Yggdrasil

Yggdrasil

Postprzez Ask » poniedziałek, 2 maja 2011, 10:39

Yggdrasil - Koń Ygga, święty jesion - oś świata pogańskich Germanów. Jakie ma miejsce we współczesnym Asatru?
Ask

Re: Yggdrasil

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 2 maja 2011, 10:54

Ale o co dokładnie pytasz... bo nie zrozumiałem.
Skalat maðr rúnar rista, nema ráða vel kunni
Szerszen

Postprzez Ask » poniedziałek, 2 maja 2011, 11:09

Wybacz, nie sprecyzowałem ;) . Interesuje mnie czy poza bóstwami, czcią otaczane są także rośliny i zwierzęta mitologiczne? Kiedy zacząłem interesowac się mitologią i Asatru szczególnie przykuł moją uwagę świety jesion. Z jednej strony oś świata, z drugiej miejsce natchnienia dla Bogów, jest dla mnie piękną alegorią związku mitologii i natrury. Wiem też że niektóre organizacje asatryjskie wykorzystują Yggdrasil jako symbol oznacza to iż jest dal nich ważny z kultowego punktu widzenia. Dlatego chciałem się dowiedziec Waszych opinii jak odbieracie mit Yggdarasila i czy jest dla Was ważny?
Dla mnie Szerszeniu jest :)
Ask

Postprzez Szerszen » poniedziałek, 2 maja 2011, 15:47

Szacunek dla natury jest obecny w Asatru - staramy się ją szanować i dbać o nią a nie tylko eksploatować - to taka opcja "inteligentnej ekologii".
A czy specjalnie jesion...

Pamiętam wisiałem na wietrznym drzewie
przez dziewięć nocy wisiałem
Włócznią przebity, byłem w ofierze Odyna,
sam dla siebie,
Na drzewie, którego nikt nigdy nie poznał
gdzie jego korzenie sięgają.

http://runy.net.pl/?q=node/96

Oczwiście i sam mit jest ważny, bo daje pewien konstrukt...
Szerszen

Postprzez Wotan » poniedziałek, 2 maja 2011, 19:17

Jeżeli dobrze zrozumiałem to w książce "Heaten Gods" mówi się o szacunku do żywiołów?
Wotan

Postprzez Szerszen » wtorek, 3 maja 2011, 06:24

Korci mnie aby zapytać których... ;-)
Szerszen

Postprzez kairve » wtorek, 3 maja 2011, 09:59

Mnie też korciło, dziękuję Szerszeniu, że pierwszy wyciągnąłeś armatę polemiki in potentia. ;)

Asku - ja mogę otaczać wszystko czcią, ze względu na animistyczne podejście do życia, zaś Yggdrasil nie jest dla mnie mitem, tylko rzeczywistością - ale z drugiej strony też nie jestem "your normal everyday asatru"... Ale to tak samo jak z bogami. Są tacy ludzie, którzy składają im ofiary, wota, czują że ci bogowie są (w sensie ontycznym) i tak dalej, i jest im dobrze. I są tacy co chodzą z nimi na miód i załatwianie spraw fejs tu fejs. I to też jest dobre.
kairve

Postprzez Ask » wtorek, 3 maja 2011, 16:24

@ Kairve - z tego co piszesz to po prostu kwestia komunikacji. Z całej mitologii (czy jak dla Ciebie rzeczywistości) Yggdrasil jest dla mnie najbardziej czytelny jako centrum germańskiego wszechświata. wydaj mi się że to z Niego Bogowie a także i ludzie mogą czerpac moc. W końcy według niektórych źródeł, mężczyzna został stworzony właśnie z jesionu (Aska :twisted: ), w który Bogowie tchnęli życie. I biorac pod uwagę moja osobistą afirmację natury chciałbym nauczyc się czerpac z Niego moc (jeżeli to możliwe ;) .
@Szerszeniu - wiedzę iż Yggdrasil to jesion, posiadam z Eddy w tłum. A. Załuskiej - Stromberg oraz z leksykonu mitologii wikingów A. Kempińskiego
Ask

Postprzez Szerszen » wtorek, 3 maja 2011, 18:01

@Ask To dobre źródła... ale pamietaj, że mamy tu do czynienia jednak z pewnym symbolem - "ideą drzewa" a nie "konkretnym gatunkiem drzewa".

cytat, który przytoczyłem, również pochodzi z Eddy.
Szerszen

Postprzez kairve » wtorek, 3 maja 2011, 23:01

Ech... No dobra. Gdyby wychodzić "poza" religijność, Yggdrasil to dla mnie kosmos (w rozumieniu greckiego źródłosłowu), a jego brak - chaos, dlatego podczas Ragnarok podpalenie Yggdrasila przez Surta jest tak naprawdę "przemianą" kosmosu w chaos, coś jak w stoickim - nomen omen - pożarze świata - i z tego ma się ponoć zrodzić nowy kosmos. Jakże więc czerpać moc od kosmosu? Kosmos nie jest tu nous, tylko kosmos. ;) Aż mi się nasunęła jeszcze jedna myśl - Ygg jest istotą wysoce wykraczającą poza nasze rozumowanie i jako taki może stanowić nous. Wierzchowiec Ygga - to właśnie kosmos. ;)

Ale rozumiem co masz na myśli - moja propozycja pokorna jest taka. Naucz się "rozmawiać" (to już inny temat) z drzewami, z konkretnymi desygnatami tu, w tej warstwie świata. Sprawdź jak komunikujesz się z jesionami (przecież i one rosną w Polsce ;)), a potem powoli przechodź od konkretnych drzew do ogólnego kontekstu - myślę, że takie poszukiwanie wiedzy i inspiracji jest dobre, ale to od Ciebie zależy jak na to spojrzysz. :) Wyjaśniam od razu - to są moje naleciałości z czasów dawno druidycznych i nie uważam, by były głupie. Zwłaszcza, jeśli czujesz że kontakt z Naturą to dla Ciebie coś więcej niźli segregowanie śmieci i "świadoma ekologia".

Natomiast jeśli chodzi o gatunek drzewa (Jesion, Cis, etc.), to ja np. owszem, przyjmuję że Yggdrasil to jesion - gdzieś mam to głęboko wbite w mózg, bo i dzięki temu łatwiej się po nim poruszać. Ale pamiętajmy też, że, jak wspomniał Szerszeń, sytuacja jest niemal identyczna co z drzewem poznania - nie wiemy co to było za drzewo, a jedynie z tyłu głowy mamy kulturowy odnośnik że jabłoń. Świderkówna o tym sporo pisała, ale to temat na inne forum. ;)
kairve

Następna strona

Powrót do Mitologia