, for him and his, gladly and deservedly.)
To wezwanie w liczbie mnogiej, do matron. Połączenie tego z Ostarą jest możliwe, ale nie oczywiste, bo wiemy o tej bogini tak mało. Lub też odwrotnie - te inskrypcje mogą rzucać nowe światło na kroniki Bedy, bo w końcu są bardziej autentycznym źródłem informacji o kulcie, niż zapiski mnicha; może więc jednak Ostara nie była pojedyńczą boginią...

Kiedy myślisz o tym jak przedstawić Ostarę, jaka jest jej symbolika, nie trzeba do tego koniecznie starych źródeł, tylko wystarczy się rozejrzeć wokół siebie. Czym jest wiosna? Topniejące śniegi. Nowe życie. Jajo. Ziemia rodząca kwiaty, pąki na drzewach. Rozmnażające się zwierzaki (szczególnie króliki/zające). Powracające ptaki, wijące nowe gniazda.
Nie zajmuję się już asatru ani runami, toteż proszę mnie o to nie nagabywać. Konta niestety usunąć się nie da :p
Sylcia

Postprzez Hinni » środa, 25 marca 2015, 20:15

Dziękuje!

Sylciu - artykuł Ulfa już przeczytałam i był mi bardzo pomocny.

Co do pozostałych artykułów, cóż, wygląda na to że będę musiała się bliżej zaprzyjaźnić z translatorem ;) - ale dziękuje raz jeszcze za wyszukanie :).
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Sylcia » środa, 25 marca 2015, 21:59

Tak apropo jeszcze, to byłam dzisiaj w Empiku i natknęłam się na jakąś książkę o religiach, która nie wiem co robiła w dziale "historia" :-? no, ale przeczytałam sobie z niej akurat fragment o tym, że istnieje legenda, wg której Ostara miała zamienić ptaka w zająca, a on jej w prezencie dał jajko - i stąd mamy wielkanocnego zajączka przynoszącego jajka ]:0 ]:0 ]:0 <kurtyna>
Nie zajmuję się już asatru ani runami, toteż proszę mnie o to nie nagabywać. Konta niestety usunąć się nie da :p
Sylcia

Postprzez Thurs_84 » czwartek, 26 marca 2015, 10:19

Faktycznie o Ostarze nie ma zbyt wiele w źródlach. Beda Czcigodny w "De temporum ratione" opisuję miesiąc Eosturmonath czyli kwiecień : "Eosturmonath, który zwiemy teraz często “miesiącem paschalnym”, imię swoje otrzymał na cześć ich bogini, o imieniu Eostre, dla której, tego właśnie miesiąca wyprawiano uroczyste uczty i festiwale. Teraz oznaczają jej imieniem radość nowych rytuałów paschalnych, za pomocą jej starożytnego imienia dawnego obrządku". Stare kartki świąteczne też obfitują w króliki/zające, jajka i kobiety w bieli. To ja Wam wkleję jeszcze jeden link o Ostarze i o wspomnianej inskrypcji ]:) http://piereligion.org/easter.html
Szczodrzy i śmiali ludzie żyją najlepiej,
Rzadko przygniata ich troska;
Tchórz i dusigrosz wszystkiego się lęka,
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Postprzez Thurs_84 » czwartek, 26 marca 2015, 11:23

Natomiast najwięcej informacji uzyskamy nie tylko przez czytanie ale przede wszystkim przez udział w święcie. Najlepszym przykładem może być tutaj tegoroczna ogólnopolska Ostara pod Ślężą, gdzie fantastyczna atmosfera towarzyszyła ludziom podczas tego 3-dniowego święta. Oprócz tej ogólnopolskiej Ostary pod Ślężą, organizowane były też lokalne obchody tego święta które również są bardzo cennym doświadczeniem. To jest moim zdaniem najlepszy sposób by poznać Ostare @]:D
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Postprzez Sylcia » czwartek, 26 marca 2015, 19:08

Potwierdzam ze swojego blotu. Najlepiej kiedy się jest z odpowiednimi ludźmi, tymi z którymi łączą nas nierozerwalne więzi, kiedy jest harmonia... wtedy też bogowie sprzyjają i pokazują w pełni piękno tego święta. Wygląda na to, że wszędzie się to udało :)
@]:D
Sylcia

Postprzez Thurs_84 » czwartek, 26 marca 2015, 20:10

@]:D
Trapią go nawet dary.

Hávamál 48
Thurs_84

Postprzez Hinni » piątek, 27 marca 2015, 20:28