Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Luźne rozważania o skuteczności strzelania i ciskania

Luźne rozważania o skuteczności strzelania i ciskania

Re: Luźne rozważania o skuteczności strzelania i ciskania

Postprzez Thordis » czwartek, 2 lutego 2012, 10:22

Ja o współczesnych autorach. Tolkien się nie liczy, z prostego powodu. Silmarillion to jedna wielka i jawna parafraza mitologiczna.
Thordis

Postprzez Isa » czwartek, 2 lutego 2012, 23:59

Och, Tolkien interpretował, na pewno, po za tym mnóstwo zapożyczył, ale jeśli chodzi o 'mitologię elfów' (przede wszystkim właśnie "Silmarillion', ale nie tylko) sporo dodał od siebie (tudzież innych źródeł, od 'Kalevali' poczynając). Niezależnie od sympatii czy antypatii - mimo wszystko trzeba mu przyznać, że włożył w to mnóstwo pracy i stworzył bardzo spójną syntezę.

Swoją drogą - moim zdaniem - żeby tak naprawdę napisać coś bazującego na mitologii germańskiej, coś dobrej jakości, sama znajomość źródeł i historii nie wystarcza. Właśnie czytam 'Synów boga' (najpierw się krzywiłam na tytuł, po czym zobaczyłam oryginalny, który był jeszcze bardziej absurdalny, i mi ręce całkiem opadły), póki co dobrnęłam (siłą woli) do połowy i nie wiem, czy uda mi się zmobilizować do reszty. Styl niby w porządku, wierność historyczna też (tzn. być może przy moim poziomie ignorancji w tej kwestii nie zauważam błędów), ale klimat zupełnie wypaczony, w taki sposób, który razi.

Myślę więc, że nawet gdyby znaleźć błyskotliwego, genialnego pisarza - owe mitologiczne czasy przedhistoryczne mogłyby go przerosnąć :)
Íss er árbörkr
ok unnar þak
ok feigra manna fár.
Isa

Postprzez Thordis » piątek, 3 lutego 2012, 10:12

A mi się właśnie "Synowie boga" bardzo podobali (pomijając, że masz rację co do tytułu). Zresztą o tym już było kiedyś. ];)

A co do tych pisarzy, to docelowo był taki lekki żarcik kosmonaucik z zamierzonym efektem suchara ]:P Ale nie powiem, że nie miałabym ochoty poobserwować sobie jak niektórych temat przerasta ];) Może delikatne zboczenie zawodowe...
Thordis

Poprzednia strona

Powrót do Mitologia