Yggdrasil

Re: Yggdrasil

Postprzez Szerszen » wtorek, 28 sierpnia 2012, 14:14

W sumie "Asgard" leży w Midgardzie a Hel w Muspellheimie... wedle niektórych źródeł... więc te 9 nie jest takie oczywiste ;-) ale za to jak brzmi...
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Isa » sobota, 1 września 2012, 19:02

Heh, co mi przypomina moją ostatnią - nieco spóźnioną, a lekko spanikowaną - próbę uszeregowania tych światów - tj. określenia kolejności w sensie wertykalnym. Zgadzam się z Kozłem - wszyscy wiedzą/przyjmują, że jest ich 9, a co dalej... hmm. ;)
Íss er árbörkr
ok unnar þak
ok feigra manna fár.
Isa

Postprzez Thordarson » sobota, 1 września 2012, 19:35

Isa napisał(a):Heh, co mi przypomina moją ostatnią - nieco spóźnioną, a lekko spanikowaną - próbę uszeregowania tych światów - tj. określenia kolejności w sensie wertykalnym.

Przecież całkiem ładnie uszeregował światy Artur Szrejter w "Mitologii Germańskiej".
Poniżej mój paintowy wytwór:
Obrazek
Thordarson

Postprzez Isa » sobota, 1 września 2012, 20:04

Tak, ale "ładnie" nie musi oddawać niuansów. W moim odczuciu - patrząc od góry - Wanaheim był zawsze odleglejszy niż Asgard od całej reszty światów. Może dlatego, że Asgard jest dobrze opisany, a o Wanaheimie wiadomo niewiele? Więcej na ten temat powiedzieć mógłby Kozioł, ale warto pamiętać, że Wanaheim jest niejako wyłączony z życia pozostałych światów - co unaocznia nieźle Ragnarok, a konkretnie kwestia uczestnictwa. No i właśnie - pytanie, czy któryś z tych światów można usytuować wyżej, czy różnica jest bardziej horyzontalna?

I tak podważać tę kolejność można dalej. Lubię opracowanie Szrejtera - jest lekkie i przystępne - ale przez to upraszczające wiele kwestii. To dobry wstęp do mitologii, ale niekoniecznie fundament do bardziej "zaawansowanych" rozważań.
Íss er árbörkr
ok unnar þak
ok feigra manna fár.
Isa

Postprzez Szerszen » sobota, 1 września 2012, 21:41

Widzę, że Szrejter olał Hel na korzyść Hrimthursheimu... no i Svartalfheim powinien być jednak niżej niż Midgard... swoją drogą nie pamiętam... ale moja pamięć jest ostatnio ulotna aby Hrimthurssheim był wymieniany jako jeden z 9 światów w którymkolwiek z tekstów źródłowych (opracowanie Szrejtera to pół na pół fantastyka).

Hrithursy jako takie zamieszkują Nilfheim, a dziewięć światów znamy z Alvismal
Szerszen

Postprzez Thordarson » sobota, 1 września 2012, 22:24

Isa napisał(a):Lubię opracowanie Szrejtera - jest lekkie i przystępne - ale przez to upraszczające wiele kwestii. To dobry wstęp do mitologii, ale niekoniecznie fundament do bardziej "zaawansowanych" rozważań.

Tutaj muszę się zgodzić. Właśnie czytam Szrejtera. Lekko i przyjemnie się czyta, ale wartości naukowej w nim niewiele, jednak końcowe aneksy mogą być przydatne przy poukładaniu sobie w głowie genealogi bogów czy poukładaniu światów.

Co do Wanów, sprawa nie jest taka prosta (przynajmniej dla mnie (jeszcze!)). Wanowie byli starsi niż Asowie (tj. byli przed Asami na danym terytorium). U Szrejtera pisze, że Asowie chcieli bogactw Wanów i ich najechali. U Słupeckiego, Wanowie chcieli odbierać taką samą cześć co Asowie i mieć swój udział w ofiarach, dlatego wysłali im Gullveig (która podobnież ma nie złoto, a miód pitny symbolizować). I albo (Szrejter) Wanowie zażądali okupu za jej tortury, albo (Słupecki) Odyn się zdenerwował takim podrzutkiem i wywołał wojnę. Ile głów tyle tez. Jeden mówi (np: Piekarczyk) że wojna Asów z Wanami to odzwierciedlenie międzyplemiennych walk mających zjednoczyć kraje skandynawskie, inny (Dumezil) pisał, że wojna ta miała charakter sakralny i służyła do pokazania różnych funkcji obu grup bogów. Słupecki z kolei obalał tezę, że Asowie (indoeuropejczycy) symbolizują nowych bogów wypierających starych (skandynawów).

Taki galimatias mały (wyłapuję pobieżnie fragmenty z kilku książek, więc może tylko mi się jeszcze nie ułożyło wszystko). Co z tymi Wanami i Wanaheimem... Wg. mnie różnica może być tylko horyzontalna. M.in. dlatego, że obie grupy toczyły wojnę (a więc sprzyjałaby temu jedna płaszczyzna) i obie był mniej więcej równe "jakościowo" (że tak filozoficznie to określę), a więc hierarchicznie (jeśli przyjmiemy Yggdrasill za pewną "drabinę" świata) powinny znajdować się na tej samej płaszczyźnie.

Szerszen napisał(a):no i Svartalfheim powinien być jednak niżej niż Midgard.

Jest niżej (na rysunku)
Thordarson

Postprzez Szerszen » niedziela, 2 września 2012, 06:52

Odnośnie wojny Asów i Wanów... znów odeslę do źródłowej Eddy.

Dumezil niestety nagina argumenty do swojej teorii "trójpodziału".
Szrejter fantazjuje
Słupecki... jest tu najbliżej tekstów źródłowych.

A o Wanach i Asach... później się szerzej spróbuję rozpisać, o ile nie zapomnę.
Szerszen

Postprzez KozioU » niedziela, 2 września 2012, 10:02

Mam jedną prośbę, nie traktujmy tu pana Szrejtera jako jakiegokolwiek źródła odniesień, bo to pisarz fantasy. Poza tym że nie wie o czym pisze, to w dodatku pozwala sobie na wplatanie do wywodu własnych z dupy wziętych pomysłów jeśli tak mu akurat pasuje, żeby potwierdzić swoje wydumane tezy. Równie dobrze możemy się powoływać na von Dänikena. Obaj mają tyle samo wspólnego z rzetelnym opisywaniem faktów.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Thordis » niedziela, 2 września 2012, 11:28

KozioU - @]:D Spod palców mi wyjąłeś.
Thordis

Postprzez Thordarson » niedziela, 2 września 2012, 11:59

Nie przeczę, że Szrejter dość lekko podchodzi do mitologii, a jego książka napisana jest trochę jak dla dzieci (choć czyta się fajnie). Po bardzo fajnym wprowadzeniu prof. W. Nowakowskiego, spodziewałem się książki ciut bardziej... naukowej. Powtórzę się, że słowniki i aneksy na końcu są całkiem przydatne w poukładaniu sobie mitologii w głowie (przynajmniej na początku). Szrejtera przytaczałem, bo był polecany (chyba na forum nawet) i akurat jestem w trakcie jego lektury. Fantazjuje, ale opiera się (pytanie tylko: jak bardzo) na źródłach, nie tylko Eddach, ale także na sagach i pieśniach, których nie czytałem, a które może wnoszą coś więcej do mitologii. Nie zawsze jestem w stanie to zweryfikować. Czasami w Eddach jakieś wydarzenie opisane jest pobieżnie, a może być rozwinięte w innych tekstach źródłowych. Stricte naukowe pozycje dotyczące mitologii czekają na swoją kolej, lecz nawet i na tym polu między badaczami panują nieścisłości lub badania przeprowadzone od czasu wydania jakiegoś dzieła, skutecznie obaliły tezę w nim zawartą.
Thordarson

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mitologia