O Hel i reszcie rodu

Re: O Hel i reszcie rodu

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 12:56

Thordis napisał(a):
Hrefna napisał(a): w dodatku w pewnym stopniu władającą Wurt (Wyrd)

I tym sposobem przypomniałaś mi kolejną dziwną dziwność, która mi się obiła o oczy (niestety, też już sobie nie przypomnę, gdzie konkretnie). Mianowicie próbę połączenia Hel z Urd, o ile dobrze pamiętam, Hel w tej teorii występowała jako "aspekt" (cokolwiek to miało znaczyć) Urd.

O o, to o tym tez pisalam wyzej, bo tak wynikalo z tego artykulu nt Hel. Ale skad dokladnie ta teoria sie wziela tego nie wiem. Dzieki za tytul ]:) bede sie ksztalcic.

Wiecie co, jak tak czytam o tym waszych dochodzeniu (bo wiedzy zeby sie samej wypowiedziec mi znaaaaacznie brakuje ]:D ) tym wiecej wspolnych punktow sie ustala, chyba wiec w tych teoriach jest i czastka prawdy.
Bättre är obett
än alltför mycket blotat,
den som ger vill jämt ha gengäld;
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Postprzez Thordis » piątek, 11 października 2013, 13:01

KozioU napisał(a):
Thordis napisał(a):nazwy półwyspu i miasta Hel [...] które według jednej z teorii może pochodzić właśnie od imienia bogini Hel

Dla jasności uściślę: to nie moja teoria ]:P Pochodzi ze wstępów do kilku różnych zbiorów podań kaszubskich i przytaczam ja jako ciekawostkę.
Thordis

Postprzez KozioU » piątek, 11 października 2013, 13:10

No to też właśnie się uśmiałem że wywodzenie Helu od Hel to takie trochę mało skomplikowane etymologicznie.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Ulf » piątek, 11 października 2013, 13:18

Freja napisał(a):
Thordis napisał(a):
Hrefna napisał(a): w dodatku w pewnym stopniu władającą Wurt (Wyrd)

I tym sposobem przypomniałaś mi kolejną dziwną dziwność, która mi się obiła o oczy (niestety, też już sobie nie przypomnę, gdzie konkretnie). Mianowicie próbę połączenia Hel z Urd, o ile dobrze pamiętam, Hel w tej teorii występowała jako "aspekt" (cokolwiek to miało znaczyć) Urd.

O o, to o tym tez pisalam wyzej, bo tak wynikalo z tego artykulu nt Hel. Ale skad dokladnie ta teoria sie wziela tego nie wiem

Achh... bo to jest juz kompletne pomieszanie z poplataniem. Jesli dokladnie przesledzisz nasza cala dyskusje sama dojdziesz do tego skad to sie wzielo :P

Jesli Fr. Holle ma cos wspolnego z przedzeniem i tkaniem, to w takim razie jesli pod tym imieniem doszukamy sie Hel - wtedy i ona ma cos z tym przedzeniem wspolnego. A poniewaz wiemy, ze prządkami losu sa Norny, wiec jesli Hel cos przedzie, jest tez niewatpliwie Norna :P
Quod erat demonstrandum :D
A dlaczego Urd a nie np. Werdandi czy Skuld? Bo to Urd jest ta "glowna" od wyrdu ( Uurd, Uurd - wyrd i urd, jest wroznych zrodlach tak samo zapisywane i zalezne jedynie od kontekstu czy chodzi o "Los" czy o Norne)

I jesli juz sie tak fajnie bawimy wyciagajac z rekawa coraz ciekawsze historyjki a raczej radosne teoryjki ;) - to pozwole sobie zauwazyc, ze na tej samej zasadzie jak Hel mozna zrobic i z Frigg Norne.
A ze Starego wladce Losu i Swiata, no bo skoro Frigg to jego slubna... :mrgreen:

I tak dalej az ad absurdum.
Ulf

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 13:34

Ulfie, racja, racja, zagmatwalam sie i to mocno ]:D Dzieki za doprostowanie! @]:D
Bättre är obett
än alltför mycket blotat,
den som ger vill jämt ha gengäld;
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Postprzez Hrefna » piątek, 11 października 2013, 18:36

Ulf napisał(a):I jesli juz sie tak fajnie bawimy wyciagajac z rekawa coraz ciekawsze historyjki a raczej radosne teoryjki ;) - to pozwole sobie zauwazyc, ze na tej samej zasadzie jak Hel mozna zrobic i z Frigg Norne.
A ze Starego wladce Losu i Swiata, no bo skoro Frigg to jego slubna... :mrgreen:

Tjaaaa :DDD
While Wudan (Odin) does indeed accompany Her on the journey, Holle has a more distinct purpose for leading the hunt and for being followed by so many souls. The purpose of the Wild Hunt is to find the souls of the recently departed or to capture souls that have been lost or stuck. Holle bring these souls, who follow Her throughout the Dunkelheeft (the Dark Half of the year), back into the Lewesraad (Cycle of Life) so that they may continue to progress their advancement along with the rest of humanity. It is for this reason that Holle maintains an association with spirals and cycles in the Deitsch culture.

Wudan, for His part, is undertaking cosmically important endeavors at this time, too. He spends an inordinate amount of time among His people, checking the progress of the advancement of individuals and rewarding those whom He sees as deserving. It is in this context that He appears as Belsnickel (the aspects of the Seeker or the Riddler) and Santa Claus (the aspects of the Wish-Granter or the Rewarder).

:mrgreen:
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez KozioU » piątek, 11 października 2013, 18:49

Generalnie przy Frau Holle "my spider sense is tingling" raczej na klimaty waniczne niż związki z Hel. Jest boginią życia i zarazem śmierci, mieszka w studni, jeździ wozem (procesje waniczne!) - zbyt dużo tu podobieństw do Nerthus i starszych Wanów jak na mój gust.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Hrefna » piątek, 11 października 2013, 19:02

Oczywiście.
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Poprzednia strona

Powrót do Mitologia