Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 3399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/asatru/www/15e896.php on line 41
Forum • Zobacz wątek - Chrystianizacja

Chrystianizacja

Re: Chrystianizacja

Postprzez Thordis » środa, 7 sierpnia 2013, 18:39

Thorbiern podsunął mi właśnie ciekawą myśl. Więc pociągnę jego hipotezę nieco dalej i znów wrócę bardziej do antropocentryzmu (od którego jako człowiekowi ciężko mi się oderwać).
Sam fakt, że istniejemy my (my - nie tylko jako osoby dyskutujące na tym forum, ale szerzej, my jako ogólnie współcześni asatryjczycy) i całkiem nieźle się rozwijamy, mamy widoki na dalszą przyszłość, może dowodzić faktu, że czas znowu zatacza jakieś kolejne koło i że nie można przewidzieć granicy między chrystianizacją a asatryzacją/poganizacją ]:P Można by uznać, że zaczyna powoli dziać się to samo, tylko w drugą stronę? Oczywiście, to znowu luźne rzuty na taśmę i tworzenie hipotez nie wiadomo czy nie spod znaku science-fiction i proszę ich absolutnie nie brać na śmiertelnie poważnie. Ale na taką myśl naprowadzają mnie wywody przedmówcy, wręcz mi się ona narzuca z logicznego punktu widzenia.
Thordis

Postprzez Hinni » środa, 7 sierpnia 2013, 19:48

Obawiam się że odpowiedzieć będzie można za sto lub dwieście lat. Na razie może to być - niestety - wynik chwilowej mody. Jeśli jednak nie - to apeluje stąd do przyszłych pokoleń: rozpalajcie serca, nie stosy @]:D co by nie powtórzyć najgorszych wzorców.
Śmiej się przy ludziach,
Płacz tylko w ukryciu,
Bądź lekka w tańcu,
Ale nigdy w życiu.
Hinni

Postprzez KozioU » środa, 7 sierpnia 2013, 21:14

Thorbiern napisał(a):Nie warto podnosić włóczni na przeciwnika, którego zniszczenie nie przyniesie ci wystarczającej sławy.

Dobrze ujęte! @]:D
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez ThorrUlfR » czwartek, 8 sierpnia 2013, 14:53

Cóż póki co chrześcijaństwo funkcjonuje lepiej niż wszystkie odmiany tzw. asatru, na ktore w ostatnich latach jest po prostu moda (jak trafnie ujęte to zostało przez Hinni) - ale zobaczymy co czas pokaże!
Poznał tedy, iż zły nie jest! Bo by złym być duszę trzeba mieć i z ciemności na światło z pogardą spoglądać!
ThorrUlfR

Postprzez Thorbiern » czwartek, 8 sierpnia 2013, 15:21

Pytanie dotyczyło Bogów w obliczu "eksplozji" chrześcijaństwa; i tu może nieudolnie, ale starłem się wyłożyć moje subiektywne spojrzenie na przyczyny takiej a nie innej postawy Asów. Zagadnienie ewentualnego "starcia wyznań" to zupełnie inna para kaloszy. Myślę, że należało to doprecyzować, bo mam wrażenie, że przynajmniej ThorrUlfR opacznie zrozumiał moją wypowiedź.
Þorbjörn Ríkarðson
Thorbiern

Postprzez Knust » czwartek, 8 sierpnia 2013, 19:53

Nie możemy mówić o tym, że nastaje rewolucja, bo na Asatru jest zwyczajnie moda. Ogólnie..pogaństwo jest modne. Na 30 spotkanych osób z młotem na szyi 23 to zwyczajni 'trve metal', a z tych siedmiu trzech - czterech 'wierzy w bogów' i nawet do końca nie wie w jakich. Ot, takie hipsterstwo religijne ; >
Nie zmienia to jednak faktu, że chrześcijaństwo zaczyna się sypać i głównie trzyma je teraz kwestia pokoleniowa. Ludzi wychowanych jeszcze w środowisku chociażby z przyzwyczajenia kościelnym. Zakładając, że my już nie kładziemy nacisku na judeochrześcijańską teologię to Wasze wnuki mogą być początkiem sporej..reakcji pogańskiej.

Ciekawi mnie tylko dlaczego rozpatrujemy ogólne chrześcijaństwo jako ruch Odyna, skoro wybito właściwie wszystkie wierzenia politeistyczne. Zmowa bogów? :P
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Postprzez Thordis » czwartek, 8 sierpnia 2013, 20:30

A skąd możesz wiedzieć, że nie? Skąd pewność, że [UWAGA, ZNÓW SCIENCE FICTION] np. nie poszli sobie na jakiś układ, nie przeprowadzili między sobą jakiegoś grubszego dealu, albo zwyczajnie Valfadr nie przegrał z JHWH w kości czy innego chińczyka?
Thordis

Postprzez KozioU » czwartek, 8 sierpnia 2013, 20:54

Thordis napisał(a):Valfadr nie przegrał z JHWH w kości czy innego chińczyka?

Z tym fochowatym i mściwym dzieciakiem ze Starego Testamentu? Raczej tego nie widzę...
A furore Normanorum libera nos, O Domine!
KozioU

Postprzez Thordis » czwartek, 8 sierpnia 2013, 21:54

Dlaczego? Są gry, w których nie jest potrzebny intelekt, a o wygranej decyduje wyłącznie szczęście, dzięki któremu ograć mogłoby Cię nawet dziecko.
Thordis

Postprzez Knust » czwartek, 8 sierpnia 2013, 22:03

Thordis napisał(a):A skąd możesz wiedzieć, że nie? Skąd pewność, że [UWAGA, ZNÓW SCIENCE FICTION] np. nie poszli sobie na jakiś układ, nie przeprowadzili między sobą jakiegoś grubszego dealu, albo zwyczajnie Valfadr nie przegrał z JHWH w kości czy innego chińczyka?

Ta sugestia, jakkolwiek okraszona emotikoną wcale nie była z mojej strony skrajnie ironiczna.
Co do przegranej w kości - wątpię by Odyn w ogóle miał fantazję grać z kimkolwiek pokroju Jahwe w kości. Tak samo jak wątpię by się nie wycwanił.
[url]kucfilolog.blogspot.com[/url]
Knust

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia