Yggdrasil

Re: Yggdrasil

Postprzez Szerszen » środa, 4 maja 2011, 07:02

Proponuję aby dziś każde piwo postawione użytkownikowi na forum miało przelicznik 1:1 z kieszeni Ulfa ;-) Za brak modułu i konieczność generowania dodatkowych postów.
(Wniosek przeszedł przez aklamację :D :D :D )

No i piwo dla kairve...
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez KozioU » środa, 4 maja 2011, 10:25

OffTopic!
Zgłaszam poprawkę. Proponuję w pierwszym wersie zmienić "dziś" na "od dziś do czasu włączenia modułu".
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Ask » środa, 4 maja 2011, 11:04

@Kairve - moja koncepcja Yggdrasila jest podobna do Twojej, jednak specjalnie jej nie rozwijałem na forum aby nie byc posądzony o odstępstwo od Asatru i nadmierny mistycyzm ;) :D . Mam już pewne doświadczenie w kontaktach z drzewami i na nich bazuję, zresztą praktykę duchową realizuję na zasadzie analogii, to samo tyczy się Yggdrasila. Nie jestem na tyle niepoważny aby trzymac się uparcie teorii Yggdrasila jako konkretnego gatunku drzewa, po prostu akceptuję to czego potrafię doświadczyc. Do wyższego poziomu zrozumienia Yggdrasila muszę jeszcze dojśc a zajmie mi to jeszcze trochę czasu. Gdybym wszystko wiedział to nie zawracałbym Wam głowy ;) .
Ask

Postprzez Szerszen » środa, 4 maja 2011, 11:13

Ask... ale my wbrew pozorom cenimy "różnorodność". Masz u nas zarówno "mistyków" jak i prawie (bo jednak jakaś wiara w Asów jest wymagana) ateuszy.

Tak samo nie uważam aby rozważania Kairve musiały wykraczać "poza to forum" (ale inna bajka, że nie znam ani rozważań ani nie rządzę tym forum)

A no i lubimy jak się nam zawraca 4 litery. Co prawda w odpowiedzi walimy na odlew i poprawiamy kopem między nogi... ale lubimy. :D :D :D
Szerszen

Postprzez kairve » środa, 4 maja 2011, 13:03

Ask, bez przesady z tym "nie to forum"... ;) Ja mówię czasem o sobie per "asatru" bo mi się tłumaczyć za długo nie chce, leniwy jestem, ale sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana. Z kolei powiedzieć o sobie per "mistyk" też źle, bo wtedy jest "a, znaczy jak św. Jan od Krzyża?" - i bądź tu mądry człowieku... Ale jeśli się krygujesz, przyjmij taką prostą zasadę - jeśli to co piszesz dotyczy choć jedną krawędzią kontekstu germańskiego/skandynawskiego - walisz prosto w twarz (nawet jeśli jest to "robiłem rano kupę i pomyślałem o Lokim" :P). Jeśli w ogóle nie dotyczy - od tego jest dziupla Ratatosk. I sprawa rozwiązana ;)
kairve

Postprzez Leśna » poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 08:06

Odświeżam wątek, gdyż przeglądając literaturę natknęłam się na ciekawą rzecz. Ile korzeni właściwie ma Yggdrasil? Biorąc Kempińskiego zaglądam pod “Yggdrasil”: za Grimnismal - trzy korzenie, sięgające Midgardu, Hrimthursheimu (ze źródłem Mimira) oraz Niflheimu (z Hwergelmir); ewentualnie, za Eddą Młodszą: korzenie wyrastające – oprócz Niflheimu – z Jotunheimu (Mimir) i Asgardu (Norny i Wyrd). Z kolei wieszczka pytana przez Odyna pamięta dziewięć światów i dziewięć korzeni (choć według Słupeckiego to wspomnienie dziewięciu poprzednich aktów stworzenia).
Czy korzeń Asgardzki naprawdę jest korzeniem, skoro Urd bije „u stóp” drzewa, czyli tam, gdzie zaczyna się pień?
Takie poranne rozważanie ]:D na końcu odnajduję tekst sugerujący, by problem nie spędzał raczej snu z powiek: „święte drzewo, o którym nikt nie wie, z jakich wyrasta korzeni” ;)
Leśna

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 10:22

Leśna napisał(a):Takie poranne rozważanie ]:D na końcu odnajduję tekst sugerujący, by problem nie spędzał raczej snu z powiek: „święte drzewo, o którym nikt nie wie, z jakich wyrasta korzeni” ;)

I to jest najzdrowsze... aczkolwiek generalnie o trzech korzeniach jest mowa... co nie oznacza, że nie mogły być roztrojone ;-)
Szerszen

Postprzez myszaq » wtorek, 28 sierpnia 2012, 07:46

Leśna napisał(a):Ile korzeni właściwie ma Yggdrasil?

A wiesz że ostatnio sama się nad tym zastanawiałam? Tylko bardziej pod kątem takim, że ogromnie popularne są przedstawienia Yggdrasila o 9 korzeniach i 9 gałęziach - a to, biorąc pod uwagę 9 światów, o wiele za dużo ;)
myszaq

Postprzez Leśna » wtorek, 28 sierpnia 2012, 10:27

Prawdziwe rozdziewięciorzenie :D ale tak sobie myślę, że literatura i poglądy przodków to jedno, a rozwój nauki i narzędzi poznania to drugie... czyli, że światów może być więcej niż 9 ]:D ale to na posiadówkę z miodem i odjazd w kierunku filozofii, na której się kreatywnie nie znam ]:P
Leśna

Postprzez KozioU » wtorek, 28 sierpnia 2012, 10:56

Z ilością światów to trochę tak jak z 9 cnotami, niby wszyscy wiedzą że 9, ale każdy wymienia inne.
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mitologia