Tyr

Tyr

Postprzez Thorhal86 » czwartek, 14 lipca 2011, 21:12

Chciałbym się zapytać co uważacie o Tyrze, ponieważ czytałem w pewnej książce że prawdopodobnie kiedyś mógł być najpotężniejszym z Bogów. Oczywiście są to czysto teoretyczne rozmyślania, i jeśli sobie życzycie mogę zacytować tą książkę :)
Thorhal86

Re: Tyr

Postprzez Kvenhetja » piątek, 15 lipca 2011, 15:53

Wspominano o tym w wielu książkach i artykułach.
It is thought that at one time Tyr was even more important than Odin, and more ancient.

Ja właśnie do Tyra najczęściej kieruję swoje modlitwy.
Ja, vi elsker dette landet som det stiger frem, furet værbitt over vannet med de tusen hjem.
Elsker, elsker det og tenker på vår far og mor og den saganatt som senker drømme på vår jord.
Kvenhetja

Postprzez Vrede » poniedziałek, 18 lipca 2011, 11:11

Twoje pytanie jest baaardzo ogólne, postaraj się zadawać pytania bardziej konkretnie to i odpowiedzi będzie więcej. A do dyskusji na temat Tyra polecam Ci Tyrssona Ulvhjerte (memberlist.php?mode=viewprofile&u=88) ;-) bo jest z tym bogiem bardzo związany a i pogadać lubi :-)
Vrede

Postprzez Tyrsson Ulvhjerte » środa, 5 października 2011, 17:19

Pogadać lubię i owszem.

A właśnie, skoro o Tyrze temat powstał to miodnie, albowiem pytanie do szanownej siostrzni i braci pogańskiej wystosować pragnę.

Lokasenna (Kłótnia Lokego)

Tyr rzekł:

39. "Pozbyłem się ręki, jak ty Hrodwitnira
Bolesna dla obu strata,
Wilk też nie ma się dobrze, gdy w okowach
Czeka zmierzchu bogów".

Loki rzekł:

40. "Milcz, Tyr! Twojej to zonie się zdarzyło,
Że miała syna ze mną.
Ani penninga, ni łokcia bai
Nie dostałeś za zniewagę nędzarzu!"

Z Eddy Poetyckiej, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1986, przekład: A. Załuska-Stromberg.

Pytanie moje treści jest następującej: Czyżby Tyr miał żonę? Jeśli tak, to czy Loky zmyślał, że miał z Nią miłosną wpadkę? Uważam osobiście, że pomocne mogą być źródła południowo germańskie, ewentualnie stare podania nordyckie (starsze od Eddy), lub najlepiej coś z Wędrówek Ludów.

Ktoś może pomóc? No już dobra, pomocnej osobie stawiam piwo (jedno, co by nie było) na Vetrablocie. :P
Tyrsson Ulvhjerte

Postprzez KozioU » środa, 5 października 2011, 18:29

Spotkałem gdzieś informację że żoną Tyra była Zisa, ale nie było żadnych źródeł, więc nie wiem czy ma to poparcie w mitologii, czy to czyjeś zmyślenia. A Loki często kłamał, zwłaszcza w Lokasennie, więc nie przywiązywałbym wielkiej wagi do jego przechwałek.

EDIT: tu jest sprawa wyjaśniona http://en.wikipedia.org/wiki/Zisa_%28goddess%29
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Thordis » środa, 5 października 2011, 19:57

KozioU - masz piwo! :piwo: A jak uda mi się zgłębić temat to nawet kilka - nie będę skąpy - rzekł Tyrsson.

Sorki, że z mojego konta, ale nie chce nam się przelogowywać ;P - rzekła Thordis.
Thordis

Postprzez Ulf » środa, 5 października 2011, 20:54

Dodalbym tylko, odnoszac sie do podlinkowanych przez KozUa informacji zawartych na ten temat w Wikipedii, ze akurat w tej kwestii nie zgodzilbym bym sie z Rudolfem Simkiem, ktorego skadinad bardzo cenie za jego wklad w krytyczne opracowania dotyczace kultury, obyczajow i wierzen plemion germanskich.
Jak wiadomo polnocno-germanski Tyr [z pragermanskiego T(e)iwaz] w poludniowej czesci obszarow zamieszkalych przez plemiona germanskie, w jez. staro-wysokoniemieckim zwany byl Ziu [ wymawiane jako Cii - z twardym "c"]
Przed "zdetronizowaniem" go przez Odyna, w czasach bardzo zamierzchlych to wlasnie Tyr byl prawdopodobnie glownym bogiem, Swietlistym Ojcem Nieba, czczonym przez pierwszych indoeuropejczykow. Pragermanskie teiwaz wykazuje etymologiczne pokrewienstwo z proto-indoeuropejskim slowem deyvos z ktorego wywodzi sie lacinskie deus czyli bog.
Pewnym sladem potwierdzajacym te domniemanie jest pojawiajacy sie w Edddzie wyraz tivar a oznaczajace bogow ( w liczbie mnogiej)
Jesli przyjmiemy ze Tyr/Ziu bylo pierwotnie poprostu okresleniem boga jako takiego, a pozniej ewoluowalo w nazwe wlasna - to wzmianka z Lokasenny o zonie Tyra, bylaby echem dawnych wierzen, o ktorych przekazy sie nie zachowaly.
Rowniez jej nazwa/imie Zisa pasowalaby do tej teorii o pierwotnych bostwach indoeuropejczykow, i bylaby to nazwa wlasna "bezimiennej" boginii.
A dlaczego bezimiennej akurat ? Dlatego ze jest to raczej okreslenie towarzyszki boga pochodzace od jego nazwy/imienia, na tej samej zasadzie, jak do dzisiaj w niektorych wiejskich regionach naszego kraju ( choc dzisiaj to juz odchodzi w przeszlosc) zamezne kobiety nazywane sa od imienia meza np. Andrzejowa od meza Andrzeja, Jakubowa od Jakuba itd...
W przypadku Tyra, bylaby to poprostu (pani) Tyrowa, a Zisa to nikt inny jak polowica Ziu [Ziu-Zi(u)sa , wymawiane jako Cii i Ciisa )

Oczywiscie to wszystko tylko przypuszczenia i domysly - ale moim skromnym zdaniem, majace dosc mocne i dajace sie udowodnic podstawy. ;)
Ulf

Postprzez Szerszen » środa, 5 października 2011, 22:08

Z dowodami bym nie przesadzał - niemniej teoria ta IMHO również kupy się trzyma i logiki, tym bardziej, że zgodnie z prawem natury, bóg miał zazwyczaj żonę, a bogini męża.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Thordis » środa, 5 października 2011, 22:10

Według mnie (piszę z konta Thordis, bo tak wyszło :P) chodzi mniej więcej o to, iż Tyr faktycznie miał żonę, ale to o czym piszesz Ulfie faktycznie ma wiele sensu. Zwłaszcza pod względem lingwistycznym.

W końcu to tłumaczy choćby dlaczego Loky nie wymienia Pani Tyrowej z imienia. Dlatego, że autor pieśni sam tego imienia nie zna, ponieważ zostało ono z czasem zapomniane. Równie prawdopodobne jest to, że nigdy nie używano względem Niej imienia jako takiego, a właśnie określenia Żona/Towarzyszka Tyra.

Tutaj poszedłbym kroczek dalej. Skoro określenie Zisa pokrywa się bardzo z określeniem Ziu to możliwe jest też, że to tak naprawdę określenie dla pary bóstw o podobnym zakresie kompetencji. Może być tak, że Zisa i Ziu odpowiadali za podobne atrybuty jako para bóstw, bóstw małżonków, które nawzajem się uzupełniają.

I tutaj skaposc "Edd" w zakresie Tyra daje o sobie boleśnie znać. Bo własnie to, o czym mówiono. Z czasem Tyr tracił na znaczeniu, a w pewnym okresie o wiele większa wagę odgrywały bóstwa uosabiane przez mężczyzn i to mogło przyczynić do szybszego zapomnienia tyrowej małżonki. W czasach uznawanych za wikińskie (IX-XI w.) bóstwa kobiece drastycznie traciły wpływy na rzecz bóstw męskich. Chyba tylko Freyja nie miała roli typowej żony.

Jestem po kilku piwach, a te wnioski są sensowne. Poza tym momentami jestem łapany na pisaniu pierdół, więc pozwólcie mi proszę tutaj wywód zakończyć.

Tak przy okazji spytam: Czyżby piwo ode mnie było tak cenne, że rozgorzała dyskusja?

Ulf - :piwo:
Thordis

Postprzez Szerszen » czwartek, 6 października 2011, 09:17

Jak najbardziej miała, ale zależało to od rejonu - wiecznie mi się myli tylko czy na kontynencie, czy właśnie na północy, Freya była utożsamiana z Frigg - więc małżonką Odyna.
Co więcej - Folkvang jest jawnym dowodem na to, że miała Freya prawa żony, bo połowa drużyny męża właśnie w myśl starego prawa do żony należała.

A tam gdzie Frigg i Freya osobnymi były boginiami, Freya miała za męża Oda.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Następna strona

Powrót do Mitologia