Odyn

Odyn

Postprzez was1992 » poniedziałek, 2 lipca 2012, 20:43

Nie wiem, gdzie wsadzić, ale wydaje mnie się, że tu najbardziej pasuje.

Mam pytanie a propos Jednookiego. Co jest jego symbolem?? Słyszałem o Valknucie, trzech połączonych rogach, których nazwy nie mogę sobie teraz przypomnieć. A na http://pl.wikipedia.org/wiki/Odyn znalazłem, cytuję: "Symbolem Odyna jest krzyż umieszczony w okręgu, znany jako krzyż celtycki." Czy krzyz celtycki nie jest krzyzem celtyckim, a nie nordyckim?? Czy może w jakimś stopniu (pewnie niektórzy mnie zabiją za to co napiszę, ale naprawde nie znam się na tym) jedna mitologia wzięła się z drugiej, czy po prostu z nudów wikingowie zapożyczyli symbol celtów??

Wiem, że gadam brednie, ale dzisiejszy dzień nie był dla mnie łaskawy, więc proszę o wybaczenie ]:)
was1992

Re: Odyn

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 2 lipca 2012, 20:59

Valknut jak nazwa wskazuje jest "węzłem poległych" - ponieważ Odyn był również "Valfatherem" - Ojcem poległych, analogia się nasuwa, co nie oznacza iż jest jednoznaczna.
Więcej o Valknucie masz tu: http://runy.net.pl/content/valknut
Przy trzech połączonych rogach, już nie jest to takie proste - jak każdy triskelion, i ten symbol jest wieloznaczny, tym bardziej że rogi nie są przyporządkowane jedynie Jednookiemu. Niestety symbol typu krzyż w kole - należy do tej samej rodziny "swastykowych", co triskelion - więc i jego interpretacja nie jest prosta, ale ponieważ środowiska "white power" ulubiły go sobie, a w większości z naszych bogów, znają tylko Odyna, to i "przyjęło im się".

Jeśli miałbym szukać symbolu to prędzej bym optował za krukami, ew. tak jak przedstawiano go na bracteatach - jako postać (głowę), połączoną z koniem (wielonogim - vide Sleipnir).
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez ThorrUlfR » poniedziałek, 2 lipca 2012, 21:08

dodałbym jako symbol Odyna jeden z jego atrybutów czyli włócznię
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez was1992 » poniedziałek, 2 lipca 2012, 21:24

Czyli wszystko to, co Odyna otacza można uznać za jego symbol??o koniu i krukach wspomnieliście, a kruki, niebieski strój i tron też??Nie pamiętam teraz dokładnie, a dzień na serio nie był dla mnie dobry i nawet nie chce mi się przeglądać mitologii (jutro po południu nazwę te rzeczy i podam te nazwy oraz dokładniejsze informacje). Z tego, co pamiętam za każdym razem jak Jednooki wybierał się na Midgard ubierał się tak samo i miał jakiś kapelusz. Zresztą często jest tak przedstawiany. to też??
was1992

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 2 lipca 2012, 21:44

Jednooki różnie wyglądał i różne postacie przybierał wybierając się do Midgardu... a pod Jego nieobecność na tronie inni zasiadali (zresztą nie zawsze i nie wszędzie Valfather był był głównym bogiem panteonu - największą pomyłką jaką można zrobić i zarazem najczęstszą chyba, jest traktowanie naszej wiary na wzór monoteizmów, jako coś zwartego i jednoznacznie określonego na całym terenie objętym osadnictwem ludów germańskich - nic bardziej mylnego).

O włóczni zapomniałem - Gungnir ;-) ThorUlfR ma tu rację. No i wchodząc w szczegóły, to i dwa wilki się nadadzą... ;-)
Szerszen

Postprzez Thordis » poniedziałek, 2 lipca 2012, 21:50

Wg. Słownika Języka Polskiego:

atrybut
1. «cecha jakiejś rzeczy, osoby lub zjawiska wyróżniająca je spośród innych»
2. «przedmiot o charakterze symbolicznym, ściśle związany z życiem lub działalnością jakiejś postaci»
3. filoz. «podstawowa cecha przedmiotu, bez której nie mógłby on istnieć lub byłby nie do pomyślenia»
4. «część zdania określająca rzeczownik»
Thordis

Postprzez Undersøkelsesbrønn » poniedziałek, 2 lipca 2012, 22:21

Jeżeli się nie mylę, pomiędzy tzw. krzyżem celtyckim a krzyżem Odyna istnieje pewna różnica - w tym pierwszym ramiona wychodzą poza krąg, często zakończone są poprzecznymi belkami, w krzyżu Odyna zaś ramiona poza krąg nie wychodzą. To symbol i to symbol solarny, stąd podobieństwa.
Undersøkelsesbrønn

Postprzez Szerszen » wtorek, 3 lipca 2012, 07:43

@Undersøkelsesbrønn to tylko kolejna mutacja - tak jak swastyka prawo i lewo skrętna albo fylfoth
Szerszen

Postprzez akkaria » niedziela, 29 grudnia 2013, 17:58

Obrazek
Poza Krukami i Wilkami, to jest jak dla mnie symbol Odyna.
akkaria

Postprzez Ulf » niedziela, 29 grudnia 2013, 20:30

Wallknut jest niewatpliwie laczony z Odynem i prawdopodobnie slusznie.
Lecz w przeciwienstwie do innych "symboli" wymienionych powyzej i odnoszacych sie bezposrednio do Najwyzszego z Asow, nigdzie w zrodlach nie znajdujemy wzmianki ktora w sposob jasny i wyrazny przypisywalaby go wlasnie Odynowi.
Ulf

Następna strona

Powrót do Mitologia