Frey

Frey

Postprzez Finneus » czwartek, 24 lipca 2014, 18:35

W czasie kolejnej lektury Pan Słupeckiego, naszły mnie rozmyślania, którymi chciałbym się podzielić.{Nie kryję, że z lękiem, bo choć wydają mi się dobrze oparte w źródłach, to jednak nikt wcześniej chyba tego nie sugerował... No albo jestem za mało oczytany... }. Mianowicie:

Jak wszyscy wiemy, po zakończeniu wojny Asów z Wanami doszło do wymiany zakładników - Njord i Frey, za Hoenira i Mimira. Przy czym Hoenir został Wodzem Wanów na miejsce Njorda.
Pominę resztę, bo tylko ten szczegół wydaje mi się tutaj istotny i pójdę dalej do kolejnej rzeczy która wydaje się interesująca - Frey prowadzić miał orszak Pogrzebowy Baldura na swoim Dziku Maszynowym Gullinburstim, jadąc PRZED Odynem - Według Húsdrápy, bo u Snorriego już jest to chyba Odyn{nie mam jak sprawdzić teraz}, co znaczyłoby, że i Snorriemu coś w Husdrapie nie pasowało.

No bo.. Czy pierwsze miejsce w takim orszaku nie powinno przysługiwać Władcy Bogów, tym bardziej, że jest On Ojcem Baldura? Mi wydaja się to logiczne, ale może czegoś nie wiem. W końcu duże jeszcze nie wiem.
W każdym razie razie idąc za tymi poszlakami dochodzę po stanowczo za daleko idącego wniosku, że w micie o Wojnie Bogów brakuje nam pewnego szczegółu wynikającego z silnego kultu Odyna i Thora na obszarze Islandii, skąd to nasze źródła w większości pochodzą. Wanowie obrali wodzem Hoenira, czy aby w zamian za to wodzem Asów nie został Frey? Brzmi to dla mnie dość... niekanonicznie, ale wydaje się możliwe opierając się na źródłach do których mam dostęp. A i to nie koniec poszlak na które zwróciłem uwagę.
W końcu w czasie Ragnaroku to Frey właśnie stanie przeciw Surtr'owi, którego miecz jest jednak największym zagrożeniem dla Bogów, jako narzędzie ostatecznego zniszczenia.
Utożsamiając Alfaheim z Wanaheim'em Wynikałoby, że Frej jest wodzem Alfów/Wanów, co mogłoby tłumaczyć część tych zdarzeń, ale nie pierwszeństwo przed Odynem, które mnie tu najbardziej boli.
Z tego co wiem kult Freya był też bardzo popularny w Szwecji, ale nieważne, bo dochodzimy do sedna:

Czy możliwym jest by w jakiejś wersji mitów Frey zajął po wojnie miejsce Odyna na tronie? Z niego nawet patrzy na Gerdę, ma też w micie o jej zdobyciu atrybuty władcy. To z kolei oznaczałoby, że wojna nie miała miejsca przed większością innych mitów, a już po części z nich, przedstawiającej Odyna jako władcę. Frey władałby alfaheimem przed wojną, a Asami po niej... Jeszcze trochę pomyślę i mi wyjdzie ten pan Marvel-> }:= Zaczynam się sam gubić, mimo iż wiem, że to ciężko systematyzować, a może i nie potrzeba... W każdym razie wydaje mi się to ciekawym zaczątkiem dla dyskusji... A nóż wytkniecie coś czego nie zauważyłem i się czegoś dowiem. @]:D
Finneus

Re: Frey

Postprzez KozioU » piątek, 25 lipca 2014, 08:59

Dobrze kombinujesz i cieszę się, że nie przyjmujesz tego co jest w źródłach bezrefleksyjnie tylko próbujesz wyciągać z tego własne wnioski.
Ale akurat w tym przypadku rozwiązanie jest chyba (piszę chyba, bo to też tylko moja interpretacja i wcale nie musi być lepsza od twojej) dużo prostsze. Saga o Ynglingach i Pieśń Hyndli mówią o tym, że po wymianie zakładników Frey i Freya stali się wśród Asów głównymi ofiarnikami, więc moim zdaniem to że Frey idzie przed Odynem wcale nie oznacza jakichś stałych zmian w hierarchii, lecz po prostu w orszaku pogrzebowym ofiarnik idzie pierwszy.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Powrót do Mitologia