Kto w Polsce piorunami ciska?

Kto w Polsce piorunami ciska?

Postprzez Asus » niedziela, 19 czerwca 2011, 08:31

Ostatnio łazi mi po głowie jeden mały problem, no dobra, może nie taki mały - mianowicie kto w naszym kraju ciska piorunami z nieba? Oczywiście z punktu widzenia asatryjczyka. Bo (poprawcie mnie jeśli coś źle mówię) asatryjczycy będąc twardogłowymi politeistami uznają istnienie cudzych bogów, lecz oddają cześć tylko swoim. Więc stąd pytanie - jak "rozwiązywany jest" ten problem, gdzie np bóg z panteonu nordyckiego i z panteonu powiedzmy słowiańskiego wchodzą sobie w kompetencje - jak na przykład Perun i Thor (w tym konkretnym przypadku w aspekcie gromowładności) ?

Zapomniałem pana dyrektora Ulfa spytać na Ostarze ;) to może teraz uda mi się odpowiedź uzyskać :D
Asus

Re: Kto w Polsce piorunami ciska?

Postprzez Szerszen » niedziela, 19 czerwca 2011, 08:56

Nikt... pioruny i burza są odgłosami walki Thora z olbrzymami. Wściekła nawałnica dla odmiany i wicher charakteryzuje Valfathera. Nie mamy "typowego gromowładnego".
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Asus » niedziela, 19 czerwca 2011, 09:07

Dziękówa Szerszeniu. ale to w tym konkretnym przypadku. A jeśli chodzi o generalny "konflikt kompetencji"? No wiesz o co mi chodzi - bóg nordycki i bóg słowiański zajmują się tą samą dziedziną działalności - jak, nie odrzucając istnienia cudzych bogów, rozwiązuje się po asatryjsku ten "problem"?
Asus

Postprzez Sigrarr » niedziela, 19 czerwca 2011, 10:42

Może jedna burza to odgłosy walki Thora z olbrzymami, a druga to znak Peruna, ot, po prostu?
Sigrarr

Postprzez Olaf » niedziela, 19 czerwca 2011, 11:27

To w takim razie, jak je odróżnić? :P Która burza jest efektem działalności Thora, a która Peruna?

Przykładowo - podczas burzy zachwycę się tym, jak to Thor Mjollnirem wywija. A tu mi nagle rodzimowierca wyskoczy z tekstem, że to Perun tak strzela z błyskawic. I jak tu dojść, która jest czyja w takimże wypadku? :D
Olaf

Postprzez Ask » niedziela, 19 czerwca 2011, 11:40

Nie ma potrzeby odróżniac. Wszytko zależy od wierzeń konkretnego poganina: dla asatryjczyka jest to Thor względnie Jednooki, dla rodzimowiercy Perun. I sprawa załatwiona. To ludzie dzielą Midgard granicami i wiążą się z terytorium, Bogowie są ponad takimi podziałami ;)
Ask

Postprzez Szept » niedziela, 19 czerwca 2011, 11:48

No nie wiem. Przecież już ustaliliśmy, ze to nie jeden pod różnymi imionami ale niezależni. A takich od piorunów troche jest.
Sama jestem ciekawa, który akurat ciska gromem.
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Postprzez Szerszen » niedziela, 19 czerwca 2011, 13:49

Idź na ulicę kowalską... tam będzie kilka/naście/dziesiąt kuźni. W każdej będą biły młoty.
To ty wybierasz, do którego kowala pójdziesz, ale nie oznacza to, że inni przestaną kuć - mają swoich "klientów".
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Szept » niedziela, 19 czerwca 2011, 14:21

W sumie to mnie przekonuje :piwo:
Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją kosmosem.
I założę własny.
Szept

Postprzez Olaf » niedziela, 19 czerwca 2011, 14:23

Mnie też. :piwo: Dzięki za rozjaśnienie tej kwestii.
Olaf

Następna strona

Powrót do Mitologia