O Hel i reszcie rodu

Re: O Hel i reszcie rodu

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 07:33

Tez wydaje mi sie to nadinterpretacja, co prawda wspomnianej ksiazki nie czytalam, ale po kilku opiniach znalezionych w internecie okazuje sie, ze autorzy nie przedstawiaja zbyt powaznych i wiarygodnych dowodow na poparcie swojej tezy. Jedyna, ktora znalazlam w przytaczanym artykule miala cos wspolnego z samym imieniem bogini, ktore wiazane bylo ze szwedzkimi "hel" i "helhet" czyli najprosciej tlumaczac "caloscia". Nie mam teraz dostepu do artykulu, ale moge doczytac. Inna sprawa, ze szukajac czegos wiecej nt ksiazki panstwa Liljenroth znalazlam kilka grup, ktore kultem Hel sie zajmuja (np: http://hem.passagen.se/helandia/). Z opisu wynika, ze ich celem jest stworzenie kolek medytacyjnych i studyjnych wspartych materialem zrodlowym z ww. ksiazki. Poza tym na swojej stronie twierdza, ze Hel jako bogini czcona zaczela byc ok 30 000 lat temu, i ze jej imie jest synonimem z "Matka Ziemia" i ksiezycem. Jako dowod szerokiego kultu bogini podaja, ze wiele miejsc mialoby byc nazwanych od jej imienia, niestety juz konkretnych przykladow brak. Nastepuje tez opis rzekomego wygladu Hel, ktora mialaby miec piekne, krecone wlosy, na glowie nosic wianek z kwiatow, a na srodku czola diadem w ksztalcie ksiezyca ]:D to tak dla potwierdzenia Twojego stwierdzenia, ze klimaty neopoganskie. Swoja droga moje zainteresowanie ta slawetna ksiazki z minuty na minuty rosnie, ciekawam czy sa tam jakiekolwiek powazne uzasadnienia tezy o Hel jako bogini matce podane.
Bättre är obett
än alltför mycket blotat,
den som ger vill jämt ha gengäld;
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Postprzez Hinni » piątek, 11 października 2013, 07:47

Obrazek
Hel?
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 08:16

OMG no wypisz wymaluj!!!! ]:D @]:D
Bättre är obett
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Postprzez Thordis » piątek, 11 października 2013, 08:24

A ja chyba wiem, o co chodzi z tą Hel jako "Matką Ziemią".

Być może chodzi tutaj o pewne daleko idące skojarzenie, z którym spotkałam się (jako zdawkową wzmianką, mało sprecyzowaną i słabo popartą) u kilku innych autorów (można się jej doszukać np. u Słupeckiego). Spróbuję zebrać to w logiczną całość - bardziej logiczną i bardziej całość, niż w publikacjach, w których na to trafiłam :P.

Wychodzimy od, wspomnianej już przez Hrefnę, Nerthus i od Tacyta, który w Germanii twierdzi, że czczono ją jako terra mater (matkę-ziemię).
Idziemy dalej (jak dla mnie dość abstrakcyjnie, ale tym razem za Słupeckim)
Bierzemy Jord jako personifikację ziemi (Hakonardrapa). I za Słupeckim łączymy ją z Nerthus (autor "wysnuwa wniosek o ich tożsamości").I tę samą Jord jako matkę Thora. Potem bierzemy (za Eddą Poetycką) Thora jako "syna Hlodyny". Czyli wychodzi nam przyrównanie Jord (Ziemia)= Hlodyna.
Dalej lecimy znów za teorią Słupeckiego:
Bierzemy Hlodynę i na podstawie (chyba li tylko, według mnie) podobieństwa imion łączymy ją z Huldą/Holdą, a tę z kolei z Hel i jeszcze dalej z późniejszą niemiecką Frau Holle.
No i mamy daleko idące, według mnie bardzo naciągane, wytłumaczenie teorii przedstawionej powyżej przez Freję.

Co się zaś tyczy etymologii imienia Hel, ja mam inną propozycję. Można je wywodzić od tego samego rdzenia, który został zachowany w starogórnoniemieckim helen, czyli ukrywać, chować.

PS. Ale co wypisz wymaluj? Ja nie widzę nic poza napisem "Obrazek Hel?"...
Thordis

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 09:13

Hinni napisał(a):Obrazek
Hel?

a teraz widzisz?

[Naprawiłem linki, bo się coś nie wyświetlało. KozioU]
Bättre är obett
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Postprzez Thordis » piątek, 11 października 2013, 09:14

Nie widzę. Widzę napis "Obrazek Hel".
Thordis

Postprzez Hinni » piątek, 11 października 2013, 10:29

Z telefonu obrazka nie wstawie, ale w ramach skojarzenia z ksieżycowym diademem wstawiłam obrazek z czarodziejką z księżyca. Ale internet mi żarcik zespół.
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 10:34

Hinni napisał(a):Z telefonu obrazka nie wstawie, ale w ramach skojarzenia z ksieżycowym diademem wstawiłam obrazek z czarodziejką z księżyca. Ale internet mi żarcik zespół.

KozioU juz byl tak mily i naprawil ]:)
Bättre är obett
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Postprzez Hrefna » piątek, 11 października 2013, 10:45

No mnie po głowie chodził podobny tok myślowy do tego, który przedstawia Thordis. A jeśli jeszcze wziąć pod uwagę, że są teorie wg których Jord, Hulda/Holda/Holle i Frigg to ta sama postać, z czasem rozdzielona na różne boginie (do tej połączonej trójcy dochodzi też Freya, która zdaniem wielu wyewoluowała z postaci małżonki Wszechojca, na co wskazywałoby nawet imię jej męża, po którym płacze bursztynowymi łzami) to robi się w ogóle wesoło... :D

Natomiast ta bogini księżyca? Jakiś wiccański kompleksik? Księżyc jest przecież męski... dokładnie tak samo jak u Bałtów i Słowian...
Oft vitu ógörla, þeir er sitja inni fyrir, hvers þeir ro kyns, er koma;
er-at maðr svá góðr at galli né fylgi, né svá illr, at einugi dugi.

Hávamál 133 [132] (Loddfafnismál 23)
Hrefna

Postprzez Freja » piątek, 11 października 2013, 10:57

Podziekowac Thordis za ladne straszczenie i jasne przedstawienie tej jakze pokreconej teorii @]:D

Thordis napisał(a):Bierzemy Hlodynę i na podstawie (chyba li tylko, według mnie) podobieństwa imion łączymy ją z Huldą/Holdą, a tę z kolei z Hel i jeszcze dalej z późniejszą niemiecką Frau Holle.
No i mamy daleko idące, według mnie bardzo naciągane, wytłumaczenie teorii przedstawionej powyżej przez Freję.

Co się zaś tyczy etymologii imienia Hel, ja mam inną propozycję. Można je wywodzić od tego samego rdzenia, który został zachowany w starogórnoniemieckim helen, czyli ukrywać, chować.

Ma to jakis sens, teraz mi cos swita, ze podobna teoria a propos laczenia Huldy z Frau Holle i Hel bylo na forum SFSS. Tutaj jest tez trochu o powiazaniu miedzy Hulda a Frau Holle (wiem ze nie do konca dobre zrodlo ale lepsze to niz nic):

http://en.wikipedia.org/wiki/Mother_Hulda

Jak wynika z jednej z wypowiedzi na ww. forum, na Wiki pod haslem Frau Holle bylo takie oto zdanie "Namn som är relaterade: Hel, Holla, Holda, Hulda, Hilde, Hilda, Holde, Hulle, Holl" (czyli "Imiona powiazane to Hel, Holla, Holda itp.. ") ale juz nie potrafie tego znalezc, wiec pewnie zostalo usuniete.
Bättre är obett
bättre är ogivet
än alltför mycket offrat
Havamål 146
Freja

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mitologia